جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵

تولیت آستان قدس رضوی:

خدمت در آستان قدس منحصر به حرم مطهر نیست

آستان قدس

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه خدمت در آستان قدس منحصر به حرم مطهر نیست، گفت: زیرساخت‌های مرجعیت علمی در مشهد فراهم شده و تحقق این مسئله در مشهد دیر و دور نخواهد بود.

به گزارش قدس آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز در آیین افتتاحیه مجتمع دانشجویی امام رضا (ع) اظهار داشت: معرفت‌افزایی، بهره معنوی، علمی، بصیرتی در آستان حضرت رضا(ع) بهره‌ای ممتازی است که باید از وجود مقدس ایشان بخواهیم بر معرفت و بندگی ما بیفزاید.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: امروز جریان استکباری در عالم در برابر مکتب انتظار قرار دارد؛ مکتب انتظار، انسان را دعوت به دانش، معرفت، جهل زدایی، علم‌افزایی، امیدآفرینی، خواستن و توانستن، عدم ضعف در برابر قدرت‌های بزرگ، خدا، پیامبر، حجت، عالم و خودشناسی می‌کند، این مکتب به انسان می‌آموزد که در این دنیای کفر و الحاد و فضای استکباری انسان‌هایی می‌توانند با اعتقاد به خدا، مبدا و معاد تاریخ ساز و جامعه ساز شوند؛ شهدا و جانبازان ما زمانه‌ساز شدند.

وی افزود: امروز تاریخ به دست مردان و زنان مجاهد و فرهیخته‌ای است که در جای جای عالم هویت خود را بازیافتند و می‌خواهند مسلمان زندگی کنند؛ تصور قدرتمندان این است که آنها هستند که تاثیرگذاری داشته و تاریخ را رقم می‌زنند و این تصور نادرستی است؛ آینده را صالحین رقم می‌زنند و قرآن کریم در این نوید برای همه بشریت صادق است؛ همانطور که ما خود مدد الهی را به دست جوانان و انسان‌های آگاه که تاریخ را رقم زدند به عینه دیده‌ایم.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: معتقدیم مهمترین ماموریت آستان قدس رضوی؛ ماموریت فرهنگی، علم‌افزایی، روشنگری و معرفت‌افزایی است و امروز می‌خواهیم به مردم این را بگوییم که تنها راه نجات در تبعیت از امام رضا(ع) است و نخستین گام آن شناخت است؛ پس باید این بستر فراهم شود.

رئیسی ادامه داد: در ابتدای خدمت در این آستان مقدس اعلام کردیم خدمت در این آستان مقدس منحصر و مختوم به دیوارهای حرم مطهر نیست و از نمادهای ارزشمند این آستان، خدمت فرهنگی و علمی است.بسیاری از گره‌های فکری، اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی با علم امام رضا(ع) و پای‌بندی به این علم حقیقتا می‌توان حل شود و ما با این سرمایه عظیم اعتقادی، باید راه را بشناسیم و گام برداریم.

وی افزود: اینجا محل رفت و آمد دانشجویان باید باشد، دانشجویان امروز روشنفکران جامعه هستند و باید بیش و پیش از دیگران جامعه را رصد کنند و وضعیت فکری، علمی و فرهنگی جامعه را ببینند و اگر جایی مشکل و کاستی وجود دارد ببینند و حساس شوند؛ دانشجویان و اساتیدی که جامعه را رصد می‌کنند و نیاز جامعه را در عرصه‌های مختلف احساس می‌کنند؛ روشنفکر کسی است که پیش از دیگران نسبت به مردم، جامعه آسیب‌ها آشنایی داشته باشد و اهل اقدام و عمل باشد.

تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: روشنفکر کسی نیست که نگاهش به غرب باشد و در برابر فرهنگ بیگانه از خود وادادگی نشان دهد؛ این افراد به ظاهر اگر اسمشان روشنفکر باشد جامعه را وابسته می‌کنند؛ روشنفکران واقعی ما شهدای جامعه ما هستند و پیشتازان و پیش روی ما شهدا هستند.

رئیسی تصریح کرد: جریان جنبش دانشجویی و 16 آذر از دانشجویی که اهل فهم، سیاست و آگاه به وضعیت استبداد داخل بود؛ رقم خورد و او را نماد مبارزه با استکبار و استبداد قرار داد و هر فکر و قلمی که بخواهد در کشور وابستگی ایجاد کند از هر قسم آن خلاف جریان و پیام 16 آذر است.

وی ادامه داد: هر سال در مشهد شاهد اردوهای مجموعه‌های مختلف هستیم که با برنامه‌ریزی درست برای تعالی فکر و اندیشه و بصیرت افزایی این عزیزان گام باید برداشت؛ امیدواریم این مرکز کنار سایر مراکز و مجموعه‌های فرهنگی فعال، مجموعه‌ای کامل باشد که بتواند در خدمت به زائران آقا علی بن موسی الرضا(ع) کاستی نداشته باشد. تحقق مرجعیت علمی در مشهد دیر و دور نخواهد بود و زیر ساخت آن تقریبا آماده است و نیازمند یک کار منسجم است؛ نگاه ما در آستان قدس رضوی، حتما یک نگاه تحولی بوده و خواهد بود و این نگاه نه کند شده و نه کند خواهد شد، ما هم در این راه و از این مقصد سست نخواهیم شد.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: جریان تحولی و نگاه انقلابی در تمام حوزه‌ها اثر بخش خواهد بود و این نگاه تحولی در برنامه کار ما است و خواهد بود و مصمم هستیم تا جایی که توان داریم بدون سستی ادامه دهیم و سند تحول ما نیز منشور هفت ماده‌ای رهبر معظم انقلاب خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.