سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹

کار تمیز از نوع جهادی؛

آرایشگران جوان مشهدی در مناطق کم برخوردار «دست به قیچی» شدند

ارایشگری

گروهی آرایشگر جوان مشهدی در اقدامی جهادی و خودجوش به روستاها و مناطق محروم می‌روند و سر و صورت شهروندان را رایگان اصلاح می‌کنند.

به گزارش قدس آنلاین ، این روزها با توجه به شرایط نه چندان مناسب اقتصادی نیاز به مشارکت‌پذیری اعضای مختلف جامعه در حوزه کمک‌های اقتصادی و معیشتی تا ابعاد انسانی مانند سطوح مختلف فکری، عاطفی و رفتاری یکی از اثرگذارترین و موثرترین راهکارهای گذر از وضعیت موجود و امکان‌یابی تمام سطوح جامعه در گذران زندگی است.

بسیار شنیده‌ایم افراد متمولی که در کارها و فعالیت‌های خیرخواهانه از ساخت مسجد و مدرسه تا بیمارستان هزینه‌های زیادی صرف نموده‌اند یا خیرینی که در ارائه کمک‌های مستقیم مالی و معیشتی از قبیل تهیه مایحتاج اولیه تا هزینه‌های خدمات درمانی فعال هستند.

امروزه مقوله مشارکت  در امور اجتماعی یا به عبارتی حرکت‌های جهادی عامل مهمی در توفیق هر برنامه کلان اقتصادی، اجتماعی و توسعه بشمار می‌رود. گروه‌ها و انجمن‌های کنش‌گر در حوزه‌ها و سطوح مختلف در حال فعالیت هستند که در نهایت تنوع در میزان و نوع مشارکت به نظام‌مند شدن کنش‌های اجتماعی و افزایش احتمال موفقیت آن کمک شایانی خواهد کرد.

با توجه به گستردگی و تنوع زمینه‌های مشارکت نمی‌توان به برداشتی محدود از مفهوم فراگیر مشارکت رسید؛ به همین دلیل مشارکت در جامعه مدرن امروز کنش هدفدار، ارادی و اختیاری و البته ارزشی است که بین کنشگر و زمینه اجتماعی و محیطی او در جهت رسیدن به یک هدف معین و مشترک صورت می‌گیرد که ارادی بودن این تلاش موفقیت بیشتر فعالیت را به همراه خواهد داشت.

 اردوهای جهادی را باید نمونه‌ای موفق از این مدل کنش اجتماعی گروه‌های مردمی و حرکت‌های داوطلبانه و خودجوش برشمرد.

در همین راستا این روزها جمعی از آرایشگران جوان مشهدی دور هم جمع شده‌اند تا با همیاری یکدیگر و استفاده از هنر خود در رفع بخشی از مشکلات و کمبودهای جامعه اطراف خود سهیم باشند. این آرایشگران جوان در تعریف اقدام خود می‌گویند: «ما گروهی از آرایشگران مشهدی با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر کشور، خود را همراه مردم دانسته و به صورت داوطلبانه و خودجوش سعی خواهیم کرد با سفر به مناطق محروم و کم برخوردار حاشیه شهر و اصلاح رایگان سر و صورت کلیه افراد منطقه به کمک هنر خود، لبخند را روی لبان هموطنان نازنینمان بیاوریم.»

این آرایشگران با عزیمت به روستاها و مناطق محروم اطراف شهر اقدام به اصلاح سر و صورت شهروندان و ساکنان منطقه می‌کنند. این جوانان در دومین حرکت جهادی خود به روستای «چایدره» از توابع شهرستان کلات رفته و در مسجد روستا  اقدام به خدمت‌رسانی به  مردم روستا کرده‌اند.

حسین فروتن، آرایشگر و یکی از این اعضای این گروه پیرامون این اقدام می‌گوید: ما گروهی از همکاران آرایشگر در ابتدا تعداد اندکی بودیم اما کم‌کم همکاران دیگر به ما پیوستند و در حال حاضر 10 تا 12 نفر دورهم جمع شده‌ایم و به قول بچه‌ها به دنبال کار ثواب در حوزه اجتماعی با کمک هنر خود هستیم.

فروتن ادامه می‌دهد: هدف ما خدمت به همشهریانی از جنس خودمان است و کار ویژه‌ای انجام نمی‌دهیم. این چند مرتبه هم که رفته‌ایم اتفاقا مورد استقبال اهالی روستا واقع شده‌ایم؛ از ابتدا که تصمیم به انجام این کار گرفتیم، تصور این استقبال را نمی‌کردیم اما در این چند مرتبه نه تنها مورد استقبال مردم روستا قرار می‌گیریم بلکه همکاران و دوست و آشنا هم با اطلاع از حرکت ما خواستار همکاری و کمک در این حرکت هستند.

وی ‌می‌گوید: در آخرین تجربه در عرض چند ساعت، حدود 100 نفر را اصلاح کردیم که حس خوب انجام این حرکت و عکس‌العمل شهروندان و اهالی روستا من و اعضای دیگر گروه را در ادامه این کار جدی‌تر و مصمم‌تر نمود.

این آرایشگر مردانه در خاتمه اظهار داشت: حرکت ما حرکت جهادی و کاملا خودجوش  بوده و صنف آرایشگران یا  مجموعه‌ای دیگر در این زمینه همکاری نکرده است.  به نظر من اگر هر فرد در صنوف دیگر نیز بتواند در زمینه شغل و هنر خود، اقدامی خیرخواهانه در جهت رفع مشکل و همیاری یا افراد کم برخوردار یا محروم انجام دهد؛ بسیاری مشکلات و کمبودهای افراد حل خواهد شد و این کار به ارتقاء سطح فرهنگی و اقتصادی جامعه منتهی خواهد شد.

حسین کوکبی آرایشگر و از اعضای این گروه  نیز پیرامون این حرکت می‌گوید: انصافا تا امروز در این چند نوبت برخورد مردم و استقبال آن‌ها بسیار خوب و دلگرم کننده بوده است. در روستای «چایدره» هیئت امنای روستا حتی به مسجد آمدند. افراد مختلف از پیر و جوان برای اصلاح سر و صورت آمدند و خوشحال و خندان از نتیجه کار رفتند.

وی ادامه می دهد: معتقدم صرفا بحث مالی و رایگان بودن این اقدام نیست. این حرکت نوعی تبلیغ و مشارکت در حوزه اجتماعی است که احساس همدلی و نزدیکی را میان شهروندان ایجاد خواهد کرد. شاید باور نکنید از روزی که این اتفاق افتاده صنوف مرتبط زیادی به ما پیشنهاد همکاری داده‌اند. از عکاسی و فیلم برداری تا تهیه صبحانه و... که امیدواریم در ادامه راه با پیوستن اصناف دیگر بتوانیم اقدامات جدی‌تر و گسترده‌تری  انجام داد.

فواد کنعان دیگر آرایشگر حاضر در این گروه نیز اظهار داشت: واقعیت این است که ما چیزی فراتر و متفاوت از همین مردم نیستیم؛ بحث مالی بخشی از موضوع است؛ بخش دیگر و مهمتر این موضوع همدلی و همیاری با مردم است. ما هم چیزی جدا از این مردم نیستیم و شرایط و وضعیت اقتصادی و مشکلات را درک می‌کنیم زیرا خود ما هم با آن به نوعی درگیر هستیم. اگر بتوانیم با هنر خود قسمتی هرچند اندک از مشکلات همنوعانمان را حل کنیم این زنجیره ادامه یافته و منجر به باز شدن گره‌ها از زندگی افراد زیادی خواهد شد.

این آرایشگر در خاتمه می‌افزاید: هدف ما رفتن به روستاهای دورتر و محروم‌تر و خدمت به افراد بیشتری است که امیدواریم در ادامه راه بتوانیم با کمک یکدیگر به این مهم دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.