سه‌شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۱

دبیر ستاد مرکزی اربعین:

عوامل اجرایی زیارت اربعین نیاز به ویزا ندارند/ هزینه گردشگری برای زائران حذف می شود

7

دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه ایران و عراق هفته آینده به امضای طرفین می‌رسد، از لغو ویزای اربعین برای عوامل اجرایی و حذف ۱۰ دلار هزینه گردشگری برای زائران اربعین حسینی خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه کلیات پیش‌نویس تفاهم‌نامه اربعین به امضای مسؤولان ایران و عراق رسیده است، اظهار داشت: مراحل آخر پیش‌نویس تفاهم‌نامه ایران و عراق در زمینه اربعین در کشور عراق نیز نهایی شده و به زودی آماده امضا می‌شود.

وی با بیان اینکه تمامی مفاد پیش‌نویسی تفاهم‌نامه همکاری ایران و عراق در اربعین مورد توافق ایران است، افزود: در عراق نیز همان پیشنهادات ما در تفاهم نامه نهایی می‌شود، به طوری که این تفاهم‌نامه در چهار بخش تنظیم شده که سیاست اصلی ما در آن کاهش هزینه‌های زائران اربعین است.

حیدری با اشاره به اینکه در تفاهم‌نامه ایران و عراق برای اربعین ما خواستار لغو روادید بودیم، خاطر نشان کرد: طرف عراقی با لغو روادید اربعین موافقت نکرد، اما با توافق‌های صورت گرفته دیگر موکب‌داران و عوامل اجرایی اربعین نیازی به اخذ ویزا ندارند. 

دبیر ستاد مرکزی اربعین لغو روادید برای عوامل اجرایی اربعین و حذف هزینه گردشگری را از مهم‌ترین موارد تفاهم‌نامه اربعین عنوان کرد و افزود: ما با دولت عراق به تفاهم‌ رسیدیم که ۱۰ دلار هزینه گردشگری که دولت عراق از مسافران اخذ می‌کند، برای زائران اربعین حذف شود. همچنین با توجه به حجم بالای کالا برای موکب‌های اربعین، مقرر شد تا برای انتقال مواد و کالاهای موکب‌ها که با کمک‌های مردمی تأمین می‌شود، هزینه‌ای اخذ نشود که در مجموع در این سه مورد دولت عراق هم بیش از ۹۰ درصد به توافق رسیده است که امیدواریم به زودی نتیجه نهایی نیز مشخص و تفاهم نامه در هفته آتی به امضای دو طرف برسد.

به گزارش فارس، هر سال حدود ۲ میلیون از عاشقان حسینی از کشورمان در ایام اربعین به کربلا مشرف می‌شوند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.