شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶

در پنج ماهه اول سالجاری به مقدار 1330 تن لوازم التحریر به کشور وارد شد

1

گمرک ایران از واردات یک هزار و ۳۳۰ تن لوازم التحریر در پنج ماه سالجاری به کشور خبر داد و اعلام کرد: مشکل واردکنندگان نوشت افزار، کد رهگیری بانک و مابه التفاوت ارز بوده که با مصوبات جدید هیات وزیران حل شده است.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، علی معقولی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک گفت:: مشکل اتحادیه وارد کنندگان لوازم التحریر حل شده و روند واردات عادی است.

وی در مورد مسائل مطرح شده از سوی اتحادیه واردکنندگان لوازم التحریر گفت: در روزهای اخیر موضوعاتی از سوی مسئولان اتحادیه لوازم التحریر در خصوص پرداخت ما به التفاوت ارزی مطرح شد که خیلی زود با مصوبه جدید هیات وزیران حل شد، برخی موارد از لیست‌های ما به التفاوت حذف شد و باقی آن‌ها نیز به بانک‌ها محول شد که با اخذ تعهد اقدام کنند.

معقولی با اشاره به اینکه روال واردات روند عادی خود را دارد و در حال حاضر مشکلی وجود ندارد، ادامه داد: ما در یک مقطع، توقف کوتاهی داشتیم که خوشبختانه خیلی زود این مشکل با مصوبه جدید هیات وزیران حل شد.

وی در بخش دیگری، به برنامه‌های گمرک در خصوص حمایت از واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: گمرک همان طور که در سال‌های اخیر برنامه‌هایی در حمایت از واحدهای تولیدی داشت، امسال هم با تشکیل ستادی در گمرک برچندین موضوع تمرکز شد که از جمله ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی و مواد اولیه از مهم‌ترین آنهاست.

مدیر کل مرکز واردات گمرک در برنامه گفت و گوی ویژه خبری ادامه داد: این مسئله به همه گمرکات اجرایی ابلاغ شده است که مستقیما عمل کنند و ستاد هم وارد عمل شده است، هم چنین به همه اتحادیه‌ها و واحدهای تولیدی اعلام کردیم که در صورت برخورد با هر مشکلی، درصورتی که مدیران اجرایی گمرکات نتوانند آن را حل کنند، به ما مراجعه کنند و به مسائل آن‌ها رسیدگی کرده ایم. 

معقولی به تماس صورت گرفته از سوی گمرک با اتحادیه واردکنندگان لوازم التحریر اشاره کرد و گفت: در واکنش به موضوعات مطرح شده، از سوی گمرک با اتحادیه تماس گرفته شد و مشخص شد، مشکل، کد رهگیری بانک و ما به التفاوت بوده که خوشبختانه حل شده است.

مدیرکل مرکز واردت گمرک در پایان از واحدهای تولیدی و اتحادیه‌ها خواست در صورت بروز هر مشکل گمرکی، مشکلات خود را با مدیران گمرکات اجرایی مطرح کنند و در صورت حل نشدن گمرک ایران آماده رفع این مشکلات است؛ بنابراین گزارش؛ بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک، در پنج ماهه اول سالجاری به مقدار یک هزار و ۳۳۰ تن انواع نوشت افزار و مواد اولیه آن به ارزش ۹ میلیون و ۵۱۷ هزار دلار وارد کشور شده است که با توجه به ممنوعیت واردات برخی کالاهای نهایی نوشت افزار شاهد افزایش واردات مواد اولیه این کالاها از طریق گمرکات به کشور بوده‌ایم.

واردات مواد اولیه نوشت افزار مشمول تخصیص ارز دولتی است و در گروه دوم کالایی قرار دارد. همچنین مواد اولیه این کالاها معاف از پرداخت ما به التفاوت ارز هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.