شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷

تلاش عبدالمهدی برای انتخاب افراد شایسته جهت تشکیل کابینه جدید عراق

1

اسکای نیوز با اشاره به مهلت ۳۰ روزه نخست‌وزیر عراق برای تشکیل دولت گزارش داد وی سعی دارد از سازوکار تعیین شخصیت‌های شایسته برای انتخاب وزرا استفاده کند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، اسکای نیوز با اشاره به مهلت 30 روزه نخست‌وزیر عراق برای تشکیل دولت، گزارش داد: وی سعی دارد از سازوکار تعیین شخصیت های شایسته برای انتخاب وزرا استفاده کند.

گروه‌های سیاسی عراق معرفی نامزدهای خود را برای دولت جدید آغاز کردند. برخی منابع سیاسی فاش کردند عادل عبدالمهدی مامور تشکیل کابینه برای تحقق اهداف دولت آینده که مبتنی بر امنیت، اقتصاد و تمرکز زدایی است، سعی دارد از سازوکار معرفی شخصیت‌های شایسته استفاده کند.

گزارشگر این شبکه گزارش داد: پس از فلج شدن روند سیاسی که بعد از انتخابات پارلمانی عراق 9 ماه طول کشید، عادل عبدالمهدی 30 روز برای تشکیل دولت آینده فرصت دارد.

به گفته ناظران، با توجه به تلاش ائتلاف های مختلف پارلمانی برای معرفی خود به عنوان بزرگترین فراکسیون و در پی آن حق داشتن سهمیه بیشتر، نخست وزیر ماموریت دشواری فراروی خود دارد.

عادل عبدالمهدی برای به دست آوردن زمان، از همه گروه های سیاسی خواست هر حزبی 4 نامزد برای هر پست وزارتی معرفی کند. برخی منابع سیاسی عراقی تاکید کردند مامور تشکیل دولت، برای انجام وظیفه خود به جای سازوکارهای پیشین که مبتنی بر تعداد کرسی های پارلمانی احزاب بود، از سازوکار تعیین شخصیت های شایسته و با تجربه استفاده می کند.

به گفته این منابع، دولت عبدالمهدی 10 اولویت را مشخص خواهد کرد که مهم ترین آنها امنیت، فعالسازی اقتصادی و تقویت تمرکز زدایی است.  بر اساس اطلاعات، احتمالا موضوع تمرکز زدایی بسیاری از اختلافات با کُردها را رفع می کند. همین موضوع نشان دهنده علت استقبال گروه های کُرد از معرفی نخست وزیر از طرف خود بود.  این کار همچنین به استان هایی که طی روزهای گذشته عرصه تظاهرات اعتراض آمیز بود، اختیارات بیشتری می دهد تا بتوانند مشکلات خود را حل کنند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.