دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸

نقوی حسینی:

عربستان در حال طی کردن مسیر صدام است/ تشریح جمع‌بندی جلسه کمیسیون امنیت ملی درباره حمله به سوریه

نقوی حسینی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس لفاظی‌های اخیر بن‌سلمان و ادامه خط تنش‌آفرینی علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آل‌سعود را یک خطای استراتژیک و نتیجه برآوردهای نادرست خواند و گفت: ادامه این مسیر، سرنوشتی جز سرنوشت صدام را نصیب آل‌سعود نخواهد کرد و بهتر است عربستان در مسیر مقررات بین‌المللی، مذاکره و گفت‌وگو قرار گیرد و از این طریق مشکلات خود را رفع کند.

به گزارش قدس آنلاین،  سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، درباره لفاظی‌های اخیر ولیعهد عربستان علیه جمهوری اسلامی و ادامه مسیر تنش‌آفرینی به ویژه دیدار اخیر وی با مریم رجوی، سرکرده منافقین، در پاریس، گفت: عربستان مرتکب یک خطای استراتژیک شده و با برآوردهای نادرست در حال طی کردن مسیری است که صدام پیش از این رفت و سرنوشت صدام را نیز همه دیدند که چه شد و لذا عربستان باید مسیرش را اصلاح کند.

وی افزود: با تهدید و لفاظی‌های قلدرمآبانه نمی‌توان با ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران صحبت کرد، لذا اربابان آل سعود باید لحنشان را تغییر دهند. جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده همه مسائل و مشکلات منطقه را می‌توان با مذاکره و گفت‌وگو حل کرد.

نقوی حسینی عنوان کرد: عربستان سال‌های سال است که در منطقه سرمایه‌گذاری کرده، دلارهای مفت نفتی را علیه ملت‌های منطقه هزینه کرده، آرمان‌ اول و اصلی جهان اسلام، یعنی رهایی قدس شریف، را زیر پاگذاشته و کنار اسرائیل قرار گرفته و باج کلان به آمریکایی‌ها داده است تا قدرت اصلی منطقه بدل شود اما در همین مدت این ایران بوده است که نفوذ منطقه‌ای خود را توسعه داده و دست برتر را پیدا کرده بدون اینکه به هیچ قدرت فرامنطقه‌ای وابسته باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: البته عربستان نتیجه این همه خوش‌خدمتی و باج دادن به آمریکا را هم دید و ترامپ آنها را «گاو شیرده» خطاب کرد که باید آن را دوشید و این چقدر حقارت‌آمیز است و به تعبیر مقام معظم رهبری چه تعبیری بدتر از این می‌توان در مورد یک دولت و کشور به کار برد و این نهایت جایگاه عربستان در نزد امریکایی‌هاست. لذا قطعا ادامه این مسیر به تحقیر بیشتر عربستان منتهی خواهد شد و به پرونده ناکامی‌های آنها را سنگین‌تر خواهد کرد.

وی یادآور شد: عربستان امروز پس از حمایت مالی و لجستیکی سنگین از داعش و جنگ فرسایشی با یمن چه به دست آورد. از این جهت است که می‌گویم ادامه این مسیر، سرنوشتی جز سرنوشت صدام را نصیب آل‌سعود نخواهد کرد. پس بهتر است عربستان در مسیر مقررات بین‌المللی، مذاکره و گفت‌وگو قرار گیرد و از این طریق مشکلات خود را رفع کند.

نقوی حسینی درباره جمع‌بندی جلسه روز گذشته کمیسیون درباره حملات اخیر آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه گفت: این اقدام شتابزده، محدود، تجاوزکارانه و جنایتکارانه این سه کشور به سوریه فقط برای جبران ناکامی‌ها، شکست‌ها و ذلت‌هایی است که در سال‌های اخیر در سوریه و عراق نصیب آنها شده است. امروز کاملا ثابت شده امریکایی‌ها در منطقه جایگاهی ندارند و حتی از مذاکرات دیپلماتیک حل بحران سوریه کنار گذاشته شده‌اند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها می‌خواستند مذاکرات ژنو محور مذاکرات سوریه باشد اما مثلث ایران، روسیه و ترکیه توانست مذاکرات آستانه را محور حل بحران سوریه قرار دهد و مذاکرات ژنو به بایگانی سپرده شد و این باعث عصبانیت آنها شد و لذا این اقدام عجولانه را برای اعلام وجود خودشان در منطقه انجام دادند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان ابراز کرد: آمریکایی‌ها جرئت و توان ادامه این مسیر را در منطقه ندارند و باید به منطق روند تحولات منطقه تن بدهند. این اقدام قطعا خسارات جبران‌ناپذیری را برای غربی‌ها و به ویژه آمریکایی‌ها و حیثیت و اعتبار آنها در افکار عمومی جهان در پی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.