پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳

موافقت اقلیم کردستان با واگذاری نفت به دولت عراق

العبادي

نخست‌وزیر عراق از موافقت اقلیم کردستان با واگذاری نفت به دولت مرکزی خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین،  حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق طی سخنانی در داووس سوئیس گفت که حکومت اقلیم کردستان با اعطای نفت به دولت مرکزی موافقت کرد.

وی افزود: ما فرصت داریم که با اقلیم کردستان گفت‌وگو و اختلافات مربوط به نفت و بودجه را حل کنیم.

عاجل | العراق: رئیس الوزراء العراقی: لدینا فرصة للجلوس وحل الخلافات المتعلقة بالنفط والمیزانیة مع إقلیم کردستان

العبادی و نچیروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان امروز پنجشنبه در داووس سوئیس دیدار و بر ضروت احیای تمامی قدرت‌های دولت فدرال در اقلیم تاکید کردند.

بارزانی و العبادی روز شنبه در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرده بودند که این اولین دیدار بین دو طرف از زمان برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق به شمار می‌رفت.

دولت عراق همان روز در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف در این دیدار درباره تازه‌ترین تحولات سیاسی و امنیتی و حل مشکلات بین دولت فدارل و اقلیم کردستان بر اساس قانون اساسی گفت‌وگو کردند.

طبق این بیانیه، العبادی ضمن  تاکید بر اهمیت فعال سازی تمامی نهادهای قانونی دولت فدرال در اقلیم کردستان از جمله گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها، افزود: مرزهای بین المللی باید تحت کنترل دولت فدرال قرار گیرند و دولت مرکزی  نیز باید به مواد قانون اساسی در خصوص مرزهای اقلیم کردستان پایبند باشد و صادرات نفتی باید انحصاراً توسط بغداد انجام شود.

در پی برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق در سوم مهر ماه گذشته، روابط این اقلیم با دولت مرکزی عراق بحرانی شد و بغداد در واکنش به این همه‌پرسی، اقداماتی علیه اربیل اتخاذ کرد.

دادگاه فدرال عراق بیستم دسامبر گذشته (۲۹ آذر) به غیرقانونی بودن همه‌پرسی و برچیده شدن تمام آثار آن رأی داد.

منبع: الجزیره

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.