دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲

در حاشیه نشست قرارگاه بازسازی سیل

رحمانی فضلی:اولویت ما تعیین و پرداخت خسارت سیل و اسکان موقت است

رحمانی فضلی

وزیر کشور درخصوص برنامه‌های قرارگاه بازسازی سیل گفت: اولویت اول ما تعیین و پرداخت خسارت و اولویت دوم، اسکان موقت است.

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و قائم مقام شورای عالی مدیریت بحران کشور در حاشیه نشست قرارگاه بازسازی سیل که از امروز در وزارت کشور آغاز به کار کرد، در جمع خبرنگاران گفت: خسارات جانی و خسارات مالی بسیار سنگینی می‌توانست در اثر این سیل ایجاد شود و سیل می‌توانست بخش‌های زیادی از گرگان، اهواز، سوسنگرد و حمیدیه  را زیر آب ببرد ولی با تلاش همه دستگاه‌ها این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: همه منابع با توجه به توصیه مقام معظم رهبری و تاکید رئیس‌جمهور از ردیف‌های بودجه، ماده ۱۰۱۲ بحران، بیمه، بانک‌ها، استفاده از صندوق توسعه مدنظر است و مکانیزم تعیین خسارت‌ها توسط دستگاه‌ها ارائه خواهد شد. ضمنا عملکرد همه دستگاه‌ها با هماهنگی و اطلاع قرارگاه بازسازی سیل خواهد بود یعنی پرداخت و هزینه بدون هماهنگی با قرارگاه امکان‌پذیر نیست.

وزیر کشور با بیان اینکه برای نوسازی و بازسازی از ظرفیت همه کشور استفاده خواهیم کرد، اظهار کرد: بنیاد مسکن دستورالعملی تعیین و ابلاغ کرده تا هر کسی که بخواهد در کشور مسکن بسازد و مشارکت کند، بر اساس این دستورالعمل می‌تواند کار را در مناطق آسیب دیده شروع کند.

رحمانی فضلی ادامه داد: اطلاع‌رسانی و تبلیغات به عنوان موضوعی است که با حجم شایعات رسانه و تحریک مردم روبرو هستیم. به همین دلیل اول سعی می‌کنیم اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به موقع به مردم را برای مشارکت‌های مردمی افزایش داده و موجبات آرامش مردم سیل‌زده را فراهم کنیم.

وی در بیان اولویت‌های بازسازی سیل گفت: اولویت اول ما تعیین و پرداخت خسارت و اولویت دوم، اسکان موقت است. سکونت در چادرها در خوزستان و لرستان به علت گرم شدن هوا سخت است. برای اسکان موقت مردم این مناطق جلسه‌ای خواهیم داشت تا حداقل شرایط زیستی را برای این عزیزان فراهم کنیم.

قائم مقام شورای عالی مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در مرحله اول باید سیل را مقابله و مدیریت کرده و بتوانیم هزینه‌های استانی را کاهش دهیم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون سیل به جز در استان خوزستان به خوبی مدیریت شده است و مرحله مقابله به اتمام رسیده مگر آنکه سیل جدید در راه باشد. مسئله مهم‌تر، بازسازی و نوسازی است که با همکاری همه دستگاه‌ها محقق خواهد شد تا در این حوزه کارآمدی نظام را به منصه ظهور برسانیم.

رحمانی فضلی با ابراز امیدواری بر ادامه یافتن تلاش همه دستگاه‌ها در مرحله بازسازی، درباره میزان خسارت سیل یادآور شد: مجموعه پیشنهادات دستگاه‌های‌ اجرایی از دیروز تا امروز بررسی شده که اعم از تسهیلات و اعتبارات است که حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. این برآورد اولیه بوده و دقیق نیست و امکان تغییر در آن وجود دارد و ممکن است برخی خسارات و یا خساراتی که از این به بعد وارد شود در آن دیده نشده باشد.

وی تصریح کرد: رئیس‌جمهور قرارگاه تشکیل دادند و فعالیت‌ها را در وزارت کشور مجتمع کردند و در دو سه روز اخیر ده‌ها جلسه با دستگاه‌ها داشتیم و با سرعت در حال پیگیری هستیم. همچنین از دستگاه‌ها برنامه زمان‌بندی می‌خواهیم تا با برنامه‌ریزی دقیق به حرکت خود ادامه دهیم.

وزیر کشور اضافه کرد: وقتی فکر ما از مقابله راحت شد؛ خود من در گلستان، لرستان و خوزستان حاضر خواهم شد و ستادهای مدیریت بحران استان‌ها را موظف خواهیم کرد که استاندار مسئولیت آن را در این کار عهده دار است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.