چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳

تحلیلگر مسائل سیاسی سوریه در گفتگو با قدس آنلاین:

آزادی "ادلب" پایان رؤیای آمریکا برای ایجاد تغییرات ژئوپلیتیک در غرب آسیا/ آلمان درپی بازکردن جایی در پرونده سوریه است

جواد ماستری فراهانی

1 - کراپ‌شده

«عبدالسلام تقی» گفت: آزادسازی ادلب از سیطره تروریست‌ها، به مفهوم پایان رؤیای آمریکا، رژیم صهیونیستی و غرب برای ایجاد تغییرات ژئوپلتیک در غرب آسیا و بی نتیجه بودن میلیاردها دلار هزینه برای نابودی سوریه است.

«عبدالسلام تقی» نویسنده و کارشناس مسائل سیاسی سوریه در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین در خصوص آخرین تحولات سوریه و اهمیت آزادسازی شهر ادلب گفت: این شهر مهمترین و آخرین پایگاه گروه های تروریستی در سوریه است و تاثیر بسیاری در معادلات و تحولات سوریه دارد. آزادسازی ادلب به مفهوم پایان رؤیای آمریکا، رژیم صهیونیستی و غرب برای ایجاد تغییرات ژئوپلتیکی در غرب آسیا و بی نتیجه بودن میلیاردها دلار هزینه برای نابودی سوریه و همچنین به معنی پیروزی محور مقاومت در مقابل شیطان بزرگ و دنباله‌روهای آن است.

وی در مورد آخرین تلاش های آمریکا و کشورهای غربی برای حمایت از تروریست ها در ادلب گفت: فرانسه طی روزهای گذشته اعلام کرده است که اگر در ادلب از سلاح شیمیایی استفاده شود، در حمله نظامی علیه سوریه شرکت خواهد کرد، همانگونه که در گذشته دیدیم که در تجاوز آمریکا و انگلیس مشارکت داشت. هدف آن از طرح این موضوع حمایت از تروریست ها و جلوگیری از گسیل آنها به سمت اروپاست.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: آمریکا نیز طی روزهای اخیر مدام به حمله نظامی علیه سوریه تهدید می‌کند تا برشکست تروریست های دست پرورده خود سرپوش بگذارد و می کوشد تا با این تهدیدها در جنگ به نفع تروریست ها موازنه ایجاد کند. ترکیه نیز قصد دارد تا تروریست های جبهه النصره و زیر شاخه آن یعنی گروه «احرار الشام» را باقی نگهدارد تا متحدان خود در سوریه را از دست ندهد و پس از خرج اموال بسیار و تلاش گسترده، میزان نفوذش در معرض خطر قرار نگیرد.

عبدالسلام تقی در رابطه با برنامه ارتش سوریه و متحدان آن جهت آغاز عملیات آزادسازی ادلب گفت: ارتش سوریه و متحدان آن نیروهای خود را در مبادی شهر ادلب مستقر کرده اند و برای آزادسازی آن آمادگی دارند، ولی در مرحله کنونی، گفتگو و رایزنی سهم بیشتر را در پاکسازی ادلب دارد و عملیات نظامی به مناطق محدودی در اطراف ادلب که تجمع گروه های تروریستی در این مناطق بیشتر است، محدود خواهد بود.

وی در مورد اینکه چرا «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه بر آتش بس در ادلب اصرار دارد، توضیح داد: ترکیه می خواهد از این طریق، با حمایت از گروه های مسلح ادامه حضور نظامی خود در شمال سوریه را تضمین کند. از طرف دیگر اقتصاد ترکیه پس از تحریم های اخیر آمریکا در معرض تهدید قرار گرفته است که آزادسازی ادلب می تواند باعث شود تا عناصر مسلح به سمت ترکیه گسیل شوند که این موضوع می تواند شرایط اقتصادی آن را بدتر و همچنین تهدیدی برای امنیت ترکیه باشد.

این تحلیلگر مسائل سوریه ادامه داد: موضوع دیگر آنکه بقای تروریست ها در ادلب، فرصت خوبی را برای ترکیه فراهم می کند تا اموال کشورهای عربی خلیج فارس را جذب کند و به بهانه حمایت از معارضان تسلیحات خود را به فروش برساند. همچنین ترکیه و اردوغان می خواهد خود را به عنوان یک قهرمان برای معارضان جلوه دهد و نمی خواهد در حال حاضر با بی آبرویی از سوریه خارج شود.

