سه‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۹

ادعای وجود یک مقر موشکی اعلام‌نشده در کره شمالی

ترامپ - کیم

یک اندیشکده آمریکایی در آستانه دیدار جدید ترامپ و کیم مدعی شده است که کره شمالی یک مرکز موشکی اعلام‌نشده دارد که توانایی ضربه نخست اتمی را در اختیار این کشور قرار می‌دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا این هفته تایید کرد که اواخر ماه آینده میلادی برای دومین بار با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی دیدار می‌کند، روز دوشنبه یک اندیشکده آمریکایی پیونگ‌یانگ را به مخفی‌کاری در مورد ابعاد برنامه موشکی و اتمی خود متهم کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل» (CSIS) در گزارشی مدعی شده است که یکی از ۲۰ پایگاه موشکی اعلام‌نشده کره شمالی، یک مقر موشکی بزرگ است که توانمندی ضربه نخست اتمی را در اختیار کره شمالی قرار می‌دهد.

در بخشی از این گزارش آمده است: «مرکز عملیات موشکی "سینو ری" و موشک‌های "نودونگ" مستقر در این مکان، از طریق ایجاد توانمندی عملیاتی ضربه نخست اتمی یا غیراتمی، با راهبرد نظامی فرضی اتمی کره شمالی انطباق دارد.»

این موسسه که پیش از این هم گزارش‌هایی را علیه پیونگ‌یانگ منتشر کرده، مدعی شده که هدف کره شمالی از عدم اعلام وجود این مراکز موشکی، حفظ توانمندی‌های موشکی و اتمی با وجود توافق با آمریکا برای نابودی مراکز اعلام‌شده است.

بر اساس گزارش تازه این موسسه، مرکز موشکی سینو ری، قابلیت میزبانی از یک هنگ موشکی متشکل از موشک‌های بالستیک میان‌برد «نودونگ ۱» را دارد. تحلیل این موسسه، بر اساس تصاویر ماهواره‌ای صورت گرفته که اواخر سال گذشته میلادی تهیه شده‌اند.

کاخ سفید هنوز در مورد این گزارش اظهار نظر نکرده است.

ترامپ که خرداد ماه امسال به اولین رئیس‌جمهور آمریکا بدل شد که با یک رهبر کره شمالی دیدار کرده، هفته گذشته روند مذاکرات با پیونگ‌یانگ را «عالی» توصیف کرد و گفت مشتاقانه منتظر دیدار دومش با رهبر کره شمالی است. وی می‌گوید اگر دولتی جز دولت او در آمریکا سر کار بود، اکنون دو کشور با هم وارد جنگ شده بودند.

در حالی که کره شمالی در ماه‌های گذشته گام‌های متعددی در جهت خلع سلاح اتمی خود برداشته، اما آمریکا همچنان به اعمال تحریم علیه این کشور ادامه داده و حتی این تحریم‌ها را تشدید هم کرده است. واشنگتن می‌گوید تنها زمانی تحریم‌های پیونگ‌یانگ را رفع می‌کند که این کشور به طور کامل خلع سلاح شده باشد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.