چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶

یک‌متر گل‌ولای در مدارس

سیل با مدارس پلدختر چه کرد؟!

ا

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: سیل به ۵۰۰ مدرسه در استان لرستان آسیب زده است و ارتفاع گل‌ولای در برخی مدارس بیش از یک متر است.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، مهرالله رخشانی مهر رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره بازدید از مدارس سیل‌زده استان لرستان و شهر پلدختر اظهار کرد: بخشی از شهر پلدختر که در حاشیه رودخانه واقع شده است دچار آبگرفتگی ‌شده و خانه‌های مردم تا زیر سقف در گل‌ولای هستند؛ همچنین ارتفاع گل‌ولای در مدارس بسیار بالاست و گاه تا بیش از یک متر می‌رسد.

میز و نیمکت‌ها زیر گل‌ولای دفن شد

وی افزود: میز نیمکت‌هایی که فرصت جمع‌آوری آنها فراهم نبود زیر گل‌و لای دفن شده‌اند اما مدرسه نوسازی که در اثر سیل تخریب شده باشد، نداریم.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: مدارس قدیمی و خشت و گلی که در مناطق روستایی قرار دارند بر اثر سیل تخریب شده‌اند و دیوار برخی مدارس که از گذشته در لیست تخریب و بازسازی بودند، ریخته است.

آسیب سیل به ۵۰۰ مدرسه 

رخشانی مهر ادامه داد: براساس دسته بندی که از مدارس سیل زده استان لرستان انجام دادیم، برخی مدارس تخریبی هستند که باید مجدد ساخته شوند برخی نیاز به تعمیرات اساسی و گروه دیگر نیاز به تعمیرات جزئی دارند و در مجموع بیش از ۵۰۰ مدرسه آسیب دیده‌اند.

وی درباره لایروبی گل‌ولای از مدارس عنوان‌کرد: مدارسی که عمق گل‌ولای در آن کم بود، نظافت شده‌اند ولی لایروبی مدارسی که ارتفاع گل‌ولای در آنها بالاست با نفرات کم و وسایل معمولی امکان‌پذیر نیست و نیاز به حضور گروه‌های جهادی است البته با نیروهای بسیج و سپاه صحبت کرده‌ایم اما اولویت نخست آنها لایروبی خانه‌های مردم است و پس از آن به سراغ مدارس می‌آیند.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: ارتفاع گل‌ولای در ۱۰ مدرسه بالاست و باید سریع‌تر برای پاکسازی آنها دست به کار شویم.

ارسال ۱۰۰ کانکس و ۵ هزار میز و نیمکت

رخشانی مهر گفت: حدود ۱۰۰ کانکس در مناطق سیل‌زده استان لرستان نیاز است که تا پایان هفته آنها را تحویل می‌دهیم همچنین ۵ هزار میز و نیمکت نیز ارسال می‌شود و ۵ میلیارد تومان برای انجام تعمیرات اساسی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی آسیب‌دیده مدارس اختصاص یافته است.

وی با اشاره به حضور گروهی از خیران مدرسه‌ساز در استان لرستان افزود: هر کدام از این افراد تعهداتی را برای ساخت مدرسه پذیرفته‌اند به عنوان مثال علی اکبر ابراهیمی که تاکنون بیش از ۲۰۰ مدرسه در کشور ساخته است متعهد شد که ۸ مدرسه در مناطق سیل‌زده استان لرستان بسازد و احتمالا هفته آینده نیز جلسه‌ای را با خیران مدرسه‌ساز برگزار خواهیم کرد تا آنها را به سمت مدرسه‌سازی در مناطق سیل‌زده استان لرستان سوق دهیم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.