سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰

جهانگیری: در سال ۹۷ درباره فساد جدی تر وارد می شویم

جهانگیری

معاون اول رئیس جمهور گفت: در سال ۹۷ درباره فساد جدی تر وارد می شویم.

به گزارش قدس آنلاین، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در همایش استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران، طی سخنانی اظهار داشت: فرمانداران نماینده دولت و بالاترین مقام اداری در شهرستان‌ها هستند که باید بتوانند درباره همه مسائل مرتبط با شهرستان‌ها تصمیم بگیرند و نظر دهند.

وی با بیان اینکه حضور به موقع آنها در شهرستان و مسائل جاری حس دولتداری را در مردم تقویت می‌کند، گفت: در دولت یازدهم به این مسئله که مردم احساس کنند دولت دارند، برسیم. دولت اگر مردم ببینند که دولت قدرتمند در شهرستان و کشورشان حاکم است مشارکتشان بالا می رود و امید به آینده نیز در بین آنها بیشتر می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اولین و مهمترین وظیفه فرمانداران شناخت دقیق حوزه فعالیتشان است، تصریح کرد: فرماندار باید در ابتدای امر تهدیدها، فرصت‌ها و چالشهای شهرستان خود را بشناسد لذا نقشه راهی از استان خود ترسیم کند و براساس آن اقداماتی را انجام دهد.

** روزمردگی تهدید اصلی فرمانداران و مسئولان اجرایی

جهانگیری روزمرگی و درگیر مسائل جاری شدن را یکی از مهمترین تهدیدات فرمانداران و مدیران اجرایی برشمرد و گفت: وقتی مدیران اجرایی و مسئولان بالای مدیریتی دچار روزمرگی شوند و در مسائل روز جاری غرق شوند دیگر با صاحبان و نخبگان جلسه نخواهند داشت و آن زمان مسائل کشور به مسائلی مهم و تهدید آمیز تبدیل می‌شود تا جایی که مسئله‌ای مانند آب به یک بحران و یک معضل عظیم تبدیل می‌شود.

وی خطاب به فرمانداران و مدیران سیاسی وزارت کشور یادآور شد: هم اکنون زمان کار است. دولت امروز مسئولیت مهمی را در مقطعی مهم برعهده گرفته است. تغییرات دنیا در مسائل سیاسی، بین المللی و حتی علمی و فرهنگی به سرعت در حال تغییر است. در راستای این تغییرات مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی متحول و نیازمند تغییر است لذا نمی‌توان با راه حلهای قدیمی به سراغ حل مسائل جدید رفت.

معاون اول رئیس جمهور در همین زمینه گفت: مسائل و مشکلات نو راه کارها و اقدامات جدید می‌طلبد، باید راهکارهای خود را نیز متناسب با آنها نو کنیم. برای حل این مسئله یا باید فکر و روش حل مسئله را تغییر دهیم و یا افرادی را در کنار خود داشته باشیم که ما را به این سمت سوق دهند و به ما کمک کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه جامعه ما جامعه‌ای دارای تنوع و متفاوت در عرصه‌های مختلف است، گفت: این تفاوتها را می‌توان به فرصتی برای گفتگو به یکدیگر تبدیل کرد. البته می‌توان به این موضوع به عنوان یک تهدید نیز نگریست اما مسئله این است که ما چگونه از این تفاوت ها بهره می‌بریم.

وی خطاب به فرمانداران توصیه کرد: از نقد و اعتراض مردم نگران نباشند پدیده‌ای که در دی ماه سال جاری پیش آمد از این دست مسائل بود. در آن دوره هرچند زیانها و خسارتهایی به کشور تحمیل شد اما تقریبا در تمام مقاطع سیاسی مسئولان اعلام کردند که اعتراض حق مردم است و باید سخن مردم شنیده شود. هرچند برخی از شعارها، شعارهایی بود که قابل قبول نبود اما همه مسئولان متفق القول اعتقاد داشتند که باید سخن مردم را شنید.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه ایجاد نفرت از نظام و مسئولان در این بین خطرآفرین است، گفت: هنر ما این است که اعتراض را به رسمیت بشناسیم و در عین حال به آنها پاسخ مناسبی به این اعتراض‌ها دهیم. به آنها نشان دهیم سخنشان شنیده شده و مسائل و مشکلات برطرف شده است.

