سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷

بسترهای صادراتی صنایع خرد را نجات می‌دهد

بقاء صنایع متوسط با تنفس مصنوعی

صنایع کوچک

صنایع کوچک و متوسط بخش جدایی‌ناپذیر و لاینفک اقتصاد هر کشور هستند و معمولا ضریب بالای اشتغال‌زایی یکی از مواردی است که به عنوان محسنات صنایع خرد و متوسط عنوان می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین ، صنایع کوچک و متوسط بخش جدایی‌ناپذیر و لاینفک اقتصاد هر کشور هستند؛ معمولا ضریب بالای اشتغال‌زایی یکی از مواردی است که به عنوان محسنات صنایع خرد و متوسط عنوان می‌شود.

از سوی دیگر معمولا سرمایه در گردش این واحدها اندک است یعنی می‌توان با سرمایه‌ای اندک این واحدها را راه‌اندازی کرد و اشتغال بالایی را نیز ایجاد کرد.

اما این روزها با توجه به شرایط اقتصادی موجود حال و روز این واحدها نیز چندان مناسب نیست و شاید نیاز به تنفس مصنوعی داشته باشند؛ اما بازهم بنظر می‌رسد راهکار معقول‌تر در این شرایط بازهم ادامه حمایت از این واحدها باشد.

حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم نیشابور در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با اشاره به مشکلات پیش روی فعالیت صنایع کوچک اظهار داشت: یکی از مهمترین مسائلی که در ارتباط با صنایع کوچک مطرح است این است که به دلیل شرایط موجود شاهد هستیم که بخش زیادی از این واحدهای کوچک و متوسط تعطیل هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مبنای اقتصاد کشور در شرایط فعلی همین واحدهای خرد و متوسط هستند بیان کرد: برخی از واحدهای صنایع کوچک و متوسط که هنوز فعال هستند با تمام ظرفیت خود فعالیت نمی‌کنند و تنها بخشی از ظرفیت خود را باقی نگه داشته‌اند.

گرمابی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از واحدهای خرد و متوسط سرمایه در گردش اندکی نیز دارند و بنای فعالیت آنها همین سرمایه اندک است و قطعا این سرمایه در شرایطی که دارای ریسک اقتصادی باشد کوچک‌تر نیز می‌شود.

وی با بیان اینکه مخاطب اصلی بنگاه‌ها و صنایع خرد و کوچک مردم هستند ادامه داد: از سوی دیگر شاهد کاهش قدرت خرید مردم در این شرایط نیز هستیم که رابطه‌ای دوسویه با میزان فروش و عملکرد بنگاه‌ها و صنایع متوسط و کوچک دارد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید زمینه صادرات محصولات را برای صنایع متوسط فراهم کنیم زیرا در شرایط فعلی از طریق حمایت از سازوکارهای صادراتی است که می‌توان این واحدها را همچنان روی پا نگه داشت.

گرمابی تصریح کرد: یکی از مهمترین معضلاتی که واحدهای متوسط با آن در شرایط فعلی روبرو هستند این است که برای تامین مواد اولیه تولیدی خود با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند و باید ساز و کار لازم برای تامین این قطعات و مواد فراهم شود زیرا در غیر این صورت چاره‌ای جز افزایش قیمت خدمات خود ندارند.

وی گفت: باید هزینه این واحدها به نحوی تامین شود و به‌نظر می‌رسد با توجه به اوضاع اقتصادی، راهکاری جز تمهید فراهم کردن برای افزایش صادرات وجود ندارد؛ در حال حاضر به دلیل اینکه زمینه و شرایط برای این مهم فراهم نیست بسیاری از این واحدها حال و روز مناسبی ندارند.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بازار مناسبی در کشورهای همسایه برای محصولات و تولیدات صنایع خرد و متوسط وجود دارد و باید از این فرصت بهره لازم را گرفت؛ تحقیقات نشان داده در همین شرایط اقتصادی نیز واحدهایی که روی به صادرات آورده‌اند همچنان روی پا هستند.

گرمابی اظهار داشت: شرایط برای راه‌اندازی این واحدها به دلیل اینکه سرمایه اندکی برای راه‌اندازی نیاز دارند بسیار مناسب است و از سوی دیگر ضریب اشتغال‌زایی بالایی نیز برای این واحدها وجود دارد بنابراین باید تمامی ظرفیت‌ها را برای ادامه حیات صنایع خرد و متوسط فراهم کرد.

وی گفت: طرح‌های مختلفی برای حمایت از صنایع متوسط و کوچک تدارک دیده شده اما در عمل شاهد هستیم که بسیاری از این طرح‌ها روی کاغذ باقی مانده‌اند و اجرایی نشده‌اند در مواردی که اجرایی نیز شده‌اند با چشم‌انداز ترسیم شده فاصله زیادی داشته‌اند.

منبع : تسنیم

انتهای پیام

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.