یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار خراسان رضوی مطرح کرد

افزایش قیمت کارتن معضل تازه فروش تخم‌مرغ

کارتون تخم مرغ

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار خراسان رضوی گفت: افزایش قیمت کارتن برای تخم‌مرغ، ما را 100 درصد دچار مشکل کرده است.

به گزارش قدس آنلاین، موسوی‌نژاد در خصوص افزایش قیمت تخم‌مرغ، اظهار کرد: در چند روز اخیر شاهد افزایش قیمت زیادی در تخم‌مرغ نبوده‌ایم، اما قیمت نهاده‌ها، مکمل‌ها و پروتئین‌ها که اجناس وارداتی هستند به شدت افزایش یافته و دو تا سه برابر شده است، همچنین علاوه بر آن در این مدت قیمت کارتن و شانه تخم‌مرغ نیز نسبت به دو ماه قبل دو برابر شده و چیزی حدود ۲۸۰ درصد افزایش قیمت وجود دارد.

وی ادامه داد: در حاضر قیمت و هزینه‌های تولید به شدت افزایش یافته و قیمت اعلام شده تخم مرغ سود چندانی برای مرغ‌دار ندارد، یکی از آیتم‌های دیگر افزایش تولید، رعایت مسائل بهداشتی در خصوص بیماری آنفلانزا است، همانطور که می‌دانید در سال گذشته حدود ۲۴ میلیون مرغ  تخم‌گذار کشور معدوم شد و سازمان دامپزشکی کشور هم شرایط فوق‌العاده‌ای را برای امنیت زیستی و بهداشتی برای واحدها پیش‌بینی کرده که هزینه‌های زیادی را برای مرغ‌داری‌ها تحمیل کرده است.

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار خراسان رضوی افزود: بسیاری از مرغ‌ داری‌های موجود در استان برای رعایت این دستورالعمل‌ها و اینکه بتوانند مجوز جوجه‌گیری اخذ کنند، باید هزینه‌های سرسام‌آوری در واحدها انجام بگیرد.

موسوی‌نژاد بیان کرد: استان خراسان در سال گذشته نسبت به باقی استان‌ها به دلیل همکاری‌هایی که توسط مرغ‌داران و سازمان دامپزشکی صورت گرفته کمتر به بیماری آنفولانزا درگیر شده‌ایم، اما هزینه‌های مرغ‌ داری‌ها به شدت افزایش پیدا کرده و نیاز به بازنگری در بحث قیمت تخم مرغ بشود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مساله روانی که برای مردم ایجاد می‌شود این بوده که تخم‌مرغ را به صورت شانه‌ای حساب می‌کنند و سایر اجناس کیلویی حساب می‌شود و درحقیقت تخم‌مرغ نیز باید دانه‌ای ارزش‌گذاری شود که این ذهنیت کمتر صورت گیرد.

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار خراسان رضوی گفت: در حال حاضر همه مواد غذایی در یکی دو ماه گذشته افزایش قیمت داشته و ما نیز از این امر مستثنی نبوده‌ایم، همچنین افزایش قیمت فوق‌العاده زیادی در نهاده‌ها، دان‌های مصرفی، مکمل غذایی، دارو و واکسن‌ها داشته‌ایم اما در بخش قیمت تخم‌مرغ افزایش زیادی را شاهد نبوده‌ایم.

موسوی‌نژاد در پاسخ به اینکه آیا باتوجه به افزایش قیمت کارتن و شانه تخم مرغ مشکلی در عرضه تخم مرغ وجود دارد یا خیر، تاکید کرد: در این بخش نیز ما ۱۰۰ درصد دچار مشکل‌ شده‌ایم، با توجه به افزایش نرخ دلار برای تامین ورق و کارتن با مشکل شده‌ایم زیرا برای صادرکنندگان سود دارد که ضایعات کاغذ و کارتن را صادر کنند و ما در این خصوص درخواست خود را جهت پیگیری این امر به استانداری و وزرات صنعت ابلاغ کردیم و در این راستا با ما همکاری لازم صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: در این راستا نیز صادرات ضایعات کاغذ را به نحوی ممنوع و مجوز واردات کاغذ را صادر شد. اما متاسفانه همین ضایعات کاغذ را تحت عناوین دیگر همچون خمیر صادر می‌کنند اما در این بخش به صورت چندانی واردات کاغذ انجام نمی‌گیرد.

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بسیاری از کارخانه‌های کارتون‌سازی تعطیل شده و مرغ‌داران برای تامین کارتن و شانه تخم‌مرغ دچار مشکل شده‌اند و ما ناچار هستیم هر قیمتی که توسط تولید کننده ارائه می‌شود را خریداری کنیم و در این امر نیز ما هیچگونه حق انتخابی نداریم و تاثیرگذار نیستیم.

موسوی‌نژاد تاکید کرد: کشور ما که در طی ۴۰ سال گذشته صادرکننده تخم مرغ بوده، همچنین بعد از صنعت نفت و پتروشیمی بیشترین سرمایه‌گذاری صورت گرفته در صنعت طیور انجام گرفته است اما همه مرغ‌داران مجبورند که کار خود را تعطیل کنند زیرا که برای آن‌ها صرفه اقتصادی ندارد.

وی عنوان کرد: جالب است خیلی از کالاها اگر گران شود مردم و رسانه‌ها اعتراضی ندارند، اما اگر تخم‌مرغ هر کیلو ۱۰۰ تومان گران شود همه اعتراض دارند. در این راستا دولت و مردم باید از تولیدکننده حمایت کنند.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.