یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵

معاملات راکد است

تختِ گاز دلالان روی قیمت مسکن مشهد

 تاثیر وام ۱۶۰ میلیونی بر قیمت مسکن

این روزها در مشهد معاملات مسکن کاملا در شرایط رکود به سر می‌برد و عملا صرفا قیمت‌ها افزایش داشته اما معامله‌ای آن چنان صورت نمی‌گیرد.

به گزارش  قدس آنلاین ، نابسامانی و عدم ثبات حاکم بر وضعیت اقتصادی این روزهای کشور؛ بازخوردهای مختلفی در بازارهای موازی سرمایه‌گذاری داشته است.

به دنبال این هرج و مرج حضور دلالان و سودجویان در بازارهای پول‌سازی مانند مسکن؛ دلار و طلا وضعیت بازار ایران پررنگ‌تر و در نتیجه شرایط بیش از پیش بغرنج و غیرقابل پیش‌بینی شده است.

در این میان بازار مسکن به دلیل درگیری با نیازهای مستقیم مردم عادی جامعه دستخوش تغییرات گسترده‌تر و بی‌ثباتی در آن، سبب نارضایتی و سردرگمی و بلاتکلیفی بیشتر شهروندان شده است. بسیاری از مصرف‌کنندگان واقعی با گران شدن خارج از حد تصور قیمت مسکن از خانه‌دار شدن ناامید شده‌اند. بخش دیگر از جامعه نیز به امید کاهش قیمت‌ها منتظر مانده‌اند. گروهی نیز از اضطراب از دست دادن همین شرایط هم حاضر به خرید مسکن به هر قیمتی شده‌اند.

2 عامل موثر در افزایش قیمت مسکن

علی مرادزاده رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد در واکنش به تغییرات پرشتاب این روزهای بازار مسکن مشهد و  افزایش سلیقه‌ای بی‌رویه قیمت‌ها می‌گوید: بسیاری از فروشندگان این روزها با بالا رفتن قیمت دچار توهم می‌شوند که اگر صبر کنند مشتری با شرایط بهتری خواهد آمد. اکثر همکاران ما از  به هم خوردن معاملات توسط فروشنده گله‌مند هستند.

وی خاطرنشان کرد: فروشنده امروز ملکی را متری 5 میلیون تومان و فردا متری 5200 می‌فروشد. در حالی که  این موضوع تنها توهم افزایش مشتری است که به بالا رفتن کاذب قیمت و در واقع انجام نشدن واقع می‌انجامد. در برخی مناطق 10 تا 15 درصد و در مناطق دیگر قیمت‌ها تا 50 درصد بالا رفته است. این در حالی است که معامله‌ای انجام نمی‌شود.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد می‌افزاید: در مناطق برخوردار مشهد، قیمت‌ها در همان حدود معقول افزایش یافته اما در مناطقی مانند منطقه 12 افزایش از قبل عید تا فروردین تقریبا 50 درصد بوده است.

مرادزاده ادامه می‌دهد: چند عامل را می‌توان برای این عدم تناسب در افزایش برشمرد.کوچک بودن متراژ واحدها که قدرت خرید بیشتری برای خرید است و تبانی سازندگان در برخی مناطق مانند منطقه 12 مشهد که با هماهنگی قیمت را بالا می‌برند.به عنوان مثال سازندگان تصمیم می‌گیرند فردا قیمت در این منطقه فلان عدد افزایش یابد که این اتفاق می‌افتد. مسلما مبلغ متری 8 میلیون تومان برای این منطقه بالاست. همچنین برخی احتکار مسکن هم دارند و جلو فروش را می‌گیرند تا قیمت را بالا ببرند.

وی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی‌ها از آینده وضعیت مسکن چه خواهد بود اظهار داشت: اتفاق بدی که در اواسط سال 97 رخ داد این بود که مصرف کننده‌های واقعی به حاشیه شهرها و شهرهای اقماری رفتند زیرا با پول و بودجه آن‌ها نمی‌توان واقعا از سال جدید خانه خرید. شهرداری با افزایش چندین برابری تعرفه صدور پروانه، عوارض و خلافی و صدور پایان کار  عملا در افزایش  قیمت مسکن موثر بوده است.

بازار مسکن همچنان داغ می‌ماند

محمد علیزاده کارشناس حوزه مسکن مشهد نیز پیرامون افزایش بی‌رویه قیمت‌ها می‌گوید: در سال‌های اخیر به ویژه از سال 91 شاهد تغییر خاصی چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ سطح و تعداد معاملات در حوزه مسکن نبودیم. اما در سال 97 افزایش چشمگیری در این حوزه به واسطه تغییر قیمت دلار و طلا تورم به سمت بازار مسکن حرکت کرد. حبابی که در حال حاضر در بازار مسکن پدید آمده محصول امروز و دیروز نیست و توقف این روند افزایشی پیش رو نیازمند زمانی بیشتر است که مسلما با بزرگتر شدن حباب قیمت همراه خواهد بود.

