شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به «قدس آنلاین»:

حقوقدانان جدید علیرغم ادعای برخی بالاترین رأی را آوردند/ احراز هویت افراد در انتخابات مجلس قطعاً الکترونیکی خواهد بود

مینا افرازه

کدخدایی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود با خبرنگاران به تشریح آخرین مصوبات شورا پرداخت و پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

قدس آنلاین: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز ( ۱۹ مرداد ماه)، ضمن ارائه گزارشی از آخرین مصوبات شورای نگهبان روز خبرنگار را به خبرنگاران و اصحاب رسانه تبریک گفت. وی در ادامه نشست از پوستر همایش ۴۰ سال تصویب قانون اساسی نیز رونمایی کرد. این همایش۱۲ آذر ماه به همت پژوهشکده شورای نگهبان برگزار می شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار قدس آنلاین، مبنی بر اینکه برخی جریان های سیاسی مدعی شده‌اند اعضای جدید حقوقدان شورا نگاه تند سیاسی دارند و این موضوع با بی طرفی و استقلال شورا تعارض دارد؟ اظهار داشت: گرچه برخی مدعی شدند که اعضای جدید شورا افرادی سیاسی هستند و نگاه تند دارند اما شاهد بودید که همین افراد بالاترین رأی را از مجلس گرفتند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز می توانستند به افراد دیگری رای دهد اما منتخبین آنها همین افراد بودند. فقها و حقوقدانان شورا نظرات خود را بر اساس قانون اعلام خواهند کرد و اطمینان می دهیم که هیچ گونه نقض قانون و بی طرفی از سوی شورای نگهبان و اعضای آن رخ نخواهد داد.

کدخدایی همچنین در پاسخ به بخش دوم سوال خبرنگار قدس آنلاین، درباره برگزاری انتخابات اسفند ماه بصورت نیمه الکترونیکی تصریح کرد: مسلماً احراز هویت افراد در انتخابات پیش روی مجلس بصورت الکترونیکی خواهد بود و در خصوص بخش های دیگر انتخابات هم اگر وزارت کشور برای هر کدام از آنها آمادگی داشته باشد ما مشکلی برای برگزاری الکترونیکی آن نداریم.

وی همچنین اظهار داشت:در نشست اخیر هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، شاخصها برای اعضای هیات‌های نظارت استانی و شهرستانی تعیین شد.

تعرفه های انتخابات مجلس تأیید شد

وی با بیان اینکه گزارش کل انتخابات از روند اقدامات انجام شده نیز مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: تعرفه هایی که از وزارت کشور ارسال شد، بررسی و برای انتخابات سال جاری به تصویب رسید.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره تحریم الله جنتی، بیان کرد: این یاوه گویی های ترامپ و دولتش را هیچ کدام جدی نمیگیریم. دیدیم در تحریم ها هم همبستگی خوبی بین دولت و مردم ایجاد شد که نشان از پاسخی بر ناکارآمدی دولت آمریکا دارد و در همه عرصه ها پاسخ واحد و کوبنده ای به این مواضع خواهیم داشت.
سخنگوی شورای نگهبان درباره بحث احراز صلاحیت‌ها و بحث مذاکره با اصلاح‌طلبان که در رسانه‌ها مطرح شده تاکید کرد: ملاک شورای نگهبان قانون خواهد بود و با اصلاح طلبان در خصوص صلاحیت‌ها بحث نکردیم.
وی ادامه داد: آنهایی که از وضعیت خود نگرانی ندارند قانون هم برای آنها مانعی ایجاد نخواهد کرد و سیاست شورای نگهبان هم همین خواهد بود.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه آیا از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در بررسی صلاحیت‌ها استفاده خواهد شد یا خیر، گفت: چهار مرجعی که در قانون آمده روشن است اما منع نشده که از مراجع دیگر استفاده نشود و شورا می‌تواند از آنها استفاده کند.
 

دلایل رد صلاحیت به خود افراد اعلام می‌شود

وی در پاسخ به سوالی وضعیت تحصیل فرزندان مقام‌ها در خارج از کشور گفت: نمی‌دانم، در حال حاضر چیزی برای ما ارسال نشده است. ان‌شاالله واصل شود بعد پاسخ می‌دهیم.

کدخدایی در خصوص برگزاری انتخابات شورایاری‌ها گفت: گزارشاتی به ما داده شده است و شورای شهر هم همکاری با ما داشته است. درباره برگزاری انتخابات الکترونیک هم بارها گفته‌ایم که وزارت کشور باید توان برگزاری داشته باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره بر اینکه چرا دلایل رد صلاحیت‌ها علنی اعلام نمی‌شود تا زمینه برای سوءاستفاده عده‌ای ایجاد نشود، گفت: ما آماده هستیم هرگونه منع قانونی را گزارش کنیم. امروز هم اگر افراد تشریف بیاورند ما موارد رد صلاحیت را به خودشان می‌گوییم.

وی تاکید کرد: قانون به ما تاکید کرده است که دلیل رد صلاحیت به خود فرد گفته شود.

کدخدایی در خصوص انصراف یکی از نامزدهای حقوق‌دان شورای نگهبان گفت: ترجیح می‌دهم اظهار نکنم و جز نامه‌ای از ایشان فعلا چیزی نداریم و ترجیح می‌دهیم که خودشان ابتدا سخن بگوید.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه موافقتنامه بین ایران و جمهوری خلق چین در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی گفت: از آنجایی که در این لایحه از اصطلاحات غیرفارسی استفاده شده بود، مغایرت آن اعلام شد و همچنین ایراداتی هم به طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی وارد شد.