عبدالسلام تقی در مورد حمله اخیر آمریکا به دیرالزور با استفاده از بمب فسفری گفت: همانطور که وزارت دفاع روسیه اخیرا اعلام کرد آمریکا با استفاده از بمب های ممنوعه فسفری، دیرالزور را بمباران کرده است؛ ما می دانیم آمریکا در تلاش است تا افکار عمومی را به این سمت سوق دهد که ارتش سوریه قصد دارد در ادلب از سلاح شمیایی استفاده کند، ولی ارتش سوریه و متحدان آن این نقشه را برملا کرده و اطلاعات به دست آمده ثابت می کند که گروه های تروریستی درصدد آن هستند تا با استفاده از سلاح شیمیایی این اتهام را متوجه دولت سوریه کنند و آمریکا با استفاده از آن روند عملیات در سوریه و آزادسازی ادلب را با مشکل مواجه کند.

وی افزود: از این رو آمریکا باید یک راه دیگری را برای به دست آوردن بهانه جهت دخالت نظامی در سوریه پیدا کند، که در این راستا از بمب های فسفری استفاده کرده تا افکار عمومی را به این سمت سوق دهد که سوریه از این بمب ها استفاده کرده و در عملیات ادلب نیز از سلاح شیمیایی استفاده خواهد کرد.

این تحلیلگر سیاسی در مورد روند گفتگوها در ادلب گفت:  گفتگوها از همان آغاز بحران وجود داشته و به هدف جلوگیری از خونریزی ها ادامه داشته است. دولت سوریه از هیچ تلاش برای جلوگیری از کشته شدن مردم سوریه دریغ نمی کند و برای بازگشت امنیت به تمام کشور تلاش می کند تا گروه های تروریستی سلاح خود را تحویل دهند، ولی اگر گروهی تمایل به تسلیم شدن نداشته باشد و می خواهد که به جنگ علیه دولت و مردم سوریه ادامه دهد باید تابوت خود را آماده کند.

عبدالسلام تقی در پاسخ به این سوال که هدف آلمان از اعلام آمادگی برای مداخله نظامی در سوریه چیست گفت: آلمان به دنبال این است که جایی را در پرونده سوریه برای خود باز کند، حال خواه این نقش مثبت باشد یا منفی. آلمان می خواهد خود را به عنوان یک شریک و یا قدرت موثر در پرونده سوریه و دیگر پرونده های منطقه نشان دهد. همچنین ورود مهاجران بسیار به عنوان پناهنده به آلمان، بر اقتصاد این کشور تاثیر گذاشته است و بیم آن دارد که آزادسازی ادلب به فرار و بازگشت تروریست ها به اروپا بیانجامد، از این‌رو تلاش می کند تا با دخالت نظامی در سوریه شرایط را به نفع خود تغییر دهد که بی تردید این هدف غیر قابل تحقق است. جدای از این حزب سوسیال دموکرات در پارلمان این کشور نیز اعلام کرده است که اجازه نخواهد تا آلمان در حمله نظامی علیه سوریه مشارکت داشته باشد.

وی در پایان تأکید کرد: در هرصورت اگر حمله ای نظامی علیه سوریه انجام شود، قطعا این حمله نخواهد توانست راه حلی را برای بحران سوریه بوجود آورد و به نفع تروریست ها نخواهد بود، بلکه شرایط را پیچیده تر و بحران را طولانی تر خواهد کرد، همانطور که پس از تجاوز سال گذشته آمریکا، انگلیس و فرانسه اتفاق افتاد. «بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل نیز اخیرا گزارش داده است که برخی از گروه های تروریستی مانند «کلاه سفیدها» خود را برای انجام حمله شیمایی در ادلب آماده می کنند تا کشورهای آمریکا و غربی را به حمله نظامی علیه سوریه تحریک کنند که در این شرایط سوریه و روسیه و دیگر متحدان باید محتاط بوده و برای سناریوهای آتی آماده باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.