شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶

مدیرکل دامپزشکی استان همدان:

رسانه ها ظرفیت های خوبی برای ایجاد فرهنگ بهداشتی در جامعه دارند

نشست خبری دامپزشکی

همدان - مدیرکل دامپزشکی استان همدان در نشست خبری اداره کل دامپزشکی استان همدان از خبرنگاران فعال در عرصه دامپزشکی تجلیل کرد.

به گزارش قدس آنلاین ، محمودرضا رسولی نیم روز امروز ۱۹ مرداد در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت«روز خبرنگار» اظهار داشت: رسانه‌ها ظرفیت‌های خوبی به منظور ایجاد فرهنگ بهداشتی، آموزش، ترویج و اطلاع‌رسانی داشته و نقش مؤثری در ایجاد امنیت بهداشتی در «سال رونق تولید» دارند.

رسولی در مراسم تکریم از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار گفت: عملکرد اصحاب رسانه در جهت اعتلاء و تنویر افکار عمومی بمنظور انعکاس فعالیت‌ها، ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه و رویکردهای اداره کل دامپزشکی استان شایسته تقدیر است.

وی از ارجاع ۲۷۷ واحد متخلف عرضه موادخام دامی به مراجع قضایی در چهارماهه نخست امسال خبر دادوگفت . بیش از ۳۴هزار مورد بازرسی از واحدهای توزیع، نگهداری، بسته‌بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی انجام شده و در پی این بازرسی‌ها، ۸۷ هزار و ۵۱۷ کیلوگرم موادخام دامی غیرقابل مصرف شناسایی و ضبط و معدوم شده است.

وی با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال یک هزار و ۹۴۲ تن از لاشه‌های گوشت گاو، گوساله و گوسفند در کشتارگاه های استان مورد بازدید بهداشتی قرار گرفته است، افزود: ۲۴ تن از لاشه‌های بازدید شده غیرقابل مصرف بودند که ضبط و معدوم شدند.

وی درباره بازرسی از کشتارگاه‌های صنعتی طیور عنوان کرد: امسال ده هزار و ۷۱۹ تن طیور مورد بازرسی بازرسان اداره‌ کل دامپزشکی قرار گرفت که از این تعداد، ۳۳ هزار و ۱۷۴ قطعه معادل ۵۰ تن غیرقابل مصرف شناسایی، ضبط و معدوم شد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از واکسیناسیون سه هزار و ۶۷۸ قلاده سگ‌های گله و صاحب‌دار خبر داد و در زمینه واکسیناسیون و پیشگیری از بروز بیماری‌های واگیر دامی گفت: در این زمینه بیش از یک میلیون و ۹۴۵ هزار نوبت سر دام علیه بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک همچون بیماری شاربن، تیلریوز، تب‌برفکی، آبله، لمپی اسکین، ppr، آگالاکسی و بروسلوز(تب مالت) واکسینه شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های سل و بروسلوز نیز در گاو و گوسفند هفت هزار و ۱۲۰ رأس خونگیری انجام شده، همچنین در راستای مبارزه با سل گاوی ۱۲ هزار و ۲۷۰ رأس دام تحت تست توبرکولین قرار گرفته است.

رسولی با اشاره به عملکرد واحد قرنطینه دامپزشکی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون تعداد ۸۹۰ مجوز بهداشتی قرنطینه ای از مقصد همدان به سایر استان ها و تعداد چهار هزارو ۲۱۱ مجوز وارده از مبدأ سایر استان ها به مقصد همدان صادر شده است.

این مقام مسئول ضمن تأکید بر بازرسی های مستمر و منظم از واحدهای مرتبط با دامپزشکی توسط کارشناسان این اداره کل افزود: تاکنون تعداد ۴۵۵ مورد بازدید دوره ای از واحدهای مختلف اعم از درمانگاه های دامپزشکی، مراکز مایه کوبی، داروخانه ها، مراکز پخش دارو و آزمایشگاه های دامپزشکی، انجام گرفته است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.