دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵

لاریجانی در کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس:

اختیارات هیأت‌ رئیسه در اولویت‌بندی طرح‌ها و لوایح افزایش یابد

1

رئیس مجلس خواستار افزایش اختیارات هیأت‌ رئیسه در اولویت‌بندی طرح‌ها و لوایح شد.

به گزارش قدس آنلاین، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه، ۱۵ مردادماه) در نشست کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس حضور یافت.

لاریجانی در این جلسه با بیان اینکه کمیسیون تدوین آیین‌نامه به دقت و سرعت عمل مجلس کمک می کند، اظهارداشت: آیین نامه داخلی نباید به صورت دائم دستخوش تغییرات شود؛ چرا که مرتب ذهن نمایندگان را بر هم می زند. همچنین لازم است تدبیری اندیشیده شود که رأی‌گیری در مجلس به صورت کامل با ماشین صورت گیرد، چرا که در حال حاضر در برخی رأی‌گیری ها که از شیوه کارت و گلدان استفاده می‌شود، زمینه بهم ریختگی جلسه نیز ایجاد می شود که بهتر است با ماشینی شدن رأی‌گیری و حفظ محرمانه آراء، زمان‌بندی و سلامت کار افزایش یابد.

وی درباره چاپ و انتشار مطالب در مجلس اظهار داشت: شیوه کار باید کاملا مکانیزه شود و این تغییر کار نیاز به اصلاح آیین‌نامه دارد تا مجبور به چاپ موضوعات نباشیم؛ ضمن اینکه مدرن کردن کار مجلس هم کیفیت را افزایش می دهد و هم صرفه‌جویی در مصرف کاغذ است.

رئیس مجلس افزود: زمان کار کمیسیون ها در مجلس غوغایی در راهروها به خاطر حضور مهمانان برقرار است که باید حضور این افراد در زمان برگزاری جلسات، ممنوع شود و افرادی که با نمایندگان کار دارند به دفاتر آنها مراجعه کنند.

لاریجانی همچنین درباره انضباط در کمیسیون ها خاطرنشان کرد: راه حل این موضوع مکانیزه کردن ورود و خروج و حضور و غیاب است.

اولویت بررسی با لوایح دولت باشد/ اختیارات هیأت رئیسه در اولویت‌بندی رسیدگی به طرح‌ها و لوایح در صحن افزایش یابد

وی اضافه کرد: رسیدگی به لوایح باید نسبت به طرح ها اولویت داشته باشد و حتی باید این اختیار به هیأت رئیسه داده شود تا در برخی اولویت‌بندی ها ورود کند که این موضوع نیاز به اصلاح آیین‌نامه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بررسی بودجه و برنامه در مجلس روش دقیقی ندارد؛ چرا که در مجلس در مدت زمان کمی انجام می شود و کار سخت است. ضمن اینکه لازم است یکی از اعضای هیأت رئیسه نیز در کمیسیون برنامه و بودجه عضو باشد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.