چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸

دادستان کل کشور:

تشخیص دادن جاسوس بر عهده قوه قضائیه است

محمد جعفر منتظری

گرگان- دادستان کل کشور گفت: طبق قانون ۲۹ آیین دادرسی، تشخیص دادن جاسوس بر عهده قوه قضائیه است و بقیه ضابط قوه قضاییه شناخته می شوند.

به گزارش قدس آنلاین، محمدجعفر منتظری، صبح چهارشنبه، در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان که در سالن اجتماعات دادگستری گرگان برگزار شد، ضمن تقدیر از حجت الاسلام مصطفی حقی اظهار کرد: تغییر و تحول در مدیریت لازم است و نیروی جدید آثار بهتر با برنامه های جدیدتر خواهد داشت.

وی تجربه گذشتگان را ارزشمند دانست و گفت: سید حسینی (دادستان جدید گرگان) باید تجربیات گذشته را مد نظر قرار دهد و کارهایی که نیمه تمام است را به اتمام برساند.

منتظری همکاری و هم افزایی با دستگاه های اجرایی و امنیتی را از وظایف دادستان ها بر شمرد و گفت: دادستان قاضی ایستاده است و باید در جمع مدیران، مسوولان و مردم حضور یابد.

وی با تاکید بر این که باید به مردم خدمت کرده و فرصت خدمت را ارزشمند بشماریم، تصریح کرد: طبق کلام امام علی(ع) باید منت مردم را بکشیم تا خدمتگزار آن ها باشیم و خدمت صادقانه و مخلصانه و بدون چشم داشت انجام دهیم.

وی گفت: اگر با این انگیزه وارد شویم به ارباب رجوع تکریم واقعی کرده و کم کاری نمی کنیم.

منتظری با بیان این که کار قضایی کاری جانکاه است اما هرچه سخت تر باشد اجر آن بیشتر است، اظهار کرد: مبنای کار در جمهوری اسلامی قرآن و معارف اسلامی است و نباید برخورد ما با مردم ناپسند باشد.

حقوق متهم باید حفظ شود

وی با اشاره به این که حقوق متهم باید حفظ شود وگرنه تخلف انتظامی و قابل تعقیب است، اضافه کرد: در چارچوب قانون به جرم متهم رسیدگی می شود، ولی باید حرمت و شان وی حفظ شود حتی اگر کسی که استحقاق اعدام را دارد باید تا پای چوبه دار کرامت وی حفظ شود.

دادستان کل کشور با تاکید بر این که مسولان اجرایی وظیفه خدمات اجرایی دارند اما حفاظت از جان و مال مردم وظیفه ماست، گفت: شرط تصدی قاضی عدالت است و اگر عادل نباشد ظلم در حق مردم است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در تحقق عدالت در جامعه گله مند بودند، لذا علیرغم پیشرفت در سایر قسمت ها باید در راستای عدالت بیشتر حرکت کنیم.

وی با بیان این که مخاطب رهبری، دستگاه قضایی است، گفت: بخشی از این مشکلات بخاطر این است که دستگاه قضا ابزارهای لازم را ندارد.

مجلس و مسئولان به نیازهای قوه قضائیه توجه کنند

منتظری تصریح کرد: اگر مجلس و مسوولان به نیازهای دستگاه قضا توجه کنند می توان بخش عمده مشکلات را برطرف کرد.

وی با تاکید بر این که امنیت در کشور حرف اول را می زند، تامین امنیت را مهمترین وظیفه دادستان ها عنوان کرد و ادامه داد: امنیت کشور به شدت مورد هدف دشمن قرار گرفته و اگر یکی از دستگاه های امنیتی از وظایف خود کوتاهی کند به امنیت مردم صدمه می زنند.

دادستان کل کشور گفت: اگر پیشرفت را می خواهیم در سایه عدالت اتفاق می افتد.

وی با اشاره به این که دشمن با همه توان و تلاش به میدان آمده تا امنیت را مخدوش کند، گفت: اتاق فکری با حضور کارشناسان امنیتی صهیونیستی و آمریکایی علیه امنیت ما برنامه ریزی شده است.

هوشیارانه در برابر دشمن ایستاده ایم

وی با بیان این که هوشیارانه در برابر دشمن ایستاده ایم، افزود: اهمیت امنیت کشور به گونه ای است که همه مسئولان به دشمنان اجازه نخواهند داد تا خدشه ای به آن وارد کنند.

منتظری با تاکید بر این که در برابر دشمنان داخلی و خارجی کوتاه نخواهیم آمد و هماهنگ با برنامه های آنها ما هم تاکتیک های خود را تقویت خواهیم کرد، ادامه داد: در حوادث دی ماه دادستان های ما در کنار هم قرار گرفتند و در حادثه اخیر خیابان پاسداران هم می دانیم ریشه در کجا دارد ولی ما فعلا در مورد آن چیزی نمی گوییم زیرا نیاز به بررسی دارد.

وی با بیان این که حوادث خیابان پاسداران بسیار حقیرتر از آن بود که چهره انقلاب را مخدوش کند، گفت: دادستان ها باید حقوق عامه را حفظ کنند زیرا برخی از حقوق برای دادستان ها تعریف شده تا به دنبال آن باشد.

وی از دادستان ها خواست در زمینه وظیفه خود به جد پای کار بایستند و شب و روز در خدمت مردم باشند.

آمار تجاوز به حقوق عمومی در گلستان بالا است

منتظری آمار تجاوز به حقوق عمومی را در استان گلستان بالا دانست و اضافه کرد: عرصه جنگل، دریا و منابع طبیعی باید مورد توجه قرار گیرد.

دادستان کل کشور خطاب به استاندار گلستان گفت: مدیران حوزه های مربوط به حفظ حقوق عامه را مکلف به انجام وظیفه کنید.

وی اضافه کرد: نباید تعرض به منابع طبیعی صورت گیرد، شهرداری چرا باید اجازه ساخت و ساز غیرقانونی دهد.

منتظری در ادامه به نفوذ دشمن در کشور اشاره کرد و با تاکید بر این که باید نفوذ را جدی گرفت، گفت: یکی از اهداف نفوذ دشمن جلوگیری از اجرای اقتصادی مقاومتی است و هر جا در کالای قاچاق، ارز و موسسه های بانکی دچار مشکل هستیم همه به عوامل نفوذی بر می گردد.

پروژه نفوذ دنبال صدمه زدن به مسائل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است

وی از جمله مقاصد نفوذ را در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دانست و گفت: می گویند تشخیص جاسوس به عهده وزارت اطلاعات است اما این دقیق و کامل نیست.

وی با بیان این که وزارت اطلاعات در این زمینه وظایف تعریف شده دارد، گفت: جاسوسی به موجب قانون جرم است و وظیفه مجازات بر عهده قوه قضاییه است و بسیج، نیروی انتظامی و دیگران ضابط قوه قضاییه هستند.

دادستان کل کشور اظهار کرد: این که جرم چه باشد، بر عهده ماست، چه کسی گفته تشخیص جاسوس به عهده وزارت اطلاعات است؟ پیگیری، تعقیب و مجازات بر عهده وزارت اطلاعات است.

وی تصریح کرد: طبق قانون ۲۹ آیین دادرسی، آن ها ضابطان عام هستند و تشخیص جاسوس بر عهده قوه قضاییه و بقیه ضابط قوه قضاییه هستند.

وی خاطرنشان کرد: اگر فردی به عنوان جاسوس محاکمه شد نباید بگویند این در حوزه اختیارات قوه قضاییه نیست.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.