یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵

معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی این استان در گفتگو با قدس آنلاین خبر داد

پرداخت ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات به سرمایه گذاران بخش گردشگری روستایی و صنایع دستی/ ۲۹۱ پروژه در حال ساخت گردشگری در خراسان رضوی

یلدا آبان

دیناری

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از ۲۹۱ پروژه در حال ساخت گردشگری در این استان خبر داد و گفت: بخشی از این پروژه ها تا پایان سال جاری و بقیه آن در صورت تامین منابع تا ۳ سال دیگر ساخته می شود.

احمد دیناری در گفتگو با قدس آنلاین با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری بیشتر برای ساخت هتل آپارتمان ها، هتل ها، آژانس های مسافرتی، تاسیسات گردشگری و مراکز تفریحی است، بیان کرد: رویکرد ما این است که سرمایه گذاران را به سمت سرمایه گذاری در شهرستان هایی که ظرفیت و پتانسیل کافی برای جذب گردشگر را دارند، ببریم و آنها را از تکثر ساخت تاسیسات گردشگری به سوی ایجاد مراکز تفریحی تشویق کنیم.
وی با اشاره به اینکه ۲۹۱ پروژه در حال ساخت گردشگری در خراسان رضوی با ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری سبب ایجاد شغل برای ۱۱ هزار نقر شده است، ادامه داد: حدود ۷۰ درصد سرمایه گذاری های خارجی برای ساخت هتل ها صورت می گیرد و سرمایه گذاران افغانستانی بیشترین سرمایه گذاری را در بخض گردشگری مشهد و خراسان رضوی انجام می دهند.
معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی سرمایه گذاری برای ساخت هتل و تاسیسات گردشگری را به دلیل کمتر بودن مدت ساخت آنها سریع تر دانست و متذکر شد: این نوع از سرمایه گذاری از گذشته تاکنون رایج بوده است.
دیناری با بیان اینکه سال گذشته ۱۸۰ میلیارد ریال تسهیلات در حوزه‌های صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با کارمزد بانکی ۴ و ۶ درصد اختصاص یافت که سبب ایجاد ۸۰۰ شغل جدید شده است، یادآور شد: در سال جاری، ۵۰ میلیارد ریال یارانه تسهیلات در حوزه گردشگری و صنایع دستی به متقاضیان و سرمایه گذاران در این استان اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: در بخش گردشگری روستایی و صنایع دستی، ظرفیت های بسیاری در خراسان رضوی وجود دارد، علاوه بر اینکه می توان با ارائه تسهیلات به ایجاد و رونق مشاغل روستایی و ساخت اقامتگاه های بوم گردی کمک کرد، پتانسیل های شهرهایی از جمله مشهد، تایباد، تربت جام، تربت حیدریه، سبزوار، نیشابور و بینالود را نیز ارتقا داد.
معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اراز خرسندی نسبت به استقبال روستاییان از پرداخت این تسهیلات، بیان کرد: در سال گذشته حدود ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان یارانه حمایت از تسهیلات در نظر گرفته شد که حدود ۵۰ درصد آن یعنی ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان آن به متقاضیان اختصاص یافت، در سال جاری، مبلغ این یارانه به ۵ میلیارد تومان رسیده است.
دیناری با بیان اینکه این یارانه به طرح های در حال ساخت تعلق می گیرد، متذکر شد: در صورتی که این پروژه ها به بانک ها معرفی شود، یارانه حمایت از تسهیلات نیز پرداخت می شود.
وی با تاکید بر اینکه زین پس موافقت اصولی تاسیسات گردشگری از طریق سامانه الکترونیکی صادر می شود، گفت: کاهش هزینه ارائه خدمات، دسترسی مناسب متقاضیان به اطلاعات و خدمات دولتی، ساماندهی و یکپارچه سازی طرح‌های گردشگری برای اجرای مفاد آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری مصوبه هیات وزیران همراه با تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و کوتاه تر شدن فرآیند ها از جمله اهداف این فعالیت است.
معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: آدرس اینترنتی این سامانه www.My.ichto.ir است و کلیه کسانی که قصد سرمایه گذاری در حوزه گردشگری هستند باید درخواست خود را در این سامانه ثبت و مراحل بعدی را از طریق همین سامانه بدون مراجعات حضوری پیگیری کنند.
انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.