سه‌شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶

افزایش تلفات حمله نظامیان به راهپیمایان به ۳۰ نفر

کشتار مخالفان در سودان ادامه دارد

سودان

ائتلاف مخالف شورای نظامی سودان موسوم به «قوی الحریه و التغییر» از افزایش تعداد کشته‌های اعتراضات خارطوم به بیش از ۳۰ نفر خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، با وخیم‌تر شدن اوضاع ناآرام سودان و تشدید اعتراضات مخالفان شورای نظامی، سرکوب‌گری‌های شورای مذکور علیه معارضان طی روز های اخیر شدت پیدا کرده و اکنون به اوج خود رسیده است.

از اواخر ماه مه گذشته، هجمه شورای نظامی انتقالی در سودان به تحصن کنندگان مخالف ادامه حکومت نظامی و موافق انتقال قدرت به غیرنظامیان هستند شدت گرفت؛ تا آنجایی که  آنها را «تهدیدی برای امنیت ملی کشور» خواند.

اقدامات خشونت‌آمیز شورای نظامی سودان علیه معترضان و مخالفان خود در روز دوشنبه تا اندازه‌ای پیش رفت که به درگیری‌های خونین در خارطوم انجامید.

در همین راستا، ائتلاف «الحریه و التغییر» که بزرگترین ائتلاف معارض در شرایط کنونی سودان محسوب می‌شود، دوشنبه‌شب ساعاتی پس از حمله نیروهای پلیس به مخالفان شورای انتقالی در خارطوم گفت که تعداد کشته‌های اعتراضات سودان به بیش از ۳۰ کشته افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که پیش از این، تعداد کشته‌ها ۱۴ نفر و تعداد زخمی‌ها هم ۱۰۰ نفر اعلام شده بود(جزئیات بیشتر).

اعتراضات در حالی ادامه دارد که مذاکره شورای نظامی انتقالی با ائتلاف «قوی الحریة و التغییر» (گروه‌های خواهان آزادی و تغییر) درباره تشکیل شورای حاکمیتی و تعداد اعضای نظامی و غیرنظامی این شورا به بن‌بست رسیده است.

حالا فشارهای منطقه‌ای و بین‌المللی علیه شورای انتقالی سودان افزایش یافت و اروپا و آمریکا هم سیاست‌های خشونت‌آمیز این شورا و نحوه برخورد با معترضان را به باد انتقاد گرفته‌اند و آن را محکوم کرده‌اند.

معترضان خواستار آن هستند که این شورای نظامی قدرت به دولتی مدنی تحویل دهد؛ به همین دلیل به تحصن خود در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم ادامه داده‌اند.

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان ۲۲ فروردین در پی گسترش اعتراضات مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، با دخالت ارتش برکنار شد و پس از آن یک شورای نظامی به رهبری عبدالفتاح البرهان قدرت را به دست گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.