پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸

وزیر ارشاد مطرح کرد:

جشنواره جهانی فیلم فجر با نقشه جامع حرکت می کند/ کسب اعتبار جهانی

صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد جشنواره جهانی فیلم فجر با یک نقشه جامع در حال رسیدن به معیارهای جهانی است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی روز گذشته ۲۲ فروردین در نشستی با دست اندرکاران سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر که در موسسه رسانه های تصویری برگزار شد، اظهار کرد: با وجود جدایی نه چندان دور جشنواره جهانی فیلم فجر در مقایسه با سایر جشنواره ها کاری که در جشنواره رخ می دهد بسیار ستودنی است. این جشنواره در سطح اقداماتی که در بخش بین المللی انجام می دهد تمایزهایی با سایر جشنواره های بین المللی دارد.

وی ادامه داد: یکی از وجوه تمایز این جشنواره تمهیدات برگزاری آن در طول سال است و در طول یک یا چند ماه انجام نمی شود. جشنواره جهانی فیلم فجر در این مدت کوتاه توانسته در تعداد مهمان و کشورهای موثر اقدامات خوبی انجام دهد و این خود یک موضوع مهم و موثر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: متاسفانه در فضای بین المللی کشور ما کار مشترک  به این معنا که یک کار مشترک بین دو کشور یا حتی چند کشور رخ دهد، انجام نمی شود. وقتی یک فرد یا گروهی کار خود را عرضه کند ولی اتفاقی بین طرفین رخ ندهد در اصل این کار را نمی توان با عنوان یک کار بین المللی نام گذاری کرد، اما در جشنواره جهانی فیلم فجر دانشجویان مشترک، داوران مشترک و کار مشترک در حال  فعالیت هستند و این همان عنصر بین المللی بودن است.

صالحی بیان کرد: رسیدن به نتایج مشترک در کارهای بین المللی امری مهم است و در واقع پایان یک جشنواره بین المللی باید سرآغاز کارهای بین المللی دیگر باشد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر با یک نقشه جامع در حال رسیدن به این معیار است، خاطرنشان کرد: این موضوع می تواند به ما یک مدل بدهد، به همین منظور هم در سطح کشور و هم در سطح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توان از تجارب بهتر استفاده کرد. ما اگر نخواهیم در قفس خود زندگی کنیم باید یاد بگیریم چگونه کار بین المللی کنیم و در این یاد گرفتن و یاد دادن زیست جهانی خود را باید پیدا کنیم.

صالحی ادامه داد. اینکه چگونه می توانیم دیپلماسی خود را با یک نقشه راه در این جشنواره مطرح کنیم امری مهم است.

وی تصریح کرد: ما نیاز به گفتگوهای بیشتری با کسانی داریم که در جشنواره جهانی فیلم فجر تاثیرگذار هستند، در وضعیتی که در حوزه بازار محصولات فرهنگی خودمان داریم، این جشنواره می تواند میزان  قابل توجهی را در بازار ما به حرکت در آورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: از طریق جشنواره جهانی فیلم فجر می توانیم به فضای تولید ملی خود کمک کنیم، اینکه ما چگونه می توانیم از طریق فضای جشنواره جهانی فیلم فجر موضوعات و فضای داخلی کشور را تبادل کنیم تا در این فضا جشنواره ما هم جای خود را پیدا کند، حایز اهمیت است.

صالحی گفت: گاهی اوقات دچار خلاء موضوعات و غلبه برخی ژانرها بر سایر ژانرها می شویم و جشنواره جهانی فرصتی است که این پدیده را دچار بازدارندگی کند، اینکه چگونه جشنواره جهانی فیلم فجر برای پویا کردن سینمای ما کمک می کند نیز موضوعی است که می توان بر آن تامل کرد.

در ادامه این نشست رضا میرکریمی دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه در این دوره سخت گیری های بیشتری را داشته ایم اظهار کرد: در این دوره چندین فیلم برای اولین بار نمایش داده خواهد شد و سایر فیلم ها نیز یا در کشور خود تولیدکننده نمایش داده نشده  است یا برخی فیلم ها تنها در کشور تولیدکننده به نمایش درآمده است.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر تاکید کرد: از آنجایی که ما سخت گیری برای حضور فیلمسازان در این جشنواره داریم خیلی فیلمسازان از حضور فیلم خود در سایر جشنواره ها منصرف شدند تا فیلم آنها برای اولین بار در جشنواره ما رونمایی شود.

میرکریمی یادآور شد: خوشبختانه امروز اعتبار خوبی در جشنواره های جهانی پیدا کردیم و در نقطه خوبی از دنیا قرار داریم که می توانیم از آن به عنوان بعد اقتصادی استفاده کنیم.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ابراز کرد: تمام کشورهای جهان می توانند قراردادهای بین المللی و جلسات خود را در یک سفر کوتاه و کم هزینه در این جشنواره انجام دهند و همین امر می تواند کمک کند تا ما در آینده به عنوان یک واسطه در قراردادهای جهانی فیلم ها باشیم.

میرکریمی خاطرنشان کرد: برای اولین بار تلاش کردیم براساس انضباط مالی حرکت کنیم، در اصل سعی کردیم که هر بخش را پیش از جشنواره هزینه بندی کنیم و در همین میان صرفه جویی را در نظر بگیریم و این امر به ما کمک می کرد.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه این جشنواره می تواند نشاط اجتماعی ایجاد کند، تصریح کرد: در این جشنواره با دعوت مهمانان خارجی بسیار نخبه توانستیم بسیاری از جوانان را به سوی فیلم دعوت کنیم و خیلی از جوانان برای ثبت نام کلاس های نخبگان جهان افدام کنند.

میرکریمی عنوان کرد: باید در تک تک شهرستان ها جشنواره داشته باشیم و از این رو می توانیم با ایجاد جشنواره های مختلف نشاط اجتماعی را در کشور فراهم کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.