پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶

پایان زودهنگام ماه عسل در روابط دو کره

پیونگ یانگ: مقامات سئول گستاخ و رقت انگیزند

روابط دو كره

ماه عسل در روابط دو کره خیلی زود و به دنبال تصمیم کره جنوبی برای خرید جنگنده های اف ۳۵ پایان یافت.

قدس آنلاین: یکی از مدیران تحقیقات سیاسی در مؤسسه مطالعات آمریکا در وزارت امور خارجه کره شمالی، طی بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری مرکزی کره شمالی منتشر شد، اعلام کرده است که مقامات کره جنوبی، "گستاخ و رقت‌انگیز" هستند که با صدایی بلند، از مصالحه و همکاری بین دو کره صحبت می‌کنند و از سوی دیگر، به خرید تسلیحات از آمریکا ادامه می‌دهند.

به گزارشخبرگزاری رویترز، در این بیانیه آمده است: "جای شکی نیست که تحویل جنگنده‌های اف‌۳۵، که سلاح مرگبار نامرئی نیز نامیده شده است، جهت تضمین برتری نظامی بر کشورهای همسایه در منطقه است و دروازه تهاجم به کره شمالی را نیز در مواقع اضطرار در شبه جزیره کره، باز می‌کند؛ ما به سهم خود، راهی جز توسعه و تست جنگ‌افزارهای خاص جهت نابودی ادوات مرگبار کره جنوبی نداریم".

در ماه آوریل، کره جنوبی اولین جنگنده اف‌۳۵ را تحویل گرفت؛ این کشور توافق کرده است تا سال ۲۰۲۱، ۴۰ دستگاه از این جنگنده‌های پیشرفته را خریداری کند.

انتقاد اخیر کره شمالی از توسعه ادوات نظامی کره جنوبی، تحت عنوان "اقدامی خطرناک که واکنش ما را بر خواهد انگیخت"، همزمان با توقف روابط دو کره انجام گرفته است.

مون جائه‌این، رئیس‌جمهور کره جنوبی در دیداری که چندی پیش بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی انجام گرفت، در حاشیه باقی ماند و در این دیدار که در مرز بین دو کره انجام گرفت، شرکت نکرد. نشانه‌های بسیار کمی نیز از بهبود روابط بین این دو کشور موجود است.

در ادامه بیانیه آورده شده است: "بهتر است مقامات کره جنوبی قبل از آنکه دیر شود، عاقلانه فکر کنند و توهم اینکه که با پیروی از آمریکا، فرصت بهبود روابط دو کره پیدا می‌شود را کنار بگذارند".

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.