یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲

در واکنش به تعلیق فروش اف-۳۵؛

اردوغان: از آمریکا به دیوان بین‎المللی داوری شکایت می‎کنیم

4

رئیس جمهوری ترکیه می‎گوید اگر واشنگتن از واگذاری جنگنده‎های اف ۳۵ به آنکارا امتناع کند، موضوع را در دیوان بین‎المللی داوری پیگیری خواهد کرد.

به گزارش قدس آنلاین، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید چنانچه آمریکا مانع از فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به آنکارا شود، شکایت خود را نزد دیوان بین‌المللی داوری خواهد برد.

دیوان بین‌المللی داوری (International arbitration) بخشی از اتاق بازرگانی بین‌المللی است که برای کمک به حل اختلافات تجاری بین‌المللی تأسیس شده ‌است.

گفتنی است چندی پیش، «بلومبرگ» به نقل از منابع آگاه از تصمیم کنگره آمریکا برای ایجاد وقفه در طرح واگذاری جنگنده‌های اف ۳۵ به ترکیه خبر داد.

به‌این‌ترتیب، پنتاگون باید طی ۹۰ روز گزارشی درباره روابط ۲ کشور، تاثیر خرید سامانه روسی اس ۴۰۰ از سوی ترکیه و تاثیر احتمالی اخراج ترکیه از پروژه بین‌المللی اف ۳۵ ارائه دهد و تا آن هنگام، واگذاری این جنگنده به دولت آنکارا به حال تعلیق درمی‌آید.

پیشتر نیز قانونگذاران آمریکایی درباره واگذاری اف ۳۵ به ترکیه هشدار داده بودند.

روابط آنکارا- واشنگتن به دلیل اقدام ترکیه برای خرید اس ۴۰۰ روسیه، اختلاف مواضع ۲ کشور درباره کردهای سوریه، عدم موافقت آمریکا با استرداد فتح‌الله گولن رهبر اپوزیسیون ترکیه و همچنین مخالفت ترکیه با آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی متهم به جاسوسی و رابطه با تروریسم، بیش‌ازپیش دچار تنش است.

منبع: مهر

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.