یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان خبر داد

افزایش بیش از ۱۰۰ میلیمتری بارندگی نسبت به سال گذشته

مدیر آب منطقه ای زنجان

زنجان-یوسف رضاپور گفت: با همکاری مسئولان در بخشهای مختلف مدیریت بحران از طغیان رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها جلوگیری کردیم.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، یوسف رضاپور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان، با اشاره به وضعیت بارندگی در این استان، گفت: میزان بارندگی در زنجان در مجموع ۳۵۲میلی متر بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۷۸بود۹۷ درصد افزایش یافته است.

رضاپور تصریح کرد: به طور متوسط تا به امروز بیش از ۱۰۰ میلیمتر افزایش بارندگی نسبت به سال گذشته داشتیم.

وی با اشاره به اینکه امسال سال پرآبی را شروع کردیم، عنوان کرد: میزان بارندگی ها در ۲۳ استان بسیار خوب بود و در ۱۰ استان با خطر سیلابی شدن رودخانه ها روبرو شدیم که استان زنجان نیز جزو این ۱۰ استان بود.

رضاپور با اشاره به اینکه میزان بارندگی در استان زنجان تقریبا برابر با استان گلستان بود ولی در این استان با این وجود هیچ خسارتی نداشتیم خاطر نشان کرد: میزان تغییرات بارندگی استان زنجان و استان گلستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۸۹ و۹۸ درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان در مورد تاثیر بارندگی های اخیر در جبران کمبود آبی سالهای گذشته ابراز کرد: بارشهای امسال قطعاً در وضعیت ذخایر آبی استان و آبهای زیرزمینی تاثیراتی گذاشته ولی این بارندگیها کمبود آب استان را که در چند سال گذشته بوجود آمده است بطور کامل جبران نکرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مجموع در استان زنجان ۲۰ هزار و ۴۶۶ حلقه چاه وجود دارد گفت: از این تعداد ۱۴ هزارو ۶۲ حلقه چاه دارای پروانه بهره برداری بوده و ۶ هزار ۴۰۴ حلقه بدون پروانه بوده و غیر مجاز است.

رضاپور با اشاره به اینکه یکی از چالشهایی که در استان زنجان با آن مواجه هستیم انسداد چاههایی است که بعد از سال ۸۵ حفر شده است، گفت: براساس قانون تعیین تکلیف، چاههایی که قبل از ۸۵  حفر شده اند باید صاحب پروانه بهره برداری شوند که در این مورد بیشتر افرادی که چاه غیر مجاز دارند مدعی این هستند که قبل از سال ۸۵ اقدام نموده اند که اینکار با ورود پرونده به مراجع قضایی منجر به طولانی شدن روند سیر عملیات مسدود کردن چاههای غیرمجاز در استان می گردد.

وی عنوان کرد: با وجود همه این مشکلات، ۶۲۵ حلقه چاه غیرمجاز در استان زنجان مسدود شده است و افزود: با افزایش گروههای گشت و بازرسی و براساس اعتبارات استانی که دریافت کردیم بیش از دو برابر برنامه ای که وزارت نیرو در انسداد چاه غیرمجاز برای استان داده بود در استان نسبت به انسداد چاه اقدام شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان زنجان با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۹۱ حلقه چاه نیز در استان زنجان مجهز به کنتور هوشمند شدند افزود: یک هزارو ۹۱ حلقه چاه نیز در استان زنجان تا تکلیف نهایی وضعیت آنها، پلمپ شده اند.

وی با اشاره به وضعیت منابع آبی سدهای استان زنجان عنوان کرد: در حال حاضر سد تهم زنجان ۴۵ میلیون متر مکعب آب دارد که ۵۶ درصد از ظرفیت این سد می باشد و با این وجود هنوز  ۴۴  درصد از ظرفیت این سد خالی است.

رضاپور با اشاره به اینکه سد گلابر نیز ۶۶ میلیون متر مکعب آب دارد خاطر نشان کرد: این میزان ۵۷ درصد از ظرفیت سد را تشکیل داده است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان زنجان به وضعیت سد کینه ورس نیز اشاره کرد وگفت: تقریبا ۱۰۰درصد حجم مخزن آن پرشده است که با تخلیه بموقع در ایام تعطیلات نوروزی از طریق دریچه تحتانی، توانستیم سیلاب پایین دست آن را کنترل نماییم.

وی خاطر نشان کرد: در ایام بارندگی ۲۶میلیون متر مکعب آب به این سد وارد شده است.

رضاپور با اشاره به وضعیت سد تالوار خاطر نشان کرد: ۱۳۴ میلیون مترمکعب هم آب پشت این سد وجود دارد و حجم کل مخزن این سد ۵۰۰ میلیون متر مکعب است که ۲۷ درصد مخزن آن پرشده و حدود ۱۰۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته را نشان میدهد.

وی به همکاری همه مسئولان در بخش‌های مختلف از جمله استانداری، فرمانداریها، شهرداریها، بخشداری‌ها و ... در امر مدیریت بحران و کنترل سیلاب اشاره کرد و افزود: تا به امروز  توانستیم با کمک خداوند متعال از بحران طغیان رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها عبور کنیم.

وی به قیمت گذاری آب نیز اشاره کرد و گفت: اگر این امر محقق شود می تواند اهرم مهمی در صرفه جویی مصرف آب، جلوگیری از هدر رفت آن و کنترل اضافه برداشت ها از این مایه حیاتی باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.