شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸

روزنامه لبنانی: ایران اراده کند، عمل می‌کند؛ ترامپ اراده کند، حرف می‌زند

ترامپ

سردبیر یک روزنامه عربی نوشت، خلاصه اتفاقات هفته‌های گذشته حاکی است که معادله حاکم بر رویارویی در حوزه خلیج فارس این است که ایران هر کاری اراده کند انجام می‌دهد و ترامپ هر چه می‌خواهد، حرف می‌زند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «ناصر قندیل»، سردبیر این روزنامه، نوشت، رئیس جمهور آمریکا اهل حرف است و آنچه درباره حمایت از متحدانش گفته، به مرحله عمل نرسیده است. 

قندیل، در این یادداشت با تیتر «معادله خلیج (فارس)؛ ایران هر چه اراده کند انجام می‌دهد و ترامپ هر چه می‌خواهد، حرف می‌زند»، نوشت، در طول چند هفته گذشته، لشکرکشی آمریکا به حوزه خلیج (فارس) تحت عنوان تقویت قدرت بازدارندگی در برابر ایران این منطقه را به چشم‌انداز جهانی تبدیل کرده است. طی هفته‌های گذشته همچنین واشنگتن که ایران را با ننگ، غرور و چیزهای زیادی تهدید کرده است، چیزی جز حرف نداشته است.

به نوشته البناء، ترامپ گفته بود هر حمله‌ای به منافع هر کدام از متحدانش توسط متحدان ایران مجازاتی سخت برای ایران خواهد داشت. سپس معلوم شد که این‌ها فقط حرف است زیرا وقتی انصار الله مسئولیت حمله به خطوط لوله‌های نفت در شرق و غرب عربستان را برعهده گرفت واشنگتن فقط نظاره‌گر ماند [و صرفا به حمایت نظامی روتین از عربستان طی چهار سال جنگ یمن ادامه داد] سپس لحن کلام خود را عوض کرد و گفت به دنبال جنگ نیست، از همین رو مداخله نظامی نمی‌کند مگر اینکه نیروهایش مورد تعرض قرار گیرند.

اما ایران عمل کرد و یک پهپاد جاسوسی غول پیکر آمریکا را با یک فروند موشک ایران سرنگون کرد اما واشنگتن به حرف زدن اکتفا می‌کند و حرف‌های قبلی خود را پس می‌گیرد و تا وقتی خونی ریخته نشده از رویارویی اجتناب می‌کند.

طی هفته‌های گذشته، ایران تصمیم خود را برای خروج تدریجی از توافق هسته‌ای، عملی کرده و  میزان ذخایر اورانیوم غنی شده خود و سطح غنی‌سازی خود را بالا برد و اعلام کرد مرحله دوم کاهش تعهدات هسته‌ای را شصت روز بعدش آغاز می‌کند که شامل راه‌اندازی کارخانه آب سنگین اراک و بالا بردن سطح غنی سازی اورانیوم به منظور دسترسی به تمام  مواد و ابزار لازم برای برنامه هسته‌ای است که ظرفیت تبدیل شدن به برنامه نظامی را در صورت خواست تهران دارد.

واشنگتن می‌گوید مانع نزدیک شدن ایران به ملزومات تولید سلاح هسته‌ای می‌شود حتی اگر ایران قصد دراختیار گرفتن این نوع سلاح را نداشته باشد زیرا خروج از برجام و اعمال تحریم‌ها و دعوت از ایران برای مذاکره جدید طبق شروط آمریکایی را تنها راه حساب شده خود برای مقابله با ایران خوانده است؛ اما ایران از چیزی که واشنگتن خواهان رویت آن با خروج از برجام بود بیشتر و بیشتر دور می‌شود.

البناء نوشت: توجیهات واشنگتن برای لشکرکشی به منطقه امنیت دریانوری بین‌المللی بوده و پس از  اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایران و تمدید بازداشتش به رغم مذاکره برای آزادی آن، رئیس جمهور آمریکا گفت که نیروهایش مانع توقیف هر نفتکش انگلیسی می‌شوند، ایران اما  با رد ادعای ترامپ تاکید کرد که هر وقت بخواهد این کار را می‌کند و آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها نمی‌توانند مانع از این امر شوند. طولی نکشید که تهران از توقیف یک کشتی انگلیسی خبر داد.

این روزنامه ادامه داد: ترامپ همچنین از سرنگونی یک پهپاد ایران توسط یکی از ناوهای آمریکایی خبر داد که ایران این خبر را تکذیب کرد و با انتشار فیلم رصد ناو هواپیمابر آمریکایی توسط پهپاد مذکور گفت احتمالا کشتی آمریکایی یک پهپاد آمریکایی را اشتباهی زده و خیال می‌کند هواپیمای ایرانی بوده است. ترامپ پشت سرش گفت که مطمئن است پهپاد سرنگون شده ایرانی بوده، اما هیچ سندی برابر با سند ایران ارائه نکرد. ایران سپس یک نفتکش انگلیسی را به دلیل رعایت نکردن مقررات دریانوردی بین المللی توقیف کرد.

در پایان یادداشت آمده است: خلاصه اتفاقات هفته‌های گذشته تا دیشب حاکی  است که معادله حاکم بر رویارویی در حوزه خلیج فارس این است که ایران هر کاری اراده کند انجام میدهد و ترامپ هر چه می‌خواهد، می‌گوید. سلاح ایران حقایق و اعمال آن است و سلاح ترامپ توئیت‌هایش است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.