این کارشناس حوزه مسکن می‌افزاید: حالا در این میان بحث وجه تمایز مشهد با کلان شهرهای دیگر مانند تهران و اصفهان به میان می‌آید. در سال 96 در مناطق درجه یک شهر مشهد با متری 5 میلیون به بالا امکان خرید مسکن داشتید که از میانگین این قیمت در دیگر کلان شهرهای ایران بسیار پایین تر بود.  حالا با افزایش قیمت یک باره و رسیدن به قیمت میانگین کشوری این احساس به وجود آمد که افزایش قیمت مسکن در مشهد چشمگیرتر از دیگر نقاط بوده است.

وی ادامه می‌دهد: در ماه‌های آینده پیش‌بینی دقیقی نمی‌توان از وضعیت مسکن داشت اما مسلما بخش اعظمی از سرمایه‌های تبدیل شده به طلا و دلار در جهت تثبیت سرمایه خود به دنبال بازار جایگزین هستند که بازار مسکن غالبا مقصد نهایی آن خواهد بود. با ورود این سرمایه‌ها قطعا شاهد تغییرات جدی قیمت را در این حوزه خواهیم بود.

علیزاده همچنین پیرامون تفکر غالبی که این روزها در جامعه مبنی بر وجود حباب در قیمت مسکن مطرح است، می‌گوید: نمی‌توان گفت قیمت‌ها به صورت حبابی افزایش نیافته اما این که بخواهیم منتظر کاهش این حباب باشیم، نه گمان نمی‌رود کاهشی وجود داشته باشد زیرا در حوزه هزینه‌ها اعم از مصالح،کارگر، تعرفه‌های شهرداری هم افزایش  چشمگیر بوده که در قیمت تمام شده ساخت و سازها و مسکن تاثیرمستقیمی دارد.

وی تاکید می‌کند: اگر بنا به کاهش قیمت هم باشد این کاهش در مناطق درجه یک مشهد نخواهد بود بلکه در مناطق ضعیف‌تر کاهشی حداکثر 15 تا 20 درصد در قیمت رخ خواهد داد هر چند این امیدواری ضعیف است تنها شوک‌های مقطعی مانند ماه رمضان در این بازار می‌تواند به صورت مقطعی سرعت و تعداد معاملات را تحت تاثیر قرار دهد.

رکود  تورمی چند ساله در حوزه مسکن در پیش است

محمدهادی مهدی‌نیا رئیس کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای شهر مشهد نیز در واکنش به شرایط بازار می‌گوید: تا امروز تحقیق کارشناسی بر روی تحولات یک ماه اخیر انجام نشده و آمار و ارقامی است که به ما از نهادهای مختلف می‌رسد؛ قابل اتکا نیست. اما جو روانی بازار مسلما به لحاظ کلان سرمایه سرگردان زیادی داریم که هر بار به هر بازار می‌رود نبض آن بازار را بهم می‌زند که این بار با کنترل بازار ارز و به سمت خودرو و مسکن سرازیر شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در پایان سال 97 رونق ساخت و ساز در همان تعداد تقاضا برای صدور پروانه ساخت نیز مشخص بود و افزایش محسوسی داشت. حضور سرمایه‌گذاران خارجی مانند کشورهای همسایه نیز به ویژه در مشهد در این افزایش قیمت بی‌تاثیر نبوده است.

رئیس کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای شهر مشهد در واکنش به عدم تناسب افزایش در مناطق مختلف مشهد می ‌گوید: در طرح تفصیلی منطقه 12 مشهد  قرار بود ساختمان‌های انبوه و کم هزینه برای اقشار متوسط دهک‌های پنجم و شش و هفتم ساخته شود که متاسفانه در عمل الگوی سکونت در این منطقه در طول یک سال گذشته تغییر کرده است. گروه‌های درآمدی بالاتر و لوکس‌سازی با میانگین‌های متراژ 170 متری و حتی بالاتر رسید. این تغییر الگوی ساخت و ساز که در معماری « اعیان‌سازی» نام دارد می‌تواند یکی از دلایل افزایش بی‌رویه قیمت در این منطقه باشد.

وی ادامه می‌دهد: رونق بازار و ایجاد عرضه تقاضا افزایش قیمت و حضور دلالان و سودجویان واضح  و طبیعی است که به سفته‌بازی‌های حوزه حباب را افزایش می‌دهد.

مهدی‌نیا پیرامون  پیش‌بینی‌ها از آینده بازار مسکن معتقد است: زمانی که قیمت از حد توان تقاضای موثر افزایش پیدا می‌کند به یک باره قیمت برمی‌گردد؛ سال 86، سال 91، سال 73 و حتی قبل‌تر این اتفاقات افتاده و این موج سینوسی به یک باره رو به کاهش نهاده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند این افزایش قیمت نهایت افزایش در سال 98  است و باید منتظر رکود تورمی برای سال‌های پیش رو باشیم که مسلما به تدریج با کاهش قیمت همراه می‌شود.

منبع : تسنیم

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.