یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

رئیس پلیس پلدختر: سیل اخیر در ۱۰۰ سال اخیر بی‌سابقه بود/ زمین در برخی مناطق کاملاً محو شد

ی

سرهنگ همایون بخشی گفت: سیل اخیر پلدختر ۱۰۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است و در ابتدا نیز این اتفاق برای مردم قابل باور نبود، همکاری نمی‌کردند و در مواردی حاضر به تخلیه منازل نبودند.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، سرهنگ همایون بخشی رئیس پلیس و فرمانده انتظامی شهرستان پلدختر در مورد نقش نیروی انتظامی در قبل از وقوع سیل اظهار کرد: در شهرستان پلدختر با توجه به بارشهایی که پیش‌بینی شده بود، جلسات متعددی برگزار شد و کارشناسان زیادی این مورد را بررسی کردند.

وی تصریح کرد: شهر پلدختر ورودی چهار رودخانه خرم‌رود،  مادیانرود،  جولبول و کشکان است که از وسط شهر پلدختر می‌گذرند؛ ۱۲فروردین، یک روز قبل وقوع سیل در شهرستان پلدختر، در محل عبور این رودخانه‌ها بارش زیادی اتفاق افتاده بود و در شهر پلدختر نیز بارش مشابهی را شاهد بودیم، تدبیر بر این شد که به ساکنان شهرستان اطلاع‌رسانی شود.

فرمانده انتظامی شهرستان پلدختر افزود: همچنین آسیبهایی که در سیل ۵ فروردین به دیواره رودها وارد شده بود، ترمیم شد و کمکهای مردمی نیز پای کار آمد تا قبل از وقوع سیل، این رودها کنترل شوند، اما باز هم در مورد وقوع سیل در ضلع غربی هشدار داده شد.

بخشی ادامه داد: اطلاع‌رسانی‌ها از ۱۰ فروردین شروع شد، به نحوی که در روز یازدهم اطلاع‌رسانی به صورت خانه به خانه و چهره به چهره انجام شد، اما اتفاقی که در شهرستان پلدختر افتاد به گفته افرادی که سنی از آنها گذشته، در ۱۰۰سال اخیر بی‌سابقه بوده است؛ ابتدا نیز این اتفاق برای مردم قابل باور نبود و همکاری نمی‌کردند.

وی یادآور شد: در شب یازدهم از نیروی انتظامی استان به ما اطلاع دادند که حجم آب بیش از آن چیزی است که پیش‌بینی شده است و اقداماتمان را تسریع کردیم و تلاشمان را برای اقناع مردم گذاشتیم، اما در بعضی مناطق اقناع موفق نبود و با هماهنگی دادستانی و حکم قضایی مردم را از مناطق بیرون کردیم.

رییس پلیس پلدختر خاطرنشان کرد: کارکنان نیروی انتظامی که در ایام عید در مرخصی بودند، به شهرستان فراخوان شدند و آماده وقوع سیل بودیم، اما انتظار سیلی به این بزرگی را نداشتیم.

بخشی اضافه کرد: تا حدود ۴ صبح روز سیل، نیروی انتظامی، مناطق پرخطر را زیر نظر داشت و تا ۶ صبح اتفاقی نیفتاد و ارتفاع رود تا دیواره ساحلی، یک‌ونیم متر اختلاف داشت؛ ارتباط شبکه‌ای تلفن همراه و تلفن ثابت از ۴ صبح قطع شده بود و امکان ارتباط با خارج از شهر پلدختر وجود نداشت و تنها صدایی که به بیرون شهرستان می‌رسید، صدای بیسیم نیروی انتظامی بود. 

وی گفت: حدود ۴ صبح در نزدیکی روستای پران‌پرویز در ۸ کیلومتری شهر پلدختر، انفجاری رخ داد که مربوط به ترکیدگی لوله پلی‌اتیلن بود که به‌خوبی مدیریت شد و مردم به واسطه انفجاری که رخ داد، بیدار شدند و حجم آب را که دیدند، منازل را تخلیه کردند؛ در اطلاع‌رسانی‌هایی هم که انجام شد، مردم اطراف شهر، هوشیارتر عمل کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان پلدختر خاطرنشان کرد: حدود ساعت ۷ صبح به محلی که بیشترین احتمال وقوع سیل از آنجا بود رفتیم و در حال بحث با مردمی بودیم که هنوز در منطقه بودند و هیچ توجهی به هشدارها نداشتند و حتی در مواردی کار به درگیری لفظی کشید؛ در منطقه‌ای برای اطلاع‌رسانی رفتیم که صدای بلندگوها و آژیر نیروی انتظامی در مقابل صدای آب جوابگو نبود، اما هنوز مردم در چند متری آب، در خانه‌ها بودند و وقوع چنین سیلی برایشان باورپذیر نبود که آنجا ناگزیر به تیراندازی هوایی شدیم و با تیراندازی هوایی ساکنان بیرون آمدند و باز هم با ما درگیری فیزیکی اتفاق افتاد؛ در حال حاضر اثری از این منطقه باقی نمانده، منازل از بین رفته و زمین آن بستر رودخانه شده است.

وی اضافه کرد: علی‌رغم هشدارهایی که داده شد حدود ۳۰۰ خانواده با اطمینان به اینکه منازلشان دو طبقه و سه طبقه است، منازل را تخلیه نکرده بودند و درگیری‌های لفظی و فیزیکی با نیروی انتظامی اتفاق افتاد.

رییس پلیس پلدختر یادآور شد: سیلاب حدود ۱۴ ساعت ادامه داشت و بعد از آن، با هماهنگی‌هایی که انجام شد، توانستیم امکان حضور در سمت غربی شهر را پیدا کنیم؛ با ماشینهای سنگین موجود و هماهنگی با فرمانداری، توانستیم وارد آن منطقه شویم و شرایط منطقه درگیر سیل را ببینیم؛ بعد از سیل، چند مسئولیت با نیروی انتظامی بود که باید انتظام‌بخشی و  مردمیاری انجام می‌دادیم که مدیریت شد.

بخشی افزود: در ۴۸ ساعت اولیه تمام راه‌های ارتباطی با پلدختر قطع بود و تقریباً تبدیل به یک جزیره شده بود، در حالی که از طرفی این شهرستان شاهراه ارتباط مرکز به جنوب و جنوب غرب کشور است؛ به همین دلیل امکان کمک‌رسانی به خوبی شهر، در روستاها وجود نداشت، اما از طریق بیسیم از پاسگاه‌ها شرایط شهر معمولان و روستاهای شهرستان را جویا می‌شدیم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.