سه‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵

دولت وفاق ملی فلسطین رسما استعفا کرد

ب

نخست‌وزیر دولت وفاق ملی فلسطین استعفای دولتش را رسما تقدیم کرد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، رامی الحمدالله نخست‌وزیر (رئیس) دولت وفاق ملی فلسطین رسما استعفای کابینه‌اش را به «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان تقدیم کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری «وفا»، رامی الحمدالله در جلسه امروز  (سه‌شنبه)کابینه از اعضای دولت و حمایت تشکیلات خودگردان طی مدت فعالیتش قدردانی و اعلام کرد دولت استعفایش را به عباس ارائه می‌کند اما به ادای وظایف خود تا تشکیل دولت جدید ادامه می دهد.

کمیته مرکزی جنبش «فتح» در نشست یکشنبه (دو روز پیش) خود به ریاست محمود عباس کمیته‌ای را با هدف آغاز مشورت میان گروه‌های سیاسی در راستای تشکیل دولت جدید فلسطین ( تشکیلات خودگردان) تشکیل داد. در همین راستا، منابع آگاه به روزنامه سعودی «الحیاة» گفتند کمیته مذکور که از چهار عضو تشکیل شده، گفت‌وگو و دیدارهای خود با طرف‌های مختلف در راستای این امر را از دیروز (دوشنبه) آغاز کرده است.

«یوسف المحمود» سخنگوی تشکیلات خودگردان دیروز اعلام کرد رامی الحمدالله و دیگر اعضای دولت وفاق ملی از این تصمیم استقبال و ابراز امیدواری کرده‌اند دولت جدید با موفقیت تشکیل شود.

دولت توافق ملی فلسطین در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴) پس از توافق فتح و حماس تشکیل شد. در ۲۳ می ۲۰۱۴ دو هیأت فتح و حماس در اردوگاه «الشاطیء» گرد هم آمدند و توافق «شاطیء» برآیند همین اجتماع بود. از جمله نقاط مورد توافق در این نشست، تشکیل دولت وحدت ملی بود که در دوم ژوئن ۲۰۱۴ با ۱۷ وزیر کار خود را آغاز کرد.

الحمدالله پیشتر هم از ریاست دولت تشکیلات خودگردان استعفا داده بود، وی در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۳ و درست دو هفته پس از ادای سوگند دولتش در برابر محمود عباس استعفا داد و علت این اقدام را تعدی بر اختیاراتش اعلام کرد.

محمود عباس در حالی این اقدامات را انجام می دهد که ماه جاری میلادی (ژانویه ۲۰۱۹) مجلس قانونگذاری فلسطین در جلسه خود در نوار غزه به اتفاق آرا سلب صلاحیت سیاسی عباس را تصویب کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اخیرا از انحلال مجلس قانونگذاری فلسطین خبر داد اما اعضای این مجلس در نوار غزه اعلام کردند دستور عباس فاقد صلاحیت قانونی است و جلسات آن را در نوار غزه برگزار خواهند کرد.

واکنش‌ها

«سامی ابوزهری» سخنگوی حماس در واکنش به تصمیم عباس برای تشکیل دولت جدید اعلام کرد تشکیل این دولت اعتراف به فاجعه‌هایی است که دولت الحمدالله عامل آن بود و هر دولتی بدون توافق ملی ایجاد شود، مشروعیت ندارد.

بر اساس گزارش «ارم نیوز»، «احمد المدلل» سخنگوی جهاد اسلامی در واکنشی اعلام کرد: ما موضعی مشخص درباره انتخابات داریم و در هیچ دولتی شرکت نخواهیم کرد. تشکیل هر دولتی بدون توافق ملی، تقویت اختلافات فلسطینی را در پی دارد.

«نایف حواتمه» دبیرکل جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین هم گفت، وضعیت داخلی فلسطین بحرانی است و پرونده آشتی پیچیده‌تر شده است.

«زاهر الششتری» از اعضای فرماندهی سیاسی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین هم تصریح کرد: در دولت جدید شرکت نداریم و خواستار آغاز گفت‌وگوی ملی برای خارج شدن از بن‌بست سیاسی هستیم.

«سامر عنبتاوی» از اعضای «المبادرة الوطنیه» اعلام کرد این جنبش در هیچ دولت فلسطینی بدون توافق ملی فراگیر شرکت نمی‌کند و تشکیل هر دولت قبل از توافق، فقط منجر به تقویت اختلافات داخلی می‌شود.

 وی افزود: ما بر گفت‌وگوی ملی و تشکیل دولت وحدت ملی که شامل تمام گروه‌ها باشد، تأکید داریم.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
type="text/javascript"> var head = document.getElementsByTagName("head")[0]; var script = document.createElement("script"); script.type = "text/javascript"; script.async=1; script.src = "https://s1.mediaad.org/serve/qudsonline.ir/loader.js" ; head.appendChild(script);