یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶

ایران در آستانه برداشتن گام سوم کاهش تعهدات هسته ای

اروپا باید بازی را تمام کند

آرش خلیل‌خانه

تاسیسات هسته ای

هیئت ایرانی در حالی به فرانسه می‌رود که هنگام ورودشان به این کشور تنها 5 روز تا پایان ضرب‌الاجل ایران برای اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای پس از خروج آمریکا از برجام باقی مانده و شمارش معکوس برای این رویداد مهم آغاز شده است. محمود واعظی گفته است: ایران درباره اقدامات بعدی خود بر اساس برجام، تا دو تا سه روز آتی تصمیم گیری می‌کند.

عباس عراقچی امروز در رأس یک هیئت از کارشناسان اقتصادی به پاریس می‌رود تا آخرین رایزنی‌های فنی و تخصصی را درمورد اجرای بسته پیشنهادی رئیس جمهور فرانسه دنبال کند.

هیئت ایرانی در حالی به فرانسه می‌رود که هنگام ورودشان به این کشور تنها 5 روز تا پایان ضرب‌الاجل ایران برای اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای پس از خروج آمریکا از برجام باقی مانده و شمارش معکوس برای این رویداد مهم آغاز شده است. محمود واعظی گفته است: ایران درباره اقدامات بعدی خود بر اساس برجام، تا دو تا سه روز آتی تصمیم گیری می‌کند.

رئیس دفتر رییس جمهوری افزود: پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل و به ما ارائه شد. بخش های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه ۵ ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است.

واعظی تصریح کرد: قسمت‌های قابل توجه مورد تأیید گروه هفت برای ما قابل قبول ما نبود و پیشنهادات ما به ماکرون ارائه شد. محمد جواد ظریف یکشنبه مذاکرات را ادامه داد و پیشرفت‌هایی محقق و مقرر شد ما در تهران و گروه هفت با شرکای اروپایی جلسه داشته باشند تا نتیجه بررسی‌های داخلی و گروه هفت مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت: هیاتی روز دوشنبه در رأس آن عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه به پاریس می‌روند و یک تیم اقتصادی از بخش‌های مختلف نیز در این جلسه حضور دارند تا ابعاد این پبشنهادها روشن شود.

مذاکرات سنگینی پیش روست

به نظر می‌رسد کارشناسان سیاسی، اقتصادی و بانکی ایران و فرانسه و یا شاید تروئیکای اروپایی عضو برجام مذاکرات سنگین، دشوار، پیچیده و کاملاً فشرده‌ای را پیش‌رو دارند زیرا اتفاقی که طی بیش از 15 ماه گذشته رخ نداده و وعده‌ای که طی این مدت عملی نشده باید ظرف 5 روز عملی شود تا بتواند مانع از برداشتن گام سوم ا سوی ایران شود.

حسن روحانی و امانوئل مکرون شنبه شب در آخرین گفتگوی تلفنی خود آخرین رایزنی‌ها را پیش از این مذاکرات کارشناسی صورت دادند. رئیس جمهور کشورمان در این تماس بر تغییر ناپذیر بودن برجام تأکید و تصریح کرد که اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را اجرا خواهد کرد.

این تأکید روحانی پاسخی بود به اظهارات مکرون در نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ پس از نشست جی‌7 که گفته بود نیازمند یک توافق هسته‌ای جدید و بلندمدت با ایران هستیم.

روحانی همچنین بر این موضوع تأکید کرد که در کنار یازده تعهد اروپایی‌ها برای حفظ برجام تأمین امنیت کشتیرانی آزاد در همه آبراه‌ها از جمله خلیج فارس و تنگه هرمز، دو هدف اصلی ایران در مذاکرات کنونی است.

این بدان معناست که یک موضوع و محور جدید به مطالبات ایران افزوده شده و آن تضمین امنیت کشتیرانی ایران از جمله نفت‌کش‌ها از سوی اروپا در برابر اقدامات آمریکایی‌ها برای اخلال در این مسیر است. ما به ازای آن ایران می‌تواند امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز را تضمین کند.

با این حال امانوئل مکرون تنها به درست بودن مسیر این مذاکرات اشاره کرده و چشم اندازی از یک توافق در دسترس در کوتاه مدت را ارائه نداده است.

اینستکس سرکاری

اما آنچه خوشبین بودن به این مذاکرات را بیش از پیش سخت می‌کند، اظهارات فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست که می‌گوید اجرای اینستکس به زمان زیادی نیاز دارد آنهم در حالی که ضرب الاجل سوم ایران 5 روز دیگر به پایان می‌رسد.

دو ماه پیش و زمانی که ایران گام دوم کاهش تعهدات خود را اجرایی کرد موگرینی در اقدامی که حالا کاملا نمایشی و دروغ بودن آن معلوم شده مدعی اغاز به کار سازوکار مالی اتحادیه اروپا(اینستکس) شد تا به این بهانه اقدام ایران را در برداشتن گام دوم غیر موجه نشان دهد. محمود واعظی چند هفته بعد در گفتگو با قدس آنلاین گفت که تنها یک تراکنش آزمایشی در این قالب صورت گرفته تا اجرایی بودن اینستکس معلوم شود. حالا موگرینی می‌گوید همان یک تراکنش هم هنوز به اتمام نرسیده و زمان زیادی می‌برد.

بیا این وصف هنوز این نگرانی وجود دارد که فرانسوی‌ها در این مذاکرات باز هم به دنبال گرفتن زمان و مجاب کردن ایران در به تعویق انداختن گام سوم باشد.

منصور حقیقت پور مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بسته پیشنهادی مکرون دو هفته پیش به دولت روحانی ارائه شده و در اختیار مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفته و در جلسات مختلف مورد بحث و چکش کاری قرار گرفته می‌گوید: از اینرو ذهن هیئت کارشناسی ایران و آقای عراقچی در مورد این بسته ، جزئیات آن و مذاکرات فنی در پاریس خالی نیستو شاید ممکن باشد در این 5 روز هم به توافقی رسید، اما این موضوع عملا به عزم اروپایی‌ها برای اجرایی کردن تعهداتشان بستگی دارد.

حقیقت‌پور در گفتگو با قدس با تأکید بر اینکه باید در جزئیات و مسائل اجرایی مشخص شود که بسته آقای مکرون تا چه حد می‌تواند منافع ایران در برجام را تأمین کند، می‌افزاید: همانطور که اقای واعظی هم در مصاحبه اخیر خود اظهار داشت، بخش مهمی از پیشنهاد مذکور که مورد توافق گروه 7 قرار گرفته بود از سوی تهران پذیرفته نشده و رد گردیده است بنابراین همه چیز به انعطاف‌ پذیری طرف اروپایی در مذاکرات پاریس بستگی دارد  اگر تأمین کننده مطالبان ایران نباشد بطور حتم از سوی مقامات ایران این بسته رد خواهد شد. اما بطور حتم طرف مقابل هم پیشنهادهای اصلاحی همچون ما دارد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان می‌کند: این مذاکرات به معنای خریدن زمان برای اروپایی‌ها نیست و آنها نباید تصور کنند که ایران برنامه خود و گام سوم را به تعویق خواهد انداخت. اگر اقدام عملی و مفیدی از سوی آنها انجام نشود ایران باید گام سوم را بردارد و این کار را خواهد کرد و این اقدامات در هر زمانی قابل برگشت خواهد بود اما بهتر است آقای مکرون و شرکایشان عجله کنند و طرح قابل قبولی بدهند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.