شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳

جنجالی‌ترین شنودهای جاسوسی تاریخ!

شنود

به دنبال تایید فیسبوک درباره شنود مکالمات کاربران سراغ مهمترین دزدی‌های اطلاعاتی و شنودهایی رفتیم که طی دهه‌های اخیر برای مدتی توجه ‌رسانه‌های خبری را به سمت خودش جلب کرد.

قدس آنلاین: طی روزهای گذشته مارک زاکربرگ بنیانگذار اصلی فیسبوک که حالا شبکه‌های بزرگی مثل واتساپ و اینستاگرام را هم در زیرمجموعه خود دارد به طور رسمی شنود مکالمات کاربران را تایید کرد و از ضبط شنیداری و نوشتاری صحبت‌های خصوصی افراد خبر داد.این موضوع چندان دور از انتظار به نظر نمی‌رسید؛حدود یک سال پیش هم یکی از مدیران ارشد فیسبوک در وبلاگش نوشت که این کمپانی، اطلاعات بیش از 87میلیون کاربر را در اختیار یک شرکت جاسوسی قرار داده است.به دنبال این اتفاق می‌شود گفت که سرقت اطلاعات از توده مردم و سیاستمداران در سراسر دنیا همیشه سر وصداهای زیادی را به راه انداخته و حتی روابط و معادلات بین المللی را تحت تاثیر خودش قرار داده است. به همین خاطر با تایید شدن این اتهام از جانب فیسبوک سر وقت مهمترین شنودها و رسوایی‌های دنیا طی دهه‌های اخیر رفتیم که در زمان خودش در صدر اخبارجهان قرار گرفت. دزدی‌های اطلاعاتی وشنود مکالماتی که اگر سرنخ آنها را دنبال کنید در 90 درصد موارد تنها به اسم یک کشور بر می‌خورید؛ ایالات متحده آمریکا!

شنود واترگیت تا استعفای رئیس جمهور

قطعا ماجرای واترگیت را می‌توان یکی از بزرگترین رسوایی‌های تاریخ سیاسی آمریکا و جهان دانست.اتفاقی که در نهایت منجر به کناره‌گیری،نیکسون رئیس‌جمهور وقت آمریکا شد. موضوع از این قرار بود که زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تعدادی از مأموران اف‌بی‌آی در ساختمان هتل واترگیت که محل ستاد انتخاباتی حزب دموکرات این کشور بود دستگاه‌هایی کار گذاشتند که با آن تمام مکالمات شنود می‌شد. اتفاقی که پس از مدتی با پیدا شدن تصادفی یک نوار توسط مأمور حراست هتل افشا شد و بعدها در روزنامهٔ واشینگتن پست شکل رسانه‌ای پیدا کرد. بعدها معلوم شد که اف بی آی پیش ازاین هم بارها و بارها به شکل گسترده‌ای دست به اقداماتی از این دست زده است.

آنگلا مرکل،صدر اعظم آلمان

سال 2013 از آژانس امنیت ملی آمریکا اخباری فاش شد که روابط آلمان و آمریکا را تا مدتها تحت الشعاع قرار داد. در این اخبار اعلام شده بود که این آژانس از سال 2002 تمام مکالمات تلفنی آنگلا مرکل،صدراعظم آلمان را شنود می‌کرده است. این افشاگری که در زمان دولت باراک اوباما رخ داده بود با اظهار بی اطلاعی این رئیس جمهور مواجه شد اما یکی از مقام‌های ارشد آژانس امنیت آمریکا اعلام کرد که اوباما از سال 2010 درجریان شنود این مکالمات قرار گرفته بود و حتی اجازه ادامه این عملیات را هم صادر کرده بود.

بانکی مون،دبیرکل سازمان ملل

همین چند سال پیش بود که روزنامه گاردین با استناد به اسناد اسنودن؛کارمند سابق سیا اعلام کرد که این سازمان جاسوسی مکالمات 35نفر از رهبران جهان را شنود کرده است. یکی دیگر از دزدی‌های اطلاعاتی که در دهه اخیر صورت گرفت، شنود مکالمات بانکی مون؛دبیر کل سازمان ملل بود. سال 2016 ویکی لیکس اسنادی را منتشر کرد که طبق آن مشخص شد، آژانس امنیت ملی آمریکا مکالمات بانکی‌مون با رهبران کشورهای خارجی را شنود کرده است. جولیان آسانژ در همان زمان اعلام کرد:« ما نشان دادیم که ملاقات‌های محرمانه دبیرکل سازمان ملل بر سر نحوه نجات زمین در موضوع تغییرات آب و هوایی، توسط کشوری که درصدد حفاظت از بزرگترین شرکت‌های نفتی خود بود، شنود شدند.»

