چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹

رئیس اداره میراث فرهنگی نیشابور مطرح کرد

از اعتبارات سفر ریاست جمهوری ریالی به نیشابور تخصیص نیافته است

سفر رییس جمهور به مشهد

رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی نیشابور گفت: در سفر سال گذشته رئیس جمهور به نیشابور، اعتبار ۴۵ میلیارد تومانی به حوزه میراث فرهنگی اختصاص یافت که تاکنون مبلغی دریافت نشده است.

به گزارش قدس آنلاین ، محمد اسماعیل اعتمادی، رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی نیشابور، ظهر امروز در نسشت خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار کرد: نیشابور با دارا بودن جاذبه‌های منحصر به فرد گردشگری یکی از قطب‌های گردشگری در شرق کشور است لذا مسئولیت میراث فرهنگی و صنایع دستی در شهرستان سنگین خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان سه خانه‌ مسافر و چهار اقامتگاه بوم‌گردی دارد، افزود: با کمبود جدی اقامتگاه برای اسکان مسافران روبه‌رو هستیم.

اعتمادی با تأکید بر اینکه سیاست وزارت میراث فرهنگی در جهت بهبود حال مسافران، تأسیس اقامتگاه بوم‌گردی است، تصریح کرد: اقدامات لازم برای احداث سه اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان انجام شده است، لذا امیدواریم با احداث این اقامتگاه‌ها بتوانیم خدمات مناسب‌تری به مسافران ارائه دهیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی نیشابور با اشاره به اینکه برای مرمت بناهای تاریخی در سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان هزینه شده است، ابراز کرد: عمده‌ترین اقدامات مربوط به مرمت کاشی‌های آرامگاه عطار، خیام و کمال‌الملک و مرمت حمام مرمر به عنوان سفره‌خانه بوده است.

وی با اشاره به وضعیت خانه‌های تاریخی نیشابور، عنوان کرد: ۳۰ خانه تاریخی در شهرستان نیشابور پتانسیل ثبت ملی را دارند اما بسیاری از این خانه‌های تاریخی به حال خود رها شده و یا در تملک شهرداری قرار گرفته‌اند.

اعتمادی عنوان کرد: در سفر سال گذشته ریاست جمهوری، به حوزه میراث فرهنگی شهرستان نیشابور اعتباری حدود ۴۵ میلیارد تومان اختصاص داده شد که تاکنون در این زمینه مبلغی به شهرستان تخصیص نیافته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی نیشابور با اشاره به وضعیت موزه اسناد و تمدن نیشابور، بیان کرد: موزه اسناد و تمدن نیشابور مجدد در حال بازگشایی است.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی داشتیم، گفت: ۶۰ درصد از این اعتبارات سال گذشته و مابقی آن، امسال تخصیص پیدا خواهد کرد که به این حوزه اعتبارات ملی را نیز باید اضافه کرد.

اعتمادی با اشاره به اینکه سالانه شش میلیون بازدیدکننده از اماکن تاریخی و مذهبی نیشابور داریم، افزود:  ۳۰۰ هزار نفر در شش ماهه اول سال از آرامگاه خیام و عطار بازدید کرده‌اند، همچنین دو هزار و ۵۰۰ گردشگر خارجی نیز از اماکن تاریخی و فرهنگی دیدن کرده‌اند.

مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.