چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳

علی اکبر صالحی:

اگر طرف‌های متعهد در بازطراحی رآکتور اراک وقت‌کشی کنند، کار را خودمان جلو می‌بریم

علی اکبر صالحی

رئیس سازمان انرژی اتمی هشدار داد در صورتی که طرف‌های متعهد در بازطراحی رآکتور اراک وقت‌کشی کنند ایران خود کار را جلو خواهد برد و انتخاب‌های زیادی در این زمینه دارد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، "علی اکبر صالحی" رئیس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه خبری المیادین ضمن اعلام اینکه ایران در همه حوزه‌های هسته‌ای قادر به طراحی است و نه فقط مهندسی معکوس، اعلام کرد که ایران می‌تواند یک طرف گفتگو با دیگر دانشمندان منطقه مثل عربستان سعودی، امارات، کویت و دیگران باشد همچنانکه می‌تواند در زمینه ساخت راکتور مثلا رآکتور تحقیقاتی برای عراق کمک کند.

المیادین در بخشی از این مصاحبه به موضوع رآکتور اراک اشاره کرد و پرسید. صالحی اخیرا گفته بود که قلب رآکتور اراک از سیمان پر نشده بلکه این سیمان در لوله‌هایی خاص از رآکتور مذکور ریخته شده و ایران در آن زمان لوله‌های مشابه را خریداری کرده است. المیادین پرسید آن این اقدام نقض برجام نبوده که صالحی پاسخ داد: ما این لوله‌ها را به صورت مخفیانه نخریدیم بلکه طی دوره مذاکرات، رهبر معظم انقلاب به ما سفارش کرد که با هوشیاری مذاکره کنیم و احتمالات لازم را در نظر بگیریم زیرا غربی‌ها قابل اعتماد نیستند؛ ایشان حق داشتند، چندین بار بر این موضوع تأکید کردند و عملا رخ داد اما این بار همه و تمام جهان فهمیدند نمی‌شود به غربی‌ها بویژه آمریکا اعتماد کرد.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای در ادامه هشدار داد اگر طرف‌های مربوطه در همکاری با ایران برای بازطراحی رآکتور اراک – چین و انگلیس- که تعهدی جدی برای آنهاست ، وقت‌کشی کنند؛ ایران خود کار را جلو خواهد برد و انتخاب‌های زیادی در این زمینه دارد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.