دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴

دفاع سخنگوی دولت از پوری حسینی در پاسخ به قدس

ایران‌ایرتور یکی از افتخارات واگذاری‌ها است/ قضاوت در این مورد باید در سطح سران قوا انجام شود

آرش خلیل‌خانه

ربیعی

سخنگوی دولت با دفاع از مدیرعامل سابق سازمان خصوصی سازی که در بازداشت به سر می‌برد، گفت: وی هیچ نفع شخصی در واگذاری‌ها نداشته است.

قدس آنلاین: سخنگوی دولت در پاسخ به قدس آنلاین در مورد بازداشت دو مدیر دولتی در هفتههای اخیر یکی مدیرعامل مستعفی سازمان خصوصی سازی و دیگری مدیرعامل برکنار شده ایران خودرو و این پرسش وقتی قوه قضائیه از تخلفات سنگین در واگذاری برخی شرکتهای دولتی سخن می‌گوید چرا دولت متوجه این وقایع در زیر مجموعه خود نشده بود، اظهار داشت: در مورد سازمان خصوصی سازی ما هیچگونه گزارشی مبنی بر تخلف یا نفع شخصی از طرف آقای پوری حسینی دریافت نکردیم.

علی ربیعی افزود: بسیاری از دوستان معتقدند ایشان فردی صادق و سالم و متدین و نسبت به بیت المال حساس است. آنچه در مورد آقای پوری حسینی مطرح شده یکی فروش ایران‌ ایرتور بود و یکی فروش مجتمع شرکت کشت و صنعت مغان. آقای دکتر دژپسند وزیر اقتصاد نامه‌ای نوشتند که ایران ایرتور را یکی از افتخارات واگذاری عنوان کردند و دیروز هم در  جلسه ستاد اقتصادی دولت اعلام کردند که پس از بررسی‌هایی که انجام داده‌اند معتقدند مجتمع  دشت مغان هم یک واگذاری خوب بوده است و تأیید می‌کردند که هیچ نفع شخصی و تخلفی در آن نبوده است.

وی با بیان اینکه  در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: ممکن است ادعا شود که برخی از تصمیم‌ها منجر به ضرر و زیان شده است. واقعا این موضوع باید در سطح سران سه قوه بحث شود که قضاوت در مورد این نوع تصمیم‌ها که تخلفی در آن صورت نگرفته و  نفع شخصی در آن نبوده چگونه باید باشد. زیرا این قضاوت بسیار پیچیده‌ است.

ربیعی اظهار داشت: ممکن است گفته شود مجلس یک قانونی تصویب کرده که بعد مشخص شده آثار خوبی نداشته، آیا این قابل محاکمه است؟ یا اینکه رئیس قوه قضائیه در مقطعی دادسراها را ادغام کرد. بعدها گفتند این تصمیم زیان بار بوده!، مدیریت چیزی جز تصمیم گیری نیست. البته ما  از تخلف دفاع نمی‌کنیم. اگر اطلاعاتی در این زمینه به دولت می‌رسید بررسی می‌کرد ولی آنچه اطلاعات ما نشان می‌دهد، تخلف شخصی از طرف آقای پوری حسینی وجود نداشته است.

ربیعی افزود: یک مورد درباره ایشان که مطرح شده مربوط به خرید یک کشتارگاه بوده که در دوره مسئولیت ایشان در دولت یازدهم و دوازدهم نبوده و در در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد اتفاق افتاده که ایشان با دوستانشان مجتمعی را خریداری کردند که قابل بررسی است و ربطی به پست ایشان نداشته است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا دولت نقشی در بازداشت مدیرعامل برکنار شده ایران خوردو داشته و گزارشی را از تخلف در این شرکت به دستگاه قضایی داده است؟ گفت: در مورد مدیر ایران خودرو آنچه من بیان کردم این بود که آقای رحمانی وزیر صمت  به دلیل عدم هماهنگی در افزایش قیمت خودرو ایشان را عزل کردند و ما هیچ اطلاعات دیگری در مورد فساد ایشان نداریم و امیدواریم که توضیح بدهند.

ربیعی گفت: امروز هم مراحل نهایی انتخاب مدیرعامل جدید ایران خودرو انجام و آقای فرشاد مقیمی که مدیری جوان و باسابقه معاونت وزارت هستند معرفی شدند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور همچنین خاطر نشان کرد: من می‌خواهم آیین دادرسی و وظیفه رسانه‌ها را یادآوری کنم که طبق این آیین دادرسی تا زمانی که جرمی محرز و اثبات نشده حق اعلام نداریم، اما تا احضار و بازداشتی می‌شود شروع به انتشار خبر می‌کنیم و بازخوانی های متعددی از موضوع صورت می‌گیرد.

وی گفت: ما درخواست داریم رسانه‌ها این اصل قانونی را رعایت کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.