نخست وزیر ایتالیا و نتانیاهو

شنود مکالمات تلفنی در ایتالیا طی 10 سال گذشته به یکی از معضل‌های اصلی این کشور تبدیل شده بود. تاجایی که بپه گریلو فعال سیاسی و روزنامه نگار ایتالیایی یک بار درباره این بحران نوشت:« اینجا کشوری است که اگر باج ندهید هرگز نمی‌توانید پیشرفت کنید. استراق سمع مکالمات تلفنی افراد مهم در ایتالیا دیگر دارد تبدیل به یک امر عادی در این کشور می‌شود و خیلی‌ها برای رسیدن به اهدافشان از این مسئله استفاده می‌کنند.» در همان زمان، برلوسکونی(نخست وزیر وقت ایتالیا) که خودش همواره از انجام استراق سمع و تحقیقات در مورد دیگران حمایت می کرد جزو افرادی بود که شنود مکالمات کار دستش داد و حتی در سال 2007لو رفتن تماس تلفنی‌اش با یکی از مدیران شبکه تلویزیونی ایتالیا درباره اعضای یکی ازائتلاف‌های ایتالیا حسابی دردسرساز شد. اما یکی از مهمترین شنودهای مکالمات نخست وزیر جنجالی ایتالیا متعلق به سال 2010 بود. وقتی که مکالمات تلفنی او با بنیامین نتانیاهو،نخست وزیر رژیم صهیونیستی باز هم توسط آژانس امنیت ملی آمریکا شنود شد.نتانیاهو در این مکالمه تلفنی از برلوسکونی خواسته بود تا کمک کند تنش میان آمریکا و اسرائیل کاهش یابد. در واقع، نتانیاهو به خاطر نداشتن تماس مستقیم میان او و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا،اعلام کرده بود که به کمک برلوسکونی نیاز دارد.

سارکوزی،رئیس جمهورسابق فرانسه

یکی دیگر از شنودهای تلفنی که در چند سال گذشته مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت مربوط به سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه بود. اتفاقی که افشا شدن آن منجر شد تا در عرصه سیاسی فرانسه علاوه برجنجال آفرینی‌های شدید اختلافات میان دو حزب اصلی این کشور بالا بگیرد.روزنامه «لو فیگارو»درباره استدلال دستگاه قضایی برای این شنود نوشته بود که دستگاه قضایی فرانسه در اقدامی بی سابقه از ماه آوریل 2013 دستور داده بود که مکالمات تلفنی سارکوزی به ظن فساد مالی و اعمال نفوذ سیاسی شنود شود. بهانه این شنود هم به فساد مالی در نحوه تامین هزینه مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال 2007 و دریافت کمک از قذافی رهبر سرنگون شده لیبی مربوط می شد.

شنود در کاخ سلطنتی

افرادی که پیگیر  اخبار امنیتی باشند حتما اسم پروژه«اشلون» را شنیده‌اند.پروژه ای جاسوسی که با هدف شنود از سمت پنج کشور هم پیمان انگلیس،آمریکا،کانادا و نیوزیلند و استرالیا حمایت می‌شود. برنامه‌ای که پس از مدتی ابعاد مختلف فعالیت های آن بیشتر برای همگان آشکار شد تا جایی که بعد با افشاگری رسانه‌ها مشخص شد؛از طریق این پروژه رازآلود تلفن های برخی مقامات شنود می شود که یکی از آنها شنود آخرین مکالمات پرنسس دایانا همسر سابق ولیعهد بریتانیا پیش از مرگ بود. کسی که هنوز بعد از سال‌های سال کسی از علت اصلی مرگ مشکوک او خبر ندارد. بد نیست بدانید که شنود مکالمات تلفنی در خاندان سلطنتی انگلیس فقط به همین یک مورد بر نمی گردد.یکی دیگر از شنودهای خبرساز در کاخ باکینگهام شنود مکالمات شاهزادگان این کاخ از جمله پرنس ویلیام و کیت میدلتون بود که بعدها دادستان دادگاه لندن این اتفاق را به کارکنان روزنامه «نیوز آو د ورلد» نسبت دادند. روزنامه‌ای که امتیاز آن به روپرت مرداک آمریکایی تعلق داشت.

مکالمه جنجالی اردوغان و فرزندش

یکی دیگر از شنودهایی که حسابی در زمان خودش خبرساز شد شنود مکالمات تلفنی نخست وزیر ترکیه بود که در یوتیوب به انتشار رسید. یک فایل صوتی که به مکالمه اردوغان و پسرش منتسب می‌شد. در این فایل صوتی بیلال اردوغان پسر نخست وزیر ترکیه با پدرش درباره مبلغ قابل توجهی پول صحبت کرده‌ بودند که قرار بوده از دید ماموران دادستانی پنهان بماند. اتفاقی که در نهایت در همان زمان با تکذیب نخست وزیر ترکیه همراه شد و اردوغان این اتهام را به عنوان "حمله‌ای حقیرانه" رد کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.