چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تا دو هفته دیگر 10 هزار تن کاغذ در بازار عرضه می‌شود

آرش خلیل خانه

صالحی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که طی یکی دو هفته آینده حدود ۱۰ هزار تن کاغذ ترخیص و به بازار عرضه خواهد شد.

سیدعباس صالحی در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره اقدامات دولت برای حل مشکل کمبود و گرانی شدید کاغذ در ماه‌های اخیر که به ویژه مطبوعات را دچار بحران کرده، گفت: با بیان اینکه دلایل مختلفی در این زمینه تاثیرگذار است، تصریح کرد: همان طور که می دانید تولید ما در کاغذ بسیار اندک است. سه کارخانه کاغذ در کشور وجود دارد که به طور اسمی ۱۷۰ هزار تن تولیدات دارند اما باید گفت تولیدات این کارخانه ها در سال ۹۶ حدود حدود ۱۰ هزار تن و در سال ۹۷ حدود ۲۰ هزار تن بوده است.
صالحی با بیان اینکه نیاز کاغذ ما در سال حدود ۴۰۰ هزار تن است که یک چهارم آن به مصرف مطبوعات و نشریات می‌رسد، خاطرنشان کرد: سهم تولیدات ما بسیار اندک است بنابراین نیاز به واردات داریم و باید در بحث خودکفایی، از قبل اقدامات لازم را انجام می‌دادیم.
صالحی درباره اقدامات و تصمیمات دولت برای حل مشکل تأمین و گرانی کاغذ، اظهار داشت: در اوایل سال مطرح بود که آیا میتوانیم ارز ۴۲۰۰ تومانی را از کاغذ برداریم و به ارز نیمایی تبدیل کنیم یا خیر که همین امر تلاطم های در بازار کاغذ ایجاد کرد و باعث شد کاغذهایی که به گمرکات وارد شده بودند ترخیص نشوند.
وی تصریح کرد: گفتگوهای مختلفی در دولت با تأکید مقام معظم رهبری مطرح شد که دو محور برای تصمیم گیری از آن بیرون آمد و موجب شد کاغذ مطبوعات و نشر با همان ۴۲۰۰ تومانی باشد.
وی ادامه داد: مبنای تصمیم گیری برای کاغذ این شد که همه آن چه در گمرکات است ترخیص شود که حدود ۶ تا ۱۰ هزار تن در یک تا دو هفته آینده ترخیص و به بازار عرضه می‌شود. همچنین حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار تن کاغذ هم در مسیر است که به کشور برسد و با این واردات مشکل برطرف خواهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: تعزیرات وزرات ارشاد کمیته‌ای تشکیل داده و به شکل جدی وارد میدان شده که مجموعه کسانی که ارز گرفته اند اما کاغذ وارد نکردند یا وارد کرده‌اند اما توزیع‌شان مشخص نیست در این کمیته مورد بررسی قرار گیرند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.