یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸

وزیر نفت عراق: خروج شرکت نفتی آمریکایی «سیاسی» است

ل

وزیر نفت عراق در واکنش به خروج یک شرکت نفتی از این کشور، آن را بی ارتباط با مسائل امنیتی دانست و گفت که این یک اقدام «سیاسی» است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «ثامر الغضبان» وزیر نفت عراق در واکنش به خروج کارمندان شرکت آمریکایی «اکسون مبیل» از این کشور در بیانیه‌ای این اقدام را «سیاسی» دانست.

به نوشته پایگاه السومریه نیوز، ثامر الغضبان با بیان اینکه خروج اکسون موبیل از عراق، «غیر قابل توجیه» است از نشست مشترک با مسئولان این شرکت در هفته جاری خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «شرکت‌های چند ملیتی نفت در نزدیکی چاههای نفتی به خصوص در استان‌هایی که از امنیت بالایی برخوردارند مشغول به کار هستند و خروج آن‌ها پیام اشتباهی از اوضاع عراق را در بر دارد و ما این موضوع را به هیچ وجه نمی‌پذیریم.»

وزیر نفت عراق همچنین تأکید کرد که خروج کارمندان این شرکت آمریکایی نه به دلیل مسائل امنیتی در چاههای نفتی در جنوب عراق یا تهدیدات امنیتی، بلکه به دلایل سیاسی و بحران‌هایی که منطقه شاهد آن است، مربوط می‌شود.

او افزود: «شرکت‌های چند ملیتی دیگر با آزادی و امنیت و ثبات بالایی در زمینه توسعه چاههای نفتی مشغول به کار هستند و هیچ مشکل یا بهانه‌ای وجود ندارد.»

 الغضبان گفت که در نامه‌ای به مسئولان این شرکت، از آن‌ها خواسته به عراق بازگردند.

برخی از رسانه‌های عراقی روز جمعه گذشته به نقل از یک کارمند شرکت اکسون مبیل اعلام کردند که مدیریت این شرکت از بیم حملات ادعایی به منافع آمریکا در عراق، کارکنان آمریکایی خود را از بصره خارج کرده است.

این خبر پس از آن منتشر شد که وزارت خارجه آمریکا با صدور فرمانی به کارکنان «غیرضروری» سفارت خود در بغداد و کنسولگری آمریکا در اربیل دستور داد هرچه سریع‌تر عراق را ترک کنند. واشنگتن وجود تهدید امنیتی برای اتباع و منافع آمریکا در عراق را به عنوان دلیل اتخاذ این تصمیم، عنوان کرده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.