یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶

افت ۹۵۸ واحدی شاخص کل بورس

1

نماگرهای منتخب بورسی امروز قرمزپوش به کار خود پایان دادند و این در حالی بود که کمبود نقدینگی و تاثیر اخبار سیاسی و تحلیل‌های مختلف از تاثیر ریسک‌های سیستماتیک در بازار همچنان به معاملات کم حجم در نمادهای مختلف دامن زده است.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه ۹۷ با کاهش ۹۵۸ واحدی به رقم ۱۵۶ هزار و ۱۵۵ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۲۳۲ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۴۶۰  واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۲۳۸ واحدی به رقم ۱۷۲ هزار و ۶۱۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۷۴۳واحدی به رقم ۱۱۵ هزار و ۹۷۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۷۳۲واحدی عدد ۳۰۶ هزار و ۵۶۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۱ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۳۷ واحد نشست.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت اصفهان با ۵۵ واحد و نفت بهران با ۳۶ واحد و پالایش نفت تبریز با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را  بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با ۹۸   واحد، گروه مپنا با ۶۹ واحد و بانک ملت با ۶۶ واحد کاهش ، بیشترین تأثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۳۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۸۹ میلیون  سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۰ هزار و ۴۹۱ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان، حق تقدم خرید سهام تکادو، داروسازی جابربن‌حیان، قند لرستان، آذریت، حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری نور کوثر ایرانیان، سرمایه‌گذاری اعتلای البرز، قاسم ایران، ایران ارقام، بانک سینا، بورس انرژی ایران از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری دانایان پارس، گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، فراورده‌های نسوز ایران، فروشگاه رفاه،‌کشت و صنعت دشت خرمدره، فارسیت دورود، توسعه اقتصادی آرین و سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا متوقف شدند؛ امروز همچنین نماد معاملاتی کاشی و سرامیک حافظ به دلیل نوسان ۲۰ درصدی قیمت برای ۶۰ دقیقه با سفارش‌گیری مجدد روبرو بود. 

به گزارش فارس، امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۵۶ میلیون سهم فولاد خوزستان به ارزش بیش از ۴۸ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی از سوی سهامدار عمدهمواجه بود؛ در سرمایه‌گذاری غدیر نیز ۱۵ میلیون سهم به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی انتقال یافت؛ در فراورده‌های نسوز آذر نیز بیش از ۱۲.۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان با معاملات انتقالی همراه شد؛ در فروسیلیس ایران اما کمتر از ۱۴.۵ میلیون سهم به ارزش ۱۰.۵ میلیارد تومان کد به کد شد همین وضعیت در پتروشیمی فجر با کمتر از ۴.۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان ادامه یافت و درنهایت بیش از ۲.۵ میلیون سهم پرداخت الکترونیک سامان کیش به ارز ۴.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی عمده تجمیع شد.

براساس این گزارش، امروز بازار سهام، با تداوم فقر نقدینگی در گردش شاهد معاملاتی کم حجم و کم تعداد در تک سهم‌ها و نمادهای کوچک فرابورسی در بازار پایه بود. از سویی دیگر تاثیر اخبار سیاسی و تحلیل‌های مختلف از تاثیر ریسک‌های سیستماتیک باعث شد تا بازار امروز علی‌رغم کم تعداد بودن فروشندگان سهام اما با نماگرهایی قرمزپوش مواجه باشد، بازاری که اوراق بدهی در آن این روزها خودنمایی می‌کند. 

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.