دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰

ظریف در پاسخ به قدس آنلاین:

اروپایی‌ها اگر به تعهداتشان عمل نکنند با عواقبش روبه‌رو می‌شوند/ سامانه‌ای که هواپیمای آمریکا را سرنگون کرد کاملاً ایرانی بود

آرش خلیل‌خانه

ظریف

محمد جواد ظریف با بیان اینکه اینستکس در صورت اجرای کامل هم تنها بخشی از تعهدات اروپایی‌هاست، تاکید کرد: الان دلیل کافی برای اروپایی‌ها وجود دارد که اقدام کنند و بپذیرند که در صورتی که تعهداتشان را اجرا نکنند حتما باید با عواقب آن روبه‌رو خواهند شد.

قدس آنلاین: محمد جواد ظریف که در حاشیه افتتاح نمایشگاه خیریه عکس کارکنان وزارت امور خارجه برای کمک به سیل زدگان با عنوان فتو دیپلمات، نگاه جهانی-هنر ایرانی در موزه ملک سخن می‌گفت، در پاسخ به سؤال خبرنگار قدس آنلاین درباره اینکه چقدر امیدوار است در ۲ هفته باقی مانده از ضرب الاجل ۶۰ روزه ایران اتفاق و اقدام مؤثری از سوی اروپایی‌ها برای حفظ برجام صورت گیرد، گفت: اینستکس یک گام مقدماتی بوده که حتی اگر بصورت کامل اجرا می‌شد، تنها گوشه‌ای از اقدامات اتحادیه اروپا را که در برجام تعهد کردند می‌پوشاند.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: تأخیر مجدد در اجرای اینستکس نشان می‌دهد نه اروپایی‌ها توانش را دارند ونه اراده‌اش را که اقدامی انجام دهند؛ به همین خاطر آنچه را در چارچوب ماده ۳۶ برجام مطرح کردیم، ادامه می‌دهیم. البته  به اروپایی‌ها اعلام کردیم هروقت باور کنند که باید برای حفظ امنیت خود هزینه کنند و در اجرای تعهداتشان اقدام کنند، اقدامات ما قابل بازگشت است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اجلاس منامه برای اجرای طرح معامله قرن، با بیان اینکه قدس فروشی نیست و فلسطینی‌ها هم اعلام کردند حاضر نیستند سرزمین و عزت و میراث گذشتگانشان را بفروشند؛ اظهار داشت: حالا اگر کسانی می‌خواهند آنجا بازی را برای خودشان سامان بدهند و خرید و فروشی صورت بگیرد مشکل آنهاست که وقت خودشان را تلف می‌کنند و جز کینه و نفرت مردم منطقه برای فروش آرمان فلسطین چیزی حاصلشان نخواهد شد.

ظریف اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سرنگون کردن پهپاد جاسوسی آمریکا را اقدامی غرورآفرین خواند و تأکید کرد: این اقدام از نظر فناوری و رشادت و دفاع از تمامیت ارضی کشور اقدامی غرورآفرین بود.

وی گفت: همواره گفته‌ایم تمامیت ارضی کشور موضوعی قابل مذاکره نیست و خدشه به سرزمین ایران توسط هر کسی با شدیدترین واکنش همه مردم ما مخصوصاً نیروهای مسلح مواجه خواهد شد.

وزیر امور خارجه درباره این ادعا که گفته شده سامانه‌ای که توسط آن پهپاد آمریکایی سرنگون شد، روسی بوده است؛ گفت: خیر سامانه صددرصد ایرانی بود. البته من متخصص این موضوع نیستم ولی سامانه‌ای که از آن استفاده شده سامانه ایرانی است و قبلاً هم نشان داده شده که این سامانه ایرانی است و این باعث افتخار مردم ایران است که توانستند به چنین حدی از فناوری دست یابند.

وی درباره پیگیری ایران در مجامع بین‌المللی درباره تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکا به آسمان ایران گفت: در پی تجاوز آمریکا نامه‌ای را برای دبیرکل سازمان ملل ارسال و در نامه اعتراض کرده و خواستار اقدام بین‌المللی برای جلوگیری از این‌گونه اقدامات بسیار خطرناک آمریکا در ایجاد تنش در منطقه ما و تهدید حدود کشورهای منطقه و خدشه وارد کردن به تمامیت ارضی کشورها شدیم.

ظریف تصریح کرد: امروز هم که شورای امنیت جلسه بسته دارد اگر امکانش باشد حضور می‌یابیم. در سطح دوجانبه هم این موضوع را با همه کشورها در میان می‌گذاریم و این اقدام غیرقانونی و استمرار اعتیاد آمریکا به قانون‌شکنی را برای دنیا روشن می‌کنیم.

انتهای پیام/