پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴

تزارها واندیشه نقش آفرینی در اردوگاه سنتی غرب

 محمدعلی مهتدی/ دیپلمات سابق و کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه

دکتر محمدعلی مهتدی

این روزها تلاش دوباره وارثان تزارها برای یافتن جای پایی در کشورهای عرب حوزه جنوبی خلیج فارس - جایی که به طور سنتی در اردوگاه غرب قرار دارد - زنگ خطر را برای مقامات آمریکایی به صدا درآورده است.

این روزها تلاش دوباره وارثان تزارها برای یافتن جای پایی در کشورهای عرب حوزه جنوبی خلیج فارس - جایی که به طور سنتی در اردوگاه غرب قرار دارد - زنگ خطر را برای مقامات آمریکایی به صدا درآورده است.

نشست وزرای انرژی روسیه و عربستان در حاشیه اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ و رایزنی های صورت گرفته در مورد سفر پوتین به ریاض در چند ماه آینده، احتمال دیدار رئیس‌جمهور روسیه و امیر قطر در حاشیه اجالس شانگهای همزمان با ابراز تمایل دو کشور برای افزایش حجم مبادلات تجاری به 6 برابر سطح کنونی تا ابتدای سال 2020 و گفت وگوی تلفنی دو روز پیش پوتین با ولیعهد امارات همگی از رویکرد جدید روس ها در راستای افزایش همکاری با این شیوخ ثروتمند حکایت دارد.

روسیه نیز همانند همه کشورها در رابطه با دیگر دول تنها به دنبال کسب منافع هرچه بیشتر است. بر این اساس مقامات روس با طیف وسیعی از کشورهای منطقه از ایران گرفته تا مصر، عربســتان، امارات و حتی رژیم صهیونیستی ارتباط دارند.

مراوده با کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز در همین راستا بوده؛ چرا که منافع اقتصادی و تجاری زیادی را نصیب مسکو خواهد کرد. این در حالی است که همزمان با افول قدرت آمریکا و به چالش کشیده شدن نظام تک قطبی؛ فرصت برای روسها فراهم شده تا بار دیگر وارد میدان شده و به عنوان بازیگری فعال و تأثیرگذار در عرصه معادلات خاورمیانه ظاهر شوند.

 ایالات متحده برای مهار قدرت روزافزون چین، عملا از دوره اوباما مرکز ثقل خود را بر اقیانوس آرام و جنوب شرق آسیا متمرکز کرده است و این موضوع شرایطی را فراهم آورده تا روسها خلا قدرت آمریکا در منطقه را پر کنند.

موضوع دیگرمسئله فروش ســاح به این شیخ نشین‌های ثروتمند اســت. روسها در تلاش هستند از این قافله عقب نمانده و ســهمی در بازار گرم تسلیحاتی این حوزه دست و پا کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.