یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶

سانسور اخبار ایران در فیس‌بوک توسط مدعیان آزادی بیان

فیسبوک

شبکه اجتماعی فیس‌بوک که سابقه مسدود کردن هماهنگ اکانت‌های اثرگذار ایرانی را دارد باز هم سانسور را علیه یک فعال سیاسی مقیم آمریکا انجام داد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، سال گذشته گزارشی توسط مرکز حاکمیتی DFRLab (‌مرکز تحقیقات جرم‌یابی دیجیتال آمریکا) در مورد صفحات ایرانی در فیس‌بوک منتشر شد که نشان می‌داد دلیل مسدودسازی و تعلیق اکانت‌های ایرانی نه آن ادعای مطرح‌شده از سوی مدیران شبکه‌های اجتماعی؛ بلکه اثرگذاری این اکانت‌هاست.

بنا بر این گزارش، فیس‌بوک 783 منبع اعم از صفحات، گروه و حساب‌های کاربری را که با شبکه‌های ایرانی همکاری داشتند، به‌علت "نشر هماهنگ اخبار و اطلاعات غیرواقعی" مسدود کرد. این شبکه‌ها کاربران مختلفی را در چندین کشور دنیا هدف قرار داده بودند و مطالب خود را حداقل به 8 زبان مختلف منتشر می‌کردند.

مرکز تحقیقات جرم‌یابی دیجیتال به‌صراحت در نتیجه‌گیری خود عنوان کرده است "شبکه‌ای که توسط فیس‌بوک شناسایی و مسدود شد، یک کمپین اثرگذار اجتماعی بود".

این سانسور از جانب فیس‌بوک در خصوص خبرگزاری تسنیم هم اتفاق افتاده است. مرداد ماه سال گذشته در پی انتشار یک فیلم ویدئویی در خبرگزاری تسنیم  با این مضمون که چنانچه آمریکا در صدد محرومیت ایران از فروش نفت برآید، ایران توانایی جلوگیری از صادرات نفت از طریق تنگه راهبردی هرمز را دارد، صفحه فیسبوک، این فیلم را حذف کرد.

اثرگذاری این ویدئو در صفحه فیسبوک با استقبال گسترده ای روبه رو شد تا جایی که در مدت کوتاه انتشار، حدود سه هزار و 500  بازدید کننده داشت و این رقم از 11 هزار نفر فراتر رفت.

البته توئیتر و اینستاگرام هم از فیس بوک در مورد مسدود کردن فعالان اثر گذار فضای مجازی عقب نمانده و با بهانه‌های فیک بودن اکانت اقدام به تعلیق یا انسداد کامل اکانت‌های فعالان ایرانی کرده اند. در همین رابطه احمد دستاران کاربر تعلیق‌شده توئیتر در مصاحبه‌ای گفت: ادعای بستن اکانت‌ها به‌دلیل فیک‌بودن آنها مردود و غیر قابل قبول است و این هم بخشی از جنگ روانی رسانه‌های وابسته به دولت آمریکا است.

در ابتدای سال جاری نیز شرکت آمریکایی اقدام به مسدود کردن دسترسی شبکه‌های پرس‌تی‌وی و هیسپان‌تی‌وی، حساب‌های کاربری بخش «برنامه های پرس تی وی»، برنامه «ایران» و بخش «مستند» این شبکه و حتی حساب‌های gmail   تحریریه خبر پرس‌تی‌وی کرد.

حبیب عبدالحسین مدیر وب سایت و رسانه‌های اجتماعی پرس‌تی‌وی در خصوص بسته شدن حساب کاربری گوگل پرس تی وی این اقدام گوگل را نشانه انفعال و ضعف منطق این شرکت در مواجهه با پرس‌تی‌وی و سایر رسانه‌های تأثیرگذار برون مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.

در همین راستا فرامرز تکش فعال ایرانی مقیم کالیفرنیا که اخبار و مطالب روز مربوط به ایران را از رسانه های داخلی در صفحه فیس بوک خود منتشر می‌کند در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم از مسدود شدن اکانت خود خبر داده است.

به گفته وی فیس بوک علت مسدود شدن اکانت تکش را محتوای "توهین آمیز" اعلام کرده که توسط دیگر کاربران گزارش شده است. این فعال سیاسی مقیم آمریکا تاکید می‌کند تمامی مطالبی که در اکانت خود منتشر می کرده از خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری داخلی بوده است.

تکش آخرین مطلب خود که فیس بوک مدعی توهین آمیز و نفرت پراکن بودن محتوای آن شده است را خبر مدال آوردن دانشجویان ایرانی عنوان کرد.

فیس بوک سال گذشته نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از 650 صفحه مرتبط با ایران را به خاطر رفتارهای غیرقابل اعتماد حذف کرده است.

شبکه اجتماعی توئیتر نیز اعلام کرد که 284 حساب کاربری را حذف کرده است که تعداد زیادی از آنها احتمالا مربوط به ایران بوده است.

فیس بوک همچنین اعلام کرده است که در اقدامی جداگانه، صفحاتی را حذف کرده است که بر اساس اعلام دولت آمریکا احتمالا با سرویس‌های اطلاعاتی روسیه در ارتباط بوده‌اند.

بهمن ماه سال گذشته سفارت آمریکا در عراق اعلام کرد: شرکت های امنیت الکترونیکی آمریکا و همچنین شبکه های اجتماعی فعال در این کشور تاکنون صدها حساب کاربری ایجاد شده در این شبکه ها از سوی ایرانیان را حذف کرده اند.

در این اطلاعیه ادعا شده بود که این حساب های کاربری مربوط به یک شبکه تبلیغاتی موسوم به اتحادیه جهانی رسانه مجازی در ایران بوده است که - به زعم اطلاعیه - برای انتشار خبرهای نادرست ماهانه برای بیش از نیم میلیون نفر و به 12 زبان مختلف ایجاد شده است.

اذعان سفارت آمریکا در عراق به مبارزه با رسانه های مجازی همزمان با گزارش هایی است که در هفته های اخیر مبنی بر بسته شدن صفحاتی در شبکه های اجتماعی که از جنایات رژیم صهیونیستی انتقاد کرده اند، منتشر شده است.

در همین راستا دفتر شرکت فیس‌بوک در سرزمین‌های اشغالی فلسطین مهر ماه گذشته اعلام کرد در پی درخواست اداره امنیت داخلی دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، هزاران حساب کاربری را از روی شبکه فیس‌بوک حذف کرده است.

این در حالی صورت می‌گیرد که فعالان ضد ایرانی و طرفداران گروهک تروریستی منافقین و رژیم صهیونیستی آزادانه در توئیتر و فیس بوک فعال هستند و رشدی قارچ گونه دارند. احتمالا مسئولان آمریکایی شبکه های اجتماعی در هنگام رصد اکانتهای دارای محتوای توهین آمیز یا غیراخلاقی ضدایرانی معیار تشخیص خود را به سادگی تغییر می‌دهند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.