چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷

در رساله طب الرضا آمده است

گیاه شفابخشی که عقل را زیاد و خون را پاک می‌سازد

میلاد شکری

1

حضرت امام رضا(ع) در کتاب طب الرضا به بررسی فواید خیار و چغندر پرداخته اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی قدس آنلاین، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در رساله ذهبیه فرموده‌اند: حماد بن مهران بلخی می‌گوید: در خراسان روزی جوانی از شیعیان از زردی خود خدمت امام رضا(ع) شکایت کرد. حضرت فرمودند: "خیار را پوست بکن و بعد پوستش را با آب بپز و بعد از پختن به مدت سه روز مقداری از آن را در حال ناشتا مصرف کن."

خیار ساده ترین معالجه برای یرقان(زردی) است، خصوصا اگر آب آن مصرف شود؛ تخم خیار نیز در این مورد خیلی مفید است، همچنین تب های صفراوی را معالجه می کند، کلیه را به کار می اندازد و ادرار را زیاد می کند.

امام هشتم شیعیان در مورد فواید چغندر فرموده اند: چغندر، عقل را زیاد و خون را پاک می سازد؛ به بیمارانتان چغندر، مخصوصا برگ آن را بدهید که شفابخش است و هیچ بیماری و عارضه ای را به همراه ندارد، چغندر باعث راحتی خواب بیمار می شود ولی از زیاده روی در خوردن چغنر پرهیز کنید که سودا را تحریک می کند.

بیشتر بخوانید: میکروب‌ها؛ این موجودات ذره‌بینی را بیشتر بشناسیم

احمد بن محمد ابن ابی نصر، از عالمان متقدم امامیه در کوفه گفت: امام رضا (ع) به من فرمود: ای احمد، علاقه تو به سبزیجات چگونه است؟ من هم جواب دادم: تمام سبزیجات را دوست دارم.

ثامن الحجج(ع) فرمود: اگر این گونه است مصرف چغندر را فراموش نکن که در ساحل بهشت می روید و در آن شفای هر دردی است، چغنر استخوان ها را درشت و عضله های بدن را قدرتمند می کند.

در جواب امام رضا(ع) گفتم: چغندر نزد من از دوست داشتنی ترین سبزیجات است، حضرت فرمود: خداوند را برای این آشنایی به خواص چغندر سپاسگزار باش.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.