دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰

نهاوندیان:

۲۵ درصد سرمایه‌های کشور توسط موسسات مالی غیر مجاز جذب شد

1

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: سود سپرده بانک‌ها به علت بی‌انضباطی در صندوق‌ها و موسسات بانکی کاهش نیافت و ۲۵ درصد سرمایه‌های کشور را این موسسات غیرمجاز جذب کردند.

به گزارش قدس آنلاین،نهاوندیان صبح امروز در جلسه شورای گفت‌وگوی استانی دولت و بخش خصوصی در کرمان اظهار داشت: حضور در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در استان‌ها را از کرمان آغاز کردیم زیرا شان و جایگاه کرمان برجسته و با ارزش است و ظرفیت انسانی این خطه از سایر ظرفیت‌ها بیشتر است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور  بیان داشت: در تصمیم جدیدی که برای فعالیت معاون اقتصادی رئیس جمهور گرفته شد حصول اطمینان کامل و واقعی قانون فضای کسب و کار و رسیدن به جایگاه واقعی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی است.

وی اضافه کرد: در شرایط خاص می‌توان به دو شکل عمل کرد، ابتدا اینکه نیمه خالی لیوان را ببینیم و ایجاد ناامیدی کنیم و یا اینکه نیمه پر لیوان را ببینیم، زیرا روزهای سخت روزهای افتخارآفرینی است و در این روزها مشخص می‌شود چه کسی مرد کار است.

نهاوندیان افزود: وقتی شرایط دشوار می‌شود یکی از رویکردها، رویکرد تحکم‌گراست و در مقابل بعضی از حکومت‌ها کار را پخش می‌کنند و ما در این زمینه تجربه حضور مردم در جنگ هشت ساله را داریم و امروز هم باید رویکرد تعامل‌گرا را اخذ کنیم تا بسیاری از مشکلات ما رفع شود.

وی عنوان کرد: این مهم است درک کنیم که شرایط ما ویژه است و سپس به این بپردازیم که آیا می‌خواهیم رویکرد تحکم‌گرا و یا رویکرد تعامل‌گرا داشته باشیم و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مرکز فرماندهی اقتصادی شود.

آمریکا در ایران‌ستیزی تنها مانده است

معاون اقتصادی رئیس جمهور ابراز داشت: در سال ۹۱ زمانی آمریکا حرف ضدایرانی می زد بقیه کشورها هم از آمریکا جلوتر بودند و یا به مخالفت با ایران سکوت کردند اما امروز آمریکا در ایران‌ستیزی تنها مانده است و سایر کشورها به پایبندی ایران اذعان دارند.

نهاوندیان بیان کرد: ریشه افزایش نقدینگی در کشور به علت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی است و سود سپرده بانک‌ها به علت بی‌انضباطی در صندوق‌ها و موسسات بانکی کاهش نیافت و ۲۵ درصد سرمایه‌های کشور را این موسسات غیرمجاز جذب کردند.

وی اظهار داشت: شرایط برای تبدیل تهدید به فرصت بهتر از گذشته است و آیا رویکرد ما این هست که با رویکرد تعامل‌گرا مشکلات را رفع کنیم.

نهاوندیان یادآور شد: توصیه می‌کنم در گرامیداشت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی به نقد و ارزیابی دلسوزانه و طبیبانه در این ۴۰ سال بپردازیم، همه ظرفیت‌های قانون در رونق فضای کسب و کار استفاده نشده است و در جلسات دولت باید نظر فعالان اقتصادی گفته شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور  خاطرنشان کرد: پیش آگهی درباره تصمیمات اقتصادی باید برای فعالان اقتصادی پیش‌بینی شود و سیاست دولت کاملاً بر اساس نظر صادرکنندگان است و گاهی در اجرای سیاست‌ها با کندی‌هایی مواجه می‌شویم و تعامل دولت و بخش خصوصی این کندی را رفع می‌کند.

وی ابراز داشت: فضایی را که می‌خواهند ایجاد کنند این است که بی‌اعتمادی را گسترش دهند و سیاه‌نمایی‌ها در فضای مجازی قابل قیاس با گذشته نیست و برای افزایش سرمایه اجتماعی همه باید تلاش کنند و راه آن افزایش شفافیت است.

نهاوندیان تاکید کرد: هر چه شفافیت را بیشتر کنیم فساد کمتر می‌شود و اطلاع‌رسانی درباره ارزهای پرداخت شده در همین راستا است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.