دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان:

۳۸۹ میلیمتر برف و باران در همدان بارید/ اردیبهشت رویایی برای همدان

مدیر عامل آب منطقه ای

همدان- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از بارش ۳۸۹ میلیمتری برف و باران در سطح استان خبر داد و گفت: بارندگی اردیبهشت ماه در مقایسه با سال‌های قبل، بی نظیر و رویایی بود.

به گزارش قدس آنلاین منصور ستوده اظهار کرد:  از ابتدای سال آبی ۹۷ ـ۹۶ تاکنون ۳۸۹ میلی‌متر بارش برف و باران در سطح استان رخ داده که خوشبختانه سبب بهبود ذخایر آبی استان همدان شده است.

وی با اشاره به اینکه بارش استان در مدت مشابه سال گذشته ۴۰۱ میلی‌متر و متوسط بلندمدت ۳۴۷  میلی‌متر بوده است، افزود: بارش‌های امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد کاهش و در مقایسه با متوسط بلندمدت ۱۲ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: در محدوده مطالعاتی همدان ـ بهار ایستگاه سد اکباتان ۴۱۱ میلی‌متر بارندگی رخ داده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳۹۸ میلی‌متر بوده است که سه درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی میزان بارندگی در ایستگاه وسج محدوده مطالعاتی نهاوند در سال گذشته را ۴۱۷ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: امسال در این ایستگاه ۴۰۲ میلی‌متر بارندگی گزارش شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود سه درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ستوده بیان کرد: میزان بارش در ایستگاه وراینه محدوده مطالعاتی نهاوند ۵۴۰ میلی‌متر بوده که نسبت به بارش ۷۱۹ میلی‌متر در مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد کاهش دارد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی ۹۶ تاکنون در ایستگاه آق‌کهریز همدان – بهار ۳۶۹ میلیمتر بارندگی رخ داده است افزود: میزان بارندگی سال گذشته در این ایستگاه ۲۹۳ میلی‌متر بوده که مقایسه این دو عدد افزایش ۲۴ درصدی بارندگی در این منطقه را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با اعلام اینکه ایستگاه قهاوند در محدوده مطالعاتی رزن ـ قهاوند ۳۱۲ میلی‌متر بارندگی داشته است گفت: میزان بارندگی ثبت شده در این ایستگاه در مدت مشابه سال گذشته ۲۹۶ میلی‌متر بوده که مقایسه آنها خبر از افزایش پنج درصدی دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته در ایستگاه خمیگان محدوده مطالعاتی رزن-قهاوند ۲۸۶ میلی‌متر بارندگی داشتیم تصریح کرد: میزان بارندگی امسال در این ایستگاه برابر ۳۰۱ میلی‌متر بوده که نشاندهنده افزایش پنج درصدی بارندگی منطقه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در ۲۰ سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه ۶ میلیارد و ۳۸۸ میلیون متر مکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سوی با ۶۷ درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را ۲ میلیارد و ۶۸۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر ۱.۹۴۸ میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی ۷۴۰ میلیون مترمکعب است.

ستوده با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه استان همدان دارای ۱۳ دشت است، عنوان کرد: از این تعداد هفت دشت مستقل و ۶ دشت مشترک با سایر استان‌هاست.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان اظهار کرد: تمام دشت‌های استان همدان ممنوعه هستند که محدودیت‌هایی در برداشت آب از منابع زیرزمینی آنها اعمال می‌شود ولی سه دشت اسدآباد، رزن ـ قهاوند و کبودراهنگ به دلیل برداشت بیش از حد ممنوعه بحرانی هستند.

وی بیان کرد: وضعیت منابع زیرزمینی در این دشت‌ها به دلیل اقدامات طرح احیا و تعادل‌بخشی بهبود پیدا کرده و ثبات نسبی پیدا کرده است که ادامه این روند نیازمند همراهی و هماهنگی از سوی مردم و کشاورزان منطقه است.

منبع فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.