جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵

رئیس پلیس فضای تبادل اطلاعات:

به بهانه آزادی، فضای مجازی رها شده‌است/ کُشته‌های سایبری ما روحی‌اند نه جسمی!

سردار سید کمال هادیانفر

رئیس پلیس فتا ناجا با انتقاد از این مطلب که اینترنت کشور حد ابتدا و انتها ندارد، گفت: فضای مجازی و شبکه اجتماعی را رها کرده‌ایم تحت عنوان اینکه گفته می‌شود مردم آزاد باشند و به اطلاعات دسترسی آزاد داشته باشند.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، سردار سیدکمال هادیان‌فر رئیس پلیس فتا ناجا در خصوص تهدید فضای مجازی اظهار داشت: تهدید موجود در فضای مجازی از تهدید آمریکا بدتر است؛ چرا که ما از درون کشته، مجروح و قربانی سایبری می‌دهیم آن هم کشته‌های روحی‌ نه جسمی.

این مقام ارشد پلیس فتا به انهدام یک شبکه ضد دین پرداخت وگفت: افراد عضو این شبکه در رِنج سنی ۱۷ تا ۱۹ ساله بودند که این تهدید و آسیب است.

سردار هادیان فر با انتقاد از این مطلب که اینترنت کشور حد ابتدا و انتها ندارد،گفت: فضای مجازی و شبکه اجتماعی را  رها کرده‌ایم تحت عنوان اینکه برخی می‌گویند مردم آزاد باشند و به اطلاعات دسترسی آزاد داشته باشند. 

وی ادامه داد: مطلبی را در خصوص امنیت سایبری رژیم غاصب صهیونیستی می‌خواندم؛ در آن مطلب اظهار امیدواری شده بود که در سال ۲۰۲۰ ، ۸۰ درصد کاربران بالای ۲۰ سال سن به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند! آنها یهودی‌اند و چنین محدودیتی ایجاد کرده‌اند؛ اما در اینترنت ما هیچ حدی وجود ندارد و آنچه را که کودک ۶ یا ۷ ساله می‌بیند پیرمرد ۸۰ ساله نیز می‌بیند و این آسیبی جدی است؛ خیلی از بچه‌ها در این زمینه آسیب خورده‌اند و والدین خبری ندارند. 

 رئیس پلیس فتا ناجا با تاکید بر این مطلب که این حوزه، حوزه تقابل نیست و باید مدیریت شود، گفت: حرفم به خانواده‌ها این است که الان نروید و موبایل‌ها را از دست بچه‌ها بگیرید بلکه باید مدیریت کنید؛ هرچه تقابل کنید و ببندید بدتر می‌شود؛ نباید حساسیت نشان دهید بلکه باید با برنامه‌ریزی عمل کنید. 

وی گفت: قبلا حکومت‌ها چون ابزار معیشت مردم را تامین می‌کردند بر آنها نظارت و اشرافیت داشتند؛ مرزها را کنترل می‌کردند اما امروز مرزی وجود ندارد اگرچه معیشت وظیفه حکومت است ولی قدرت حاکمیت‌ها کاهش پیدا کرده است. 

سردار هادیان‌فر به التهاباتی که شبکه‌های معاند بوجود می‌آورند، اشاره و بیان داشت: یک فراخوان می‌زنند و باعث التهاب می‌شوند؛ البته این مسائل و مشکلات فقط مختص کشور ما نیست، مشکل همه دنیاست؛ تلگرام تهدیدی برای کشورهای دیگر نیز محسوب می‌شود؛ تهدیدی برای انگلیس هم هست چرا که نخست‌وزیرش اعتراض می‌کند؛ تهدیدی برای کشورهای دیگر همچون فرانسه، ایتالیا و دیگران هم است؛ البته دغدغه ما فرهنگ است و دغدغه آنها تروریست. 

عالی‌ترین مقام پلیس فتا کشور با اعلام این مطلب که برای برخورد با جرائم حوزه فضای مجازی نیاز به قوانین جدید داریم، اعلام کرد: قوانین سال ۸۷ نیاز کشور را برطرف نمی‌کند؛ متاسفانه در این فضا به هر کسی که دلشان بخواهد تهمت و افترا می‌زنند،آبرویش را می‌برند، نابودش می‌کنند و وقتی شکایت شده و دستگیر می‌شوند جریمه‌اش چند ضربه  شلاق و ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان یا نهایت یک میلیون تومان پول است؛ آبروی طرف را برده‌اند و اینگونه مجازات می‌شوند. 

وی خاطرنشان کرد: این فضا دریچه‌ای را باز کرده است اما متاسفانه فرهنگش نیست، آموزشش نیست‌ و بچه‌ها نمی‌دانند از این فضا چگونه استفاده کنند؛ در یکی از همین مدارس تهران، افسر پلیس فتا برای آموزش مراجعه و مدیر مدرسه عنوان کرد که بچه‌های ما گوشی ندارند اما وقتی مدیر از کلاس خارج شد ۸۰ درصد بچه‌ها گفتند که گوشی دارند آن هم از نوع آیفون...؛ متاسفانه گوشی‌های مدرن عامل تفاخر ما شده است، بدون آنکه فرهنگ استفاده از آن را داشته باشیم. 

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.