شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸

اردوغان: در جنگ اقتصادی موجود به سمت بازار چین خواهیم رفت/ بازگشایی کنسولگری در موصل و بصره

1

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه اظهاراتش گفت: با یک جنگ اقتصادی روبرو هستیم، اما نگران نباشید ما در این جنگ نیز پیروز خواهیم شد. برای عبور از مسائل اقتصادی که با آن روبه‌رو شده‌ایم، در حوزه ارزهای خارجی به سمت بازار چین خواهیم رفت.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه طی نشستی در کاخ ریاست جمهوری آنکارا، برنامه ۱۰۰ روزه ریاست جمهوری در خصوص دست یافتن به اهداف مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، توسعه دولت الکترونیک، تأمین زیرساخت‌های امنیتی و دفاعی و توسعه اقتصادی و صنعتی را اعلام کرد.

بنا به گفته اردوغان قرار است ظرف ۱۰۰ روز کاری بیش از یک هزار پروژه به بهره‌برداری برسد که ۴۰۰ مورد از این پروژه‌ها را که در اولویت قرار دارند، در این برنامه گنجانده شده است.

این ۴۰۰ پروژه به ارزش ۴۶ میلیارد لیر در ۱۰۰ روز آینده اجرا و با هدف نیروی محرک برای ترکیه در نظر گرفته شده است. همچنین ۴۸ مورد از ۴۰۰ پروژه مورد نظر مربوط به صنایع دفاعی است.

رئیس‌جمهور ترکیه بر بازگشایی کنسولگری‌های ترکیه در موصل و بصره در این برنامه ۱۰۰ روزه تأکید و در مورد همکاری ترکیه با آمریکا در سوریه اعلام کرد: احتمالاً همکاری ترکیه و آمریکا در خصوص منبج از اختلافات اخیر بین دو کشور متأثر نخواهد شد و ادامه پیدا خواهد کرد.

اردوغان با اشاره به اینکه در دوره‌ای که ترکیه با همه نوع تهدید و فشار روبرو است، هرگونه تلاش برای خودکفایی کشور مهم و ارزشمند است، گفت: دومین کشتی حفاری برای تسریع فعالیت‌های مرتبط با جستجو و کشف منابع هیدروکربنی در دریا را خریداری خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه اظهاراتش گفت: با یک جنگ اقتصادی روبرو هستیم، اما نگران نباشید ما در این جنگ نیز پیروز خواهیم شد. برای عبور از مسائل اقتصادی که به دلیل گزارش‌های جانب‌دارانه سازمان‌های رتبه‌بندی اعتباری با آن روبه‌رو شده‌ایم، در حوزه ارزهای خارجی به سمت بازار چین خواهیم رفت. در همین راستا اولین صادرات خود با یوان چین را انجام می‌دهیم. در دوره جدید بازار کشورهای چین، مکزیک، روسیه و هند برای صادرات محصولاتمان در اولویت هستند.

اردوغان مهم‌ترین ماده برنامه اجرایی ۱۰۰ روزه را بهره‌برداری از فرودگاه جدید استانبول در ۲۹ اکتبر اعلام کرده و گفت: نام فرودگاه شهر موش که ساخت پایانه آن به پایان رسیده سلطان آلپ‌ارسلان خواهد بود. مناطق ویژه آزاد نسل جدید در زمینه‌های نرم‌افزار، بهداشت، آموزش، فناوری اطلاعات و تولید فیلم تأسیس خواهیم کرد. کار بر روی توسعه نسل جدید فناوری ۵-G داخلی و ملی را آغاز خواهیم کرد.

وی در پایان تصریح کرد: ترکیه تحمل اتلاف وقت را ندارد. اکنون چشم‌انداز ۲۰۲۳ را پیش رو داریم. به واسطه این چشم‌انداز، اتفاقات پنج سال اخیر نتوانست در برخی زمینه‌ها موجب عقب افتادن از اهداف باشد. طی پنج سال آینده چندین برابر تلاش کرده و این اتلاف وقت را جبران خواهیم کرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.