جهانگیری ادامه داد: برای اینکه بتوانیم این مسئله را به فرصت تبدیل کنیم باید از همه نهادهای مدنی، کانون‌ها و تشکلهای سیاسی استفاده کنیم و با آنها گفتگو داشته باشیم. مسائل مختلف کشور از طریق گفتگو قابل حل است، راهکار همه مسائل تکنیکی و فنی نیست راهکار اکثر مشکلات و معضلات کشور ما سیاسی است یعنی مسائل اقتصادی، سیاسی اجتماعی و ابرچالشهای کشور با راهکارهای سیاسی که به معنای این است که همه باید در یک راستا قرار گیرند و به تقویت جامعه مدنی بپردازند و گفتگو کنند می‌توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

**تقویت جامعه مدنی به معنای تقویت نظام است

وی افزود: تقویت جامعه مدنی به معنای تقویت نظام است. ما باید بدانیم که مسئولان دولت و خط مشی هستیم که مردم طی چند ماه گذشته و در انتخاباتی جدی به آن رأی دادند. نباید یک عده ای احساس کنند که مطالبات خود را از راه دیگری پیگیری کنند بلکه باید متوجه باشند که مطالباتشان را از طریق همین دولتی که به آن رأی دادند می‌توانند پیگیری کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت به عهدی که با مردم بسته، پایبند است و نمی‌توانیم به این عهد خیانت کنیم، تصریح کرد: فرماندار و استاندار باید نمایندگان خاص ملت باشند. بهترین منشور حکمرانی که در کشور ما وجود دارد بعد از هزارها سال همان نامه امام علی (ع) به مالک اشتر است. التزام به رأی و نگاه مردم یک توصیه صرف نیست. بلکه یک برنامه است و باید به آن توجه شود. مردم باید احساس کنند که اقدامات دولت در راستای حل معضلات و مشکلاتشان است. اکثریت مردم دنبال اصلاح و بهبود اوضاع هستند. شهروندان و مردم ما باید احساس کنند که دولت مدافع حقوق آنهاست و در این مسیر قدم برمی‌دارد. حس دولت‌داری پیش نیاز هر اقدام توسعه‌ای است اگر این حس در مردم ایجاد شد همه معضلات و مشکلات از بین خواهد رفت.

** در سال ۹۷ درباره فساد جدی تر وارد می شویم

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: در سال ۹۷ درباره رویکرد با فساد جدیدتر وارد می‌شویم، ما در مقوله فساد باید به شیوه های نو و مناسبی عمل کنیم البته من با این شیوه که یک عده‌ای فکر می‌کنند در زمینه فساد به همه مدیران برچسب بزنند و یا این شیوه که فساد در کشور و بین مدیران وجود ندارد را قبول ندارم. اتفاقا فساد در این کشور زیاد است. فساد سیستمی در این کشور دیده می‌شود و ما باید تلاش کنیم با برخورد با فسادهای حتی کوچکی که معمولا در ادارات دیده می‌شود و مردم برای یک کار جاری و اداری با آن روبرو می‌شوند مقابله کنیم.

وی افزود: در کشور ما هم فسادهای بزرگ وجود دارد که ما باید با رابطه‌ تنگاتنگ با قوه قضاییه با این مصادیق مقابله کنیم و هم اینکه بتوانیم در حوزه پیشگیری اقدامات مهمی را انجام دهیم. زیرا اقدامات مادر این حوزه اثرات زیاد و بیشتری خواهد داشت. درباره شیوه آن باید به نتیجه مشخصی برسیم، روشی که بتوانیم از مردم اطلاعات بگیریم اینکه آیا شما برای رفتن برای کار اداری در این اداره با پدیده ای به اسم رشوه مواجه شده اید یا نه، که راهکارهای مختلفی را می‌طلبد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بخشنامه جدید دولت به مسئولان و مدیران مبنی بر اختصاص دادن روزی برای ملاقات با مردم گفت: اگر مردم احساس کنند در یک روز و در یک ساعت مشخصی می‌توانند مدیران و مسئولان خود را ببینند قطعا بسیاری از این افراد حساب کار دستشان می‌آید البته فرمانداران باید به صورت جهادی، تمام وقت و مردانه پای کار باشند و نسبت به حل معضلات اقدام کنند.

جهانگیری در این بخش از سخنان خود ضمن کنایه به وزیر کشور برای عدم حضور بانوان در جایگاه های فرمانداران و مدیران کل سیاسی گفت: من هرچه در جلسه نگاه می‌کنم تعداد بانوان فرماندار و مدیر کل را در بین مردان حاضر کمتر می‌بینم حضور زنان در جایگاه های والای سیاسی مسئله و مطالبه بسیاری از بانوان بود که امیدواریم بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سال ۹۷ باید با برنامه‌های جدی تری پیش رویم، گفت: در سال ۹۶ دستاوردهای مهم و مختلفی را بدست آورده‌ایم هرچند در بخش بین المللی با حضور ترامپ، وی از ابتدا دنبال تحریم و از بین بردن برجام بود که نتوانست. البته این ظلم بزرگی است که آنها در حق برجام انجام می‌دهند برجام قرار بود که نشان دهد دنیا به دنبال کار با ایران است اینکه فضای کار در ایران مشخص شود و ایران خود  انتخاب کند که با چه کشوری و در چه مسیری همکاری می‌کند اما این آقا فضای کار و همکاری را مسموم کرد و این به روح برجام صدمه می‌زند؛البته ما در فضای بین المللی و منطقه‌ای موفقیتهایی را کسب کردیم. در حوزه منطقه به کمک دوستان خود در منطقه شتافتیم. برخی گروه ها به پایان کارشان نزدیک شدند اما ما همچنان در کشورهایی مثل یمن و سوریه با معضلاتی روبرو هستیم اما تلاش می‌کنیم با راهکارهای سیاسی و گفتگو آنها را نیز در شرایط خوبی قرار دهیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره فرصت‌های پیش روی کشور در حوزه اقتصادی و تصمیمات اخذ شده در سال جاری گفت: با کشورها و شرکتهای خوبی قراردادهایی بسته شده است و کشورهای آسیایی و منطقه ای روابطمان توسعه می‌یابد، با روسیه و هند قراردادهایی را منعقد کرده‌ایم و زمینه کار فراهم است. ایران جاذبه‌های زیادی برای کار دارد که می‌توان به آن امیدوار بود.

