پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳

روایت پیدا شدن جسد پیرمرد الموتی بعد از پنج روز

هلال

قزوین_ مسئول مرکز عملیات اضطراری معاونت امداد جمعیت هلال احمر استان قزوین در گفتگو با خبرنگار قدس از پیداشدن جسد پیرمرد بعد از پنج روز تلاش بی وقفه روایت می کند.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، «سقوط یکی از اهالی روستای هیر الموت در رودخانه نینه رود»؛ خبری تلخ و ناگواری که تیتر حوادث بسیاری از رسانه های استان قزوین طی چند روز گذشته بود.

این تیتر  از سقوط مردی ۷۴ ساله از اهالی روستای هیر هنگام عبور از رودخانه خبر می داد که هنگام عبور از رودخانه، در آن گرفتار شده و با زندگی خداحافظی می کند.

ماجرا از آنجایی آغاز می شود که پیرمرد، هنگام عبور از رودخانه نینه رود به درون آب سقوط می کند و با وجود جستجوی مداوم و پیوسته نیروهای هلال احمر، مدت ها از حضور مرد در آب خبری نمی شود، تا اینکه بعد از پنج روز این جستجوها نتیجه می دهد و جسد مرد در آب زیر شاخ و برگ درختان محبوس شده پیدا می شود و پایان زندگی این مرد در آن رقم می خورد.

 استراتژی تلخ سقوط در آب و وداع با زندگی، خبرناگواری است که این روزها و با گرم شدن فصل، زمزمه مردم و رسانه ها شده است؛ همان آبی که ادامه حیات انسان است در اثر بی احتیاطی می تواند جان آدمی را بستاند و پایان زندگی و مرگ را رقم زند.

یهنام سعادت مسئول مرکز عملیات اضطراری معاونت امداد جمعیت هلال احمر استان قزوین در تشریح این حادثه در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین اظهار می کند: سقوط مرد ۷۴ ساله درصبح و در حوالی ساعت ۱۱ مصادف با ۲۵ اردیبهشت ماه اتفاق افتاد.

وی بیان می کند: پیرمرد اهل روستای هیر بخش رازمیان الموت به همراه یکی از هم محلی ها به کنار رودخانه نینه رود می رود و هنگام عبور از رودخانه نینه رود برای درست کردن لوله کشاورزی تعادل خود را از دست می دهد و به درون آب سقوط می کند؛ از آنجایی که رودخانه عمیق بوده،آب مردم را با خود می برد.

مسئول عملیات اضطراری معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین ادامه می دهد: با سقوط این پیرمرد در آب، بلافاصله نیروهای امدادی (۸ نفر از نیروها)، نیروهای بسیج و مردمی برای جستجو این مرد در محل حضور می یابند اما باتوجه به عمیق بودن، سردی آب و صخره های سخت در مسیر، روز اول موفق به پیدا کردن این فرد نمی شوند.

سعادت یادآور می شود: تیمی غواصی از قزوین برای ادامه عملیات جستجو در محل حاضر می شوند و جنازه پیرمرد بعد از ۵ روز جستجو و تلاش بی وقفه غریق، یک کیلومتر بعد از محل سقوط در آب زیرشاخ و برگ درختان محبوس شده پیدا می شود و توسط تیم جستجو هلال احمر پایگاه رازمیان وبا همکاری مردم و نیروهای اتظامی از آب بیرون کشیده می شود و به آمبولانس شهرداری تحویل داده می شود؛ به دلیل وجود شرایط سخت و سخره های بزرگ در مسیر امکان عملیات جستجو بسیار سنگین بود و به علت بالابودن سرعت آب، آب قدرت جابه جایی اشخاص و اشیاء را در خود داشته است.

وی در خصوص علت سقوط چنین می گوید: پیرمرد در هنگام عبور از رودخانه نینه رود برای درست کردن لوله کشاورزی تعادل خود را از دست داده و در آب سقوط می کند.

مسئول عملیات اضطراری معاونت امدادو نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین توصیه هایی را به مردم ارائه می دهد و بیان می کند: از مردم درخواست داریم با توجه به گرم شدن هوا، حوادث مرتبط با سیل و آب را بشناسند چراکه مردم بعضا از قدرت آبی که در مسیر رودخانه حرکت می کند اطلاعی ندارند.

سعادت اضافه می کند: برای شنا در فصول به ویژه فصل گرم سال شنا در رودخانه های خطرناک همچون سدطالقان و سدهای انحرافی در مسیر آبیک، توصیه نمی شود و از مردم درخواست داریم از شنا کردن در این رودخانه ها جدا خودداری کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.