پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی:

شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری گردشگری باید به سمت شهرستان‌ها هدایت شوند

فرصت‌های سرمایه‌گذاری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: طرح‌ جامع گردشگری به‌ دلیل اینکه براساس نیازسنجی دقیقی طراحی نشده بود، موفقیت‌آمیز نبوده است و لازم است با امکان‌سنجی، سرمایه‌گذاری‌ها را به سمت ظرفیت‌های گردشگری شهرستان‌ها هدایت کنیم.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالفضل مکرمی‌فر در همایش بررسی راهکارها و فرصت‌های تمرکززدایی سرمایه‌گذاری از مشهد که در سالن همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، به موفقیت‌آمیز نبودن طرح جامع گردشگری در استان اشاره کرد و گفت: این طرح به‌دلیل اینکه براساس نیازسنجی دقیقی صورت نگرفته، موفقیتی نداشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: ۵۰ درصد واحدهای اقامتی استان در شهر مشهد تمرکز یافته و از  ۲۵۰ پروژه گردشگری، ۷۰ درصد آن در شهر مشهد است که برای بیش از ۱۰ هزار نفر توانسته اشتغال ایجاد کند.

وی با بیان اینکه هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی و ۱۰ روستای دارای بافت تاریخی در سطح استان داریم، تأکید کرد: باوجود اینکه در سطح شهرستان‌های استان ظرفیت‌های بالایی در حوزه گردشگری داریم، اما انباشت و تمرکز سرمایه در این حوزه، در مشهد است.

مکرمی‌فر مزیت‌های توجه به گردشگری و بوم‌گردی در استان را برشمرد و افزود: این امر باعث رونق اشتغال در شهرستان‌ها و ایجاد فرصت برای مهاجرت معکوس به روستاها یا شهرستان‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین سرمایه‌گذاری اندک و برگشت سرمایه و ماندگاری مسافر در استان، از دیگر مزایای توسعه گردشگری در مناطق مختلف استان است.

مدیرکل میراث  فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به تغییر رویکرد و احیای بافت‌های تاریخی روستاها و شهرهای استان و نتایج این اقدامات، اظهار کرد: در زمان انجام مطالعات مقدماتی بافت تاریخی روستای ریاب گناباد، برخی میراث فرهنگی را تحت فشار قرار می‌دادند که بنای تاریخی آن‌ها را ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان بخریم و تمایلی به احیای بافت نداشتند اما اکنون با راه‌اندازی اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی، دیگر نمی‌خواهند بناهای تاریخی خود را بفروشند.

وی ادامه داد: در تربت جام مجموعه تاریخی شیخ جامی ظرفیت جهانی شدن دارد و پرونده آن در حال تهیه برای ثبت جهانی است.

مکرمی‌فر با بیان اینکه باید با امکان‌سنجی و نیازسنجی، سرمایه‌گذاری‌ها را به سمت شهرستان‌های استان هدایت کنیم، افزود: این سرمایه‌گذاری محدود به مجموعه‌های تاریخی و طبیعی نیست، بلکه در کارگاه‌های صنایع دستی هم می‌تواند صورت گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی همچنین در جمع خبرنگاران درخصوص نحوه جذب سرمایه‌های خارجی در گردشگری، گفت: در نمایشگاه امسال چهار همایش در حوزه سرمایه‌گذاری و فرصت‌های آن برگزار کردیم که متخصصان درباره آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

منبع: فارس

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.