سه‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵

آقایان نماینده، قومیت‌گرایی در فرهنگ ما جایی ندارد

مجلس شورای اسلامی

 باور تصاویری که در دو روز گذشته از نزاع دو نماینده استان خراسان در صحن مجلس پخش شده و در فضای مجازی دست به دست می‌شود، سخت است.

مردم خراسان از تصاویر زشتی که دو نماینده آن‌ها در مقابل ایران و جهان به نمایش گذاشتند و شأن و جایگاه وکلای ملت و مجلس کشور را تا این حد تنزل دادند، آزرده خاطرهستند. مردم استانی که یکی از ستون‌های تاریخ چند هزار ساله تمدن ایرانی و یکی از مظاهر برادری و زندگی مسالمت آمیز و مأنوس قومیت‌ها و مذاهب مختلف ایرانی و اسلامی است.

ماجرا از تذکر جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مردم تربت جام و تایباد در جلسه روز یکشنبه مجلس آغاز می‌شود. نماینده تربت جام که ظاهراً از سفر جواد کریمی قدوسی به شهر خود و سخنانی که مدعی است نماینده مشهد بر علیه او گفته ناراحت و عصبانی است، تقاضای تذکر آیین نامه‌ای می‌کند و هیئت رئیسه تریبون را در اختیار او می‌گذارد، بدون اینکه بداند موضوع تذکر او چیست.

نماینده مردم تربت جام که عضو فراکسیون امید و حزب کارگزاران است و زاویه سیاسی تندی هم با قدوسی دارد و مدعی است کریمی قدوسی در سفر به شهر او به مردم حوزه انتخابیه‌اش گفته نماینده آن‌ها انقلابی نیست و برای رد صلاحیتش امضا جمع کنند، کلمات تند و اظهارات قومیت گرایانه و نژادپرستانه‌ای را بر زبان رانده و به نماینده مشهد می‌گوید چه کسی به شما شناسنامه ایرانی داده و می‌افزاید آقای کریمی قدوسی آن زمانی که اجداد و بستگان شما به ایران حمله می‌کردند، ما ایرانی بودیم و از ایران دفاع می‌کردیم. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که کریمی قدوسی در صحن مجلس حضور ندارد.

روز بعد اما نوبت به کریمی قدوسی می‌رسد. او که در مقام جبران و پاسخ برآمده در تذکری دیگر شلاق طعنه و کنایه را بیرون کشیده و متقابلاً رحیمی نماینده تربت جام را مورد هجمه قرار داده و مدعی می‌شود او از دولت وعده گرفته که در صورت رد صلاحیت، سفارت کابل را خواهد گرفت و می‌افزاید: به شما می‌گویم نه گندم کابل را می‌خورید و نه عدسی مجلس یازدهم را.

در این اتفاق چند موضوع قابل تأمل و تعمق است. چه شده که دو تن از نخبگان و کسانی که باید عصاره فضائل ملت باشند، اینچنین موقعیت و جایگاه ویژه خود و شأن نمایندگی و وکالت مردمی از غنی‌ترین بوم فرهنگی ایران را نادیده گرفته و این‌گونه با کلماتی زشت و ناپسند یکدیگر را در برابر همگان خطاب قرار می‌دهند؟

سؤال این است چرا دو نماینده و چهره سیاسی این‌گونه مسائل و دعوای شخصی خود را به صحن پارلمان که آبروی نظام و انقلاب است و با بودجه بیت‌المال اداره می‌شود، می‌آورند و مسئولیت شرعی و قانونی و اجتماعی خودشان را فراموش می‌کنند؟

نماینده مردم مشهد گفته است که چنان اظهاراتی را در مورد رحیمی در حوزه انتخابیه او بر زبان نیاورده، هر چند در ادامه مدعی می‌شود آنچه گفته و می‌گوید برآمده از اعتقاد اوست، نگارنده بر این باور است که اگر کریمی قدوسی حتی از سر اعتقادش هم درباره نماینده مردم شهری دیگر که در فرایند انتخابات نظام جمهوری اسلامی تأیید صلاحیت شده و مردم او را برگزیده‌اند چنان حرفی را زده باشد، خطایی بزرگ کرده که باید بابت آن عذرخواهی کند و حلالیت بطلبد؛ زیرا در این ماجرا نقش تحریک کننده را داشته است. اما در طرف دیگر هم اظهارات قومیت گرایانه رحیمی و تلاش او برای تحریک احساسات نژادپرستانه در مردم یک منطقه علیه همکار خود و او را بیگانه و مهاجم خواندن، اقدامی غیر قابل پذیرش و خلاف فرهنگ و آداب ایرانی و بویژه روحیه مردم خراسان است که از مواهب پر برکت فرهنگ رضوی برخوردارند و ضمن اینکه این رفتار با تعالیم دینی ملت ایران نیز ناسازگار است. از این رو انتظار می‌رود این نمایندگان در وهله اول از مردم بابت این کارخود عذرخواهی و خطایشان را جبران کنند، در غیر این صورت این رفتار در نگاه مردم به آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت. به نظر می‌رسد لازم است هیئت رئیسه مجلس و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نیز به صورت جدی به این ماجرا ورود پیدا کنند تا هم جلو تنزل و آسیب به شأن و جایگاه مجلس در افکار عمومی و نگاه مردم گرفته شود و هم امکانات و بودجه و تریبون مجلس این‌گونه صرف درگیری‌ها و نزاع‌های شخصی یا سیاسی و بی ارزش برخی نمایندگان نشود.

آنچه در مجلس رقم خورد توهین به مردم، مجلس و یکی از ارکان نظام اسلامی بود و باید جلو تکرار آن گرفته شود.

منبع: روزنامه قدس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.