جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵

شهردار نیشابور دلایل استعفای خود را اعلام کرد

استعفا

شهردار نیشابور گفت: صبح امروز استعفای خود را به رئیس شورای شهر ارائه دادم.

به گزارش قدس آنلاین علی نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، به دلایل استعفای خود اشاره کرد و گفت: از زمانی که کاندیدای پست شهرداری نیشابور بودم شورائیان شرایط مدنظر من را خواستند که در همین راستا شروطی را اعلام نمودم و بخشی از آن‌ها اجرا شد؛ اما علی‌رغم وعده‌های متوالی که داده می‌شد متاسفانه بخشی اجرا نگردید.

وی افزود: بعد از شروع سال دوم شورا موضوعاتی را در همان جلسه اولیه به اعضاء شورا موکدأ اعلام می‌کردم که عدم مداخله برخی اعضاء در حوزه اجرایی شهرداری مورد درخواست من بود.

شهردار نیشابور عنوان کرد: متاسفانه تعداد معدودی از اعضای شورا مداخلاتی را داشتند که در حوزه اختیارات شورا قرار نداشت و بعضأ به شکلی با نیروهای انسانی و همکاران من ارتباط‌گیری کرده و اقدام به گرفتن اطلاعات و... می‌کردند که بارها به طور مستقیم و غیر مستقیم به این افراد موضوع را متذکر ‌شدم ولی فایده‌ای نداشت.

وی همچنین افزود: به استناد تبصره بند سه اصلاحیه ماده 45 قانون شهرداری‌ها و ماده 35 آئین‌نامه مالی شهرداری‌ها در ابتدای تصدی من در شهرداری نیشابور تفویض اختیاری را از شورای شهر درخواست کردم.

نجفی عنوان کرد: هرچند سقف معاملاتی که در اختیار شهرداران قبلی گذاشته شده بود در حد معاملات متوسط بود به همین دلیل در آن مقطع از اعضای شورای شهر درخواست کردم برای تسریع در امور اختیارات را افزایش دهند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه در آن مقطع این تفویض اختیار انجام شد اما به یکباره به بهانه اینکه شهرداری اطلاعات را به ما نداده در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال جاری این تفویض اختیار گرفته شد.

شهردار نیشابور در خصوص جزئیات این اطلاعات گفت: در بهمن‌ماه سال گذشته اعضای شورا گفته بودند به رغم تفویض اختیاری که صورت گرفته اما شهرداری گزارش نمی‌دهد که چه قراردادهایی را تاکنون منعقد کرده است در صورتی که اطلاعات به صورت مستند تقدیم شورا شده بود.

وی اظهار کرد: در اردیبهشت‌ماه سال جاری مجدد شورای شهر مکاتبه‌ای را با من انجام دادند تا اطلاعاتی که با استفاده از این تفویض اختیار صورت گرفته را به آنها ارائه دهم که در همان زمان این اطلاعات طی نامه رسمی به اعضای شورا تقدیم شد ولی در صحن علنی دو هفته گذشته شورای شهر به یکباره مطرح شد که تاکنون شهرداری هیچ گزارشی را ارائه نداده است.

نجفی بیان کرد: به رغم اینکه اعضای شورای شهر خواسته بودند شهرداری گزارشی در این خصوص ارائه دهد ولی چون خود من در ماموریت بودم از همکاران خواستم این گزارش را به اعضای شورا بدهند ولی متاسفانه با یک رفتار غیر اخلاقی حتی همکارانم را به جلسه راه ندادند تا گزارشی که قبلا ارائه شده بود، مجدد تقدیم گردد و همچنین مطرح شود که به این استنادات در گذشته گزارش به شورای شهر داده شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در جلسه روز گذشته شورای شهر تمامی تفویض صورت گرفته را ملغا اعلام کردند و براین اساس عملا به عنوان شهردار نیشابور دیگر اختیار هیچ هزینه کردی را ندارم به طوری که حتی اگر برای شهرداری بخواهم خودکاری را خریداری کنم باید ابتدا مجوز شورای شهر اخذ شود.

شهردار نیشابور گفت: با وضعیت موجود دیگر نمی‎توان شهری مانند نیشابور با جمعیتی 260 هزار نفری که نقاط بحرانی و حادثه خیزی را دارد، مدیریت کرد از سویی من هم به دنبال یدک کشیدن اسم شهردار نبودم و اگر اختیاری نداشته باشم ترجیح می‎دهم در آن مسند حضور نداشته باشم به همین دلیل استعفای خود را صبح امروز (پنج شنبه) تقدیم ریاست شورای اسلامی شهر نیشابور کردم.

وی با بیان اینکه به استناد بند یک تبصره 4 ماده 80 استعفای من باید به تائید شورای اسلامی شهر برسد، افزود: اگر قرار باشد به شهرداری برگردم که امیدوارم این اتفاق نیفتد و اعضا با استعفای من موافقت کنند باید بنا بر قانون اختیارات لازم را داشته و اعضا نیز تعهداتی را که قبلا و در بدو ورود من داده بودند، انجام دهند.

نجفی همچنین خواستار عدم مداخله تعداد معدودی از اعضای شورای اسلامی شهر شد و افزود: این تعداد معدود انتظارات و مداخلات نابه‌جایی از شهرداری دارند. نه تنها این اعضا نباید خارج از ضوابط درخواست و انتظاری را از شهرداری داشته باشند بلکه باید اختیاراتی را نیز که شهرداری برای اداره شهری همانند نیشابور نیاز دارد، بدهند.

شهردار نیشابور اظهار کرد: برخی اعضای شورای شهر تصور می‎کنند اگر وعده‌های انتخاباتی داده‌اند شهرداری باید آن‌ها را جامه عمل بپوشاند در صورتی که نه تنها به چنین موضوعی باور و اعتقاد ندارم بلکه شهرداری متعلق به همه بوده و من به عنوان امانتدار اموال عمومی چنین اجازه‎ای ندارم که بخواهم پروژه‌ای را اجرا و یا اقدام خاصی را به عمل آورم که در چارچوب وعده‌های انتخاباتی برخی اعضا بوده است.

وی گفت: همیشه سعی کرده‌ام نه سیاسی فکر و نه سیاسی عمل کنم از سویی امیدوارم اغراض سیاسی در کار نباشد ولی انتخابات را در پیش داریم و حساسیت‌ها در قبل از انتخابات مضاعف می‌شود.

نجفی در پایان ضمن تقدیر از تمامی اعضای شورای شهر نیشابور گفت: در مقطعی همه اعضا و در مقطعی قالب اعضای شورا از من به عنوان شهردار نیشابور حمایت کردند امیدوارم از شهردار بعدی که به نیشابور می‌آید به خوبی حمایت‌های لازم را داشته باشند تا بتواند برای این شهر کار کرده و نیشابور را به جایگاه واقعی خود برساند.

علی نجفی با کسب 6 رای از 9 رای اعضای شورا در شهریور ماه سال 96 به سمت شهردار نیشابور انتخاب شده بود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.