جهانگیری در ادامه ضمن انتقاد از رویکرد برخی از مخالفان دولت یادآور شد: برخی تلاش می‌کنند دستاوردهای مهم دولت را به گونه‌ای وارونه جلوه دهند البته اینکه موضوعات مهم و اساسی دولت را وارونه جلوه دهیم به طوری که احساس کنیم کاری صورت نگرفته است، هنر می‌خواهد.

وی با اشاره به ایجاد شغل در کشور گفت: متوسط ایجاد شغل طی سالهای گذشته و در دولت قبل حضور ۷۰ هزار شغل بود اما برخی به به می‌کردند اما در ۵ سال اخیر متوسط شغل ۴۵۰ هزار شده است و برخی می‌گویند کم است. در دوره های قبل تورم بالای ۱۰ درصد و حتی نزدیک ۳۰ درصد بود اما اکنون که تورم به زیر ۱۰ درصد رسید است می‌گویند عملکرد خوب نبود.

** وارونه نشان دادن دستاوردهای دولت هنر می خواهد

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: با وجود رشد ۶ درصدی و در حالی که قبلا رشد اقتصادی ۷_ بود برخی می‌گویند رکود وجود دارد آیا این رکود است. از آنها می‌خواهیم رکود را منفی کنند اینکه کارهای بزرگ را کوچک نشان دهند خوب نیست. شما می‌خواهید بگویید ناکارآمد است اما دشمنان از این مسئله سوء استفاده می‌کنند و می‌گویند دولت ناکارآمد حاصل نظام ناکارآمد است. اما ما به فضل الهی به دنبال نشان می‌دهیم هم نظام کارآمد است و هم دولت.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در دوره‌ای تلاش کردم که وضعیت بد دوره قبل کشور را ترسیم کنم اما توصیه به سکوت شدم، من نیز چون آدم حرف شنویی هستم گفتم چشم و سکوت کردم، گفت: حالا همین افراد پیشنهاد راه حل انقلابی می‌دهند اینکه انتخابات زودهنگام برگزار کنیم و انتخابات مهندسی نشود. وقتی طرف آن کارها را کرده و شما چیزی نگفته‌اید حالا باید جوابش را بدهید. البته من اگر موتورم روشن شود دوباره خواهم گفت چه کردند. 

وی با بیان اینکه سال ۹۷ باید وضعیت بهتر باشد، تصریح کرد: مسائل اقتصادی دست ستاد اقتصادی دولت است اما در امور اجرایی استانداران و فرمانداران هستند که می‌توانند شرایطی ایجاد کنند که مسئولان بخشی دنبال آنها باشند. قطعا اگر تحرک بخشی از سوی شما بیشتر باشد و مردم احساس کنند تحرک جدی برای رفع مشکلات در کار است، به آینده خود امیدوار می شوند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نامه اخیر وزیر کشور به رئیس جمهور درباره شهرستانهای محروم گفت: آقای رحمانی فضلی در این نامه برخی از شهرستان هایی که نسبت به سایر شهرستان‌ها کمتر پیشرفت کرده‌اند و به نوعی محرومترند را معرفی کردند تا تمرکز و فعالیت های توسعه‌ای بر آنها بیشتر شود. ما نیز معتقدیم اگر فعالیت‌های توسعه‌ای و تحولی در این مناطق بیشتر شود قطعا با تزریق ۱۲ هزار میلیارد دلار سرمایه‌ای که به اقتصاد تزریق می‌شود می‌توانیم امیدوار باشیم که وضعیت بهتر شود.

جهانگیری در ادامه با اشاره به برنامه دولت برای ایجاد اشتغال روستایی افزود: اعتبار جذاب و خوبی به این بخش اختصاص یافته که می‌تواند مورد سوءاستفاده نیز قرار گیرد، باید تلاش کنیم و با نظارت و کنترل دقیق این امر به نتیجه برسد. البته نظارت با قفل کردن کار بسیار متفاوت است نباید بگوییم وقتی نظارت و کنترل دقیق شوند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اقدامات دستگاه‌ها در خصوص عید نوروز گفت: طبق آماری که آقای مونسان ارائه کردند در ایام نوروز ۴۶ میلیون مسافر داخلی داریم. باید تلاش کنیم تلفات جاده‌ای ما به حداقل برسد و تلفات جاده‌ای نداشته باشیم. البته باید در ایام عید نیز کمک کنیم کالاهای اساسی و ضروری مردم الکی از سوی مردم افزایش نیابد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.