آقای غلامی خودشان ماجرای انصراف را توضیح دهند

کدخدایی در مورد ماجرای انصراف علی غلامی از کاندیداتوری برای انتخابات اعضای حقوقدان شورای نگهبان، گفت: ترجیح می‌دهم در این موضوع صحبتی نکنم و خود آقای غلامی توضیح دهند زیرا تا الان به جز نامه‌ای که ایشان نوشته اند، بقیه مطالب از طرف دیگران بیان شده است و صحت و سقم آن مشخص نیست. هر وقت ایشان اظهارنظری کردند اگر لازم شد بنده هم توضیح می‌دهم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهاراتش مبنی بر اینکه اعلام دلایل رد صلاحیت به صورت عمومی اشاعه فحشا است گفت: طبق قانون باید دلایل رد صلاحیت را به افراد و نامزدها اعلام کنیم اما نکته مهم که اشاره شد این است که اگر مسئله خلاف عفت عمومی باشد هیچ کس نمی‌تواند آن را در افکار عمومی مطرح کرده و حیثیت افراد را مخدوش کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد تشکیل وزارت گردشگری و میراث فرهنگی گفت: در دو نوبت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی مطرح شد که ایرادات بار مالی مطرح شد اما طی اصلاحیه‌ای که انجام گرفت، مشکل بار مالی حل و اعلام شد که هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری وزارت میراث فرهنگی حل می‌شود، بنابراین تشکیل این وزارتخانه در حد تغییر عنوان است زیرا هم‌اکنون این سازمان در حد معاونت است و همان ساختار و تشکیلات وجود خواهد داشت و فقط یک تغییر عنوان است که هزینه چندانی ندارد.

شورای نگهبان بر اساس قانون به صلاحیت‌ها رسیدگی می‌کند

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد تشکیل وزارت گردشگری و میراث فرهنگی گفت: در دو نوبت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی مطرح شد که ایرادات بار مالی مطرح شد اما طی اصلاحیه‌ای که انجام گرفت، مشکل بار مالی حل و اعلام شد که هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری وزارت میراث فرهنگی حل می‌شود، بنابراین تشکیل این وزارتخانه در حد تغییر عنوان است زیرا هم‌اکنون این سازمان در حد معاونت است و همان ساختار و تشکیلات وجود خواهد داشت و فقط یک تغییر عنوان است که هزینه چندانی ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شایعه وعده هایش به فراکسیون امید برای کاهش رد صلاحیت‌ها گفت: آنچه که ما در گذشته تا به حال گفته‌ایم تاکید بر اصلاح قانون انتخابات بوده است، در طول دو سال گذشته در پژوهشکده شورای نگهبان همکاری تنگاتنگی با مجلس برای اصلاح قانون انتخابات وجود داشت که متاسفانه این قانون با مشکلاتی به خاطر استانی شدن مواجه شد. همچنان در تلاش هستیم تا این قانون فارغ از بحث استانی شدن مورد اصلاح قرار گرفته و اجرایی شود. بحث دیگری در خصوص نداشتیم.

کدخدایی در مورد بررسی تابعیت دوگانه نامزدها و لیستی که در این خصوص در مجلس وجود دارد گفت: اگر در موقع بررسی صلاحیت‌ها مطلب خلافی نسبت به نمایندگان یا سایر افراد مطرح شود قطعاً رسیدگی خواهیم کرد. شورای نگهبان بر اساس قانون به صلاحیت‌ها رسیدگی کرده و مرّ قانون را اجرایی می‌کند.

شورای نگهبان تحت فشار قرار نخواهد گرفت

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص انتشار برخی موضوعات پیرامون فساد نمایندگان فعلی و نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: همه اسناد و مطالب مختلفی که منتشر می شود نیازمند راستی آزمایی است و باید صحت و سقم آن روشن شود، اگر صحت و سقم آنها در هنگام بررسی صلاحیت‌ها روشن شود قطعاً تاثیر گذار است اما گاهی اوقات اخباری منتشر می‌شود که صحت ندارد اگر صحت داشته باشد در بررسی صلاحیت اثرگذار خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شورای نگهبان از چه تعداد افراد برای نظارت ها استفاده می کند گفت: در ستاد شورای نگهبان از ۱۰۰ نفر استفاده می‌شود و در نظارت بر انتخابات نیز از مردم کوچه و بازار استفاده می‌کنیم که سر صندوق‌ها حاضر هستند که بستگی به تعداد شعب صندوق‌ها دارد. آمار روشنی در این خصوص وجود ندارد چون هر دوره از انتخابات متفاوت است.

وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون فشار افراد و جناح ها تنها برای تایید صلاحیت نامزدهای خود گفت: شورای نگهبان تحت فشار قرار نخواهد گرفت و ملاک و معیار ما قانون است و شرایط و قوانینی که در قانون تعریف شده است.

کدخدایی در مورد هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت:  هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات تشکیل و بعدازظهر روز سه شنبه گذشته اولین جلسه آن  برگزار شده است. این جلسه چندین دستور داشته است، دستور اول بعد از تعیین رئیس و سخنگو، تعیین شاخص‌ها برای اعضای هیئت مرکزی و هیئت‌های نظارت استانی و شهرستانی بود. اداره کل انتخابات از روند اقداماتی که تاکنون انجام شده است نیز ارائه شد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین افزود: در این جلسه تعرفه های انتخابات مجلس و میان دوره‌ای انتخابات مجلس خبرگان نیز مورد تایید و تصویب قرار گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.