پنجشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸

دبیر شورای عالی امنیت ملی:

بحران احتمالی در خوزستان مدیریت شود

شمخاني

علی شمخانی گفت: بحران احتمالی در استان خوزستان بر اساس اقدامات پیشگیرانه و مقابله کم هزینه با رخدادها ی اجتناب ناپذیر با تمرکز بر جلوگیری از آسیبهای انسانی، مدیریت شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی شورای عالی امنیت ملی دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که به منظور اطلاع از شرایط و حوادث طبیعی در استان خوزستان و نظارت بر اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته برای مقابله با بحران‌های احتمالی به شهر اهواز سفر کرده است در گفتگو با خبرنگاران گفت؛ تلاش می‌شود، بحران احتمالی در استان خوزستان بر اساس اقدامات پیشگیرانه و مقابله کم هزینه با رخدادها ی اجتناب ناپذیر با تمرکز بر جلوگیری از آسیب‌های انسانی، مدیریت شود.
وی افزود؛ خوزستان به دلیل وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی دارای انباشت تجربیات ارزنده مدیریتی، برای پیشگیری ومقابله باشرایط بحرانی است.
شمخانی با اشاره به مزیت‌های شش گانه استان خوزستان که وجه تمایز ان نسبت به سایر مناطق کشور برای کنترل و مدیریت بحران‌های حاصل ازنزولات آسمانی است اظهار داشت: وجود سدهای متعددبرای مهار سیلاب، جریان داشتن رودخانه‌های متعدد، اتصال به دریاهای آزاد، معابر و کانال‌های مختلف ساخته شده برای کشاورزی، وجود تالاب‌ها و برکه‌های متعدد و زهکشی گسترده زمین‌های کشاورزی از جمله مزایای منحصر بفرد خوزستان برای مهار و استفاده مفید ازسیلابها است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: بهره گیری شبکه ای از ظرفیت‌های فوق برای ایجاد هم افزایی در مزیت‌های انحصاری خوزستان، رویکردی اجتناب ناپذیر است که باید با برنامه ریزی زمانبندی شده بیش از گذشته به آن اهتمام شود.
وی با اشاره به اثرات مخرب و نگران کننده برخی تجاوزهای غیر قانونی به حریم رودخانه‌ها و کانال‌های استان تاکید کرد: همکاری و همراهی نظام مند مردم برای کنترل حوادث طبیعی و غیر طبیعی بسیار مهم است و فرهنگ سازی در این زمینه از سوی رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی، نقش بسزایی در آزاد سازی هدفمند این ظرفیت‌ها دارند.
دریابان شمخانی گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده مجموعه اولویتها برای استفاده از زمان طلایی به منظور مهار بارش‌ها و جلوگیری از سرریز آب سدها مشخص گردیده و مأموریت دستگاه‌های مسئول باز تعریف و ابلاغ شده است.
وی با اشاره به وجود برخی نقاط بحرانی و احتمال تکرار جاری شدن سیلاب در نقاط مشخص از استان خاطر نشان کرد: تلاش می‌شود مبتنی بر نتایج آسیب شناسی های صورت گرفته، مشکل عمده‌ای برای شهرها و نقاط ساحلی استان ایجاد نشود.
شمخانی گفت: خسارتهای مادی و انسانی ناشی از سیل کام مردم کشورمان را در ابتدای سال جدید تلخ کرد لیکن در این فضای غمبار، جلوه‌های عمیق و شادی بخشی از روحیه نوع دوستی، ایثار، محبت و مشارکت ملی که واقعیت غیر قابل انکار جامعه ایران است بروز و ظهور یافت که زبان از بیان عظمت و زیبایی آن قاصر است.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی افزود: رفتارومنش هموطنان ما در کمک به آسیب دیدگان بویژه حماسه بیاد ماندنی، غرورآفرین و بیاد ماندنی مردم متدین و بافرهنگ فارس و شهر شیراز، جلوه‌های بی مانندی از وحدت ملی را به نمایش گذارد که باید در تاریخ افتخارات ایران زمین ثبت و ضبط شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان حوادث سیل اخیر در برخی استان‌های کشور تاکید کرد؛ مجموعه دستگاه‌های دولتی و نیروهای مسلح در خصوص مدیریت بحران با روحیه جهادی و انقلابی شرایط دشوار را به تدریج کنترل کردند و در چند استان نیز از ایجاد سیل یا ورود آن به شهرها و روستاها پیشگیری شد که شایسته تقدیر هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.