چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷

رای‌الیوم گزارش داد؛

«ایران هراسی» بیش از پیش بر آمریکا و رژیم‌صهیونیستی سایه افکنده است

ک

رای‌الیوم در گزارشی به بررسی و تحلیل علل هراسی که آمریکا و رژیم‌صهیونیستی پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی به آن دچار شده‌اند، پرداخت.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، روزنامه الکترونیکی رای‌الیوم در سرمقاله امروز خود نوشت: تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه مواضع ایران در سوریه تاثیری ندارد و بعد از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا باید گفت پاسخ ایران و سوریه به اینگونه تجاوزات رژیم صهیونیستی بسیار نزدیک است.

در این مقاله آمده است: نشست سه جانبه‌ای که با حضور مشاوران امنیتی روسیه، آمریکا و اسرائیل و به منظور بررسی پرونده سوریه برگزار شد نشان از وضعیت ”ایران هراسی“ است که بر آمریکا و اسرائیل سایه افکنده است و از نگرانی فزاینده این دو طرف در خصوص افزایش قدرت محور مقاومت حکایت می‌کند.

بنا به آنچه در روزنامه‌ها آمده است می‌توان گفت آمریکا و اسرائیل از روسیه می‌خواهند برای تحقق هدفشان مبنی بر پایان دادن به حضور سیاسی و نظامی ایران در سوریه به آن‌ها کمک کند. در مقابل تحریم‌ها از سوریه برداشته و روابط سوریه با کشورهای عربی به حالت قبل برگردد و شرایط اقتصادی این کشور بهبود یابد و بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز در رأس قدرت باقی بماند.

تحقق این خواسته‌ها یا بلندپروازی‌های آمریکا و اسرائیل تقریبا غیرممکن است و به نظر ساده لوحانه می‌آید. آنگونه که در صحبت‌های نیکلاس پاتروشیف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه آمده است، غیرممکن بودن تحقق خواسته‌های تا آویو و آمریکا نه به خاطر این است که طرف روسی، با این خواسته‌ها همسو نیست بلکه به این سبب است که از زمان افزایش تنش در منطقه خلیج فارس و موفقیت ایران در سرنگون کردن پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز، معادلات در منطقه سریعا در حال تغییر است.

نیکلاس پاتروشیف در کنفرانس خبری با همتایان اسرائیلی و آمریکایی خود تاکید اکید داشت که ایران متحد و شریک قوی روسیه است و خدشه وارد کردن به وجهه و توصیف آن به عنوان خطری بزرگ برای منطقه، برای روسیه قابل قبول نیست زیرا ایران حضور موثری درمبارزه با تروریسم و برقراری امنیت در سوریه دارد. این صحبت‌های پاتروشف مانند صاعقه‌ای برای سر بنیامین نتانیاهو و جان بولتون فرود آمد.

نتانیاهو در مقابل تهدید کرد حملات موشکی به اهداف ایران را در سوریه ادامه می‌دهد تا مانع از آن شود که تهران از سوریه به عنوان سکویی برای حمله به اسرائیل استفاده کند، اما به نظر می‌رسد این تهدیدها ارزش و تاثیری ندارد زیرا در صدها حمله‌ای که ارتش اسرائیل طی هفت سال گذشته به سوریه داشته است اهداف آن را محقق نکرد. حضور ایران در سوریه قانونی و محکم است و روز به روز تقویت می‌شود و پاسخ قدرتمندانه و موثر تهران و دمشق به اینگونه تجاوزات اسرائیل بسیار نزدیک است به خصوص بعد از اقدام ایران در سرنگون کردن پهپاد آمریکایی.

طرح‌هایی که آمریکا و متحدان آن با هدف تغییر نظام سوریه و فروپاشی منطقه، بیش از صد میلیارد دلار برای آن‌ها هزینه کردند یکی پس از دیگری از بین می‌رود. آخرین حلقه این طرح‌ها ”معامله قرن“ و کنفرانس منامه است. دیدار سه جانبه در تل‌آویو شکست خواهد خورد و همین نتیجه در انتظار نمونه بحرینی آن نیز خواهد بود زیرا آمریکا دیگر دست بالا را در منطقه ندارد و سیطره آن با روندی فزاینده رو به فرسایش است، اما ترس اسرائیل که از افزایش قدرت روزافزون مقاومت و توانایی نظامی آن ناشی می‌شود، روز به روز افزایش می‌یابد